Barkow Leibinger. Architekci Frank Barkow oraz Regine Leibinger dla marki Trumpf

Barkow Leibinger, budynek Trumpf Showroom Węgry

Niektórzy architekci odcisnęli trwałe piętno na obliczu współczesnego budownictwa. Na pewno jedną z dynamicznych marek, sprawnie i czysto zagospodarowujących przestrzeń jest berlińskie biuro Barkow Lebinger. Niesamowitą historię ich kreatywnych pomysłów opisują różnorodne budynki dla marki Trumpf, które spotkamy na całym świecie.

Biuro architektoniczno-projektowe Barkow Leibinger powstało w Berlinie w 1993 roku. Założyli je amerykanin Frank Barkow oraz niemka Regine Leibinger. Biuro posiada również swoją siedzibę w Nowym Jorku, USA.

Od chwili rozpoczęcia wspólnej działalności, architekci stworzyli i zrealizowali szeroką rzeszę niezwykłych projektów, ale też opublikowali znaczną ilość wielojęzycznych publikacji poświęconych współczesnej architekturze.

Frank Barkow oraz Regine Leibinger od wielu lat aktywnie uczestniczą w międzynarodowych wystawach, pokazach oraz w konkursach architektonicznych. Współtworzą zjawisko, określane jako architektura współczesna.

Bez wątpienia łączą unikalną estetykę z doskonałą funkcjonalnością. Rozpoznawalność projektów biura Barkow Leibinger wiąże się z faktem, że zawsze powstawały w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne sztuki budowlanej świata. Szeroki wachlarz propozycji obejmuje obiekty zajmujące się działalnością kulturalną, domy jednorodzinne, wielorodzinne, aż do fascynujących, industrialnych brył nowoczesnego budownictwa przemysłowego.

Biura Barkow Leibinger w Berlinie i Nowym Jorku zatrudniają w tej chwili wielu specjalistów z różnych dziedzin architektury. Firma rozrosła się do zespołu ponad 70 architektów, jak też modelarzy i personelu pomocniczego. I jest to niezwykle kreatywne towarzystwo!

Dlatego do każdego kolejnego projektu Barkow Leibinger podchodzi w indywidualny sposób, pozostawiając światu nie lada architektoniczną niespodziankę. Frank Barkow oraz Regine Leibinger współpracują kreatywnie z inżynierami, artystami oraz architektami krajobrazu. Stosowane w praktyce podejście opiera się na specjalistycznych badaniach i analizie, ułatwiając dostosować pomysły do możliwości jakie daje postęp technologiczny w branży budowlanej.

Barkow Leibinger wyróżniono wieloma, międzynarodowymi nagrodami. Jednymi z pierwszych były nagroda Hugo-Haring w 2003, trzy nagrody The American Institute of Architects AIA, w tym honorowa w 2006, czy nagroda Marcusa – University of Wisconsin-Milwaukee School of Architecture & Urban Planning (SARUP) w 2007.

Biuro jest doskonale znane za sprawą dwóch charakterystycznych biurowych wieżowców, którymi są budynki TRUTEC w Seulu, Korea oraz Tour Total w Berlinie, Niemcy.

Showroom Trumpf, Paryż, Francja. Projekt biura Barkow Leibinger

Niezwykle ciekawa okazała się też ich współpraca z niemiecką firmą Trumpf, przedsiębiorstwem które stało się międzynarodowym liderem i potentatem w swojej dziedzinie. Za sprawą pomysłów Barkow Leibinger, biura Trumpf są mocnym akcentem współczesnego, industrialnego budownictwa, które łamie wszelkie granice, a mimo to pozostaje atrakcyjne wizualnie i totalnie funkcjonalne.

Showroom marki Trumpf w Paryżu od Barkow Leibinger

Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów biura Barkow Leibinger jest showroom marki Trumpf w Paryżu, czyli lidera wyspecjalizowanego w zaawansowanych technologiach w dziedzinie obrabiarek, techniki laserowej, elektroniki i Industrie 4.0. Industrialny obiekt w Paryżu jest kolejnym budynkiem w Europie, który Barkow Leibinger stworzył dla marki Trumpf.

Hybrydowy obiekt z drewna powstaje w tej chwili na obrzeżach Paryża, w dzielnicy handlowej Villepinte. Lokalizacja znajduje się między lotniskami Charles de Gaulle i Le Bourget, w pobliżu drogi, na której niebawem ma być poprowadzona linia metra. Zakończenie inwestycji ma nastąpić przed 2025 rokiem.

Posiadająca cztery piętra konstrukcja ma 18 metrów wysokości. Charakteryzuje się bardzo zwartą formą, w której nacisk został położony przede wszystkim na budownictwo ekologiczne, o bardzo niskim zużyciu energii oraz z przestronnymi, rozświetlonymi wnętrzami, zarówno do pracy, jak i do relaksu.

Odpowiedni klimat showroomu marki Trumpf zawdzięcza innowacyjne połączenie naturalnej wentylacji, z wykorzystaniem energii geotermalnej, zarówno do potrzeb klimatyzacji budynku, jak i wentylacji wyporowej o ograniczonym zastosowaniu.

Budynek jest zarówno niskoemisyjny, jak i samowystarczalny energetycznie. Źródło energii stanowi ciepło wydostające się z gruntu. Gruntowa pompa ciepła jest skuteczna przez cały okrągły rok, niezależnie od panujących na zewnątrz temperatur powietrza. Ponadto, system fotowoltaiczny umieszczony na dachu obiektu ma pokrywać znaczną część zapotrzebowania na energię elektryczną.

Showroom Trumpf, Paryż, Francja. Projekt biura Barkow Leibinger

Industrialny obiekt Barkow Leibinger został zaplanowany w otoczeniu pięknej roślinności. Po stronie południowej showroomu Trumpf umieszczono przestronny, zielony prac z tarasem, który w każdej chwili można wykorzystać do kreatywnego wypoczynku.

Na 3000 metrach kwadratowych obiektu stworzonego przez Barkow Leibinger głównym elementem przestrzeni jest oczywiście sam showroom, strefa klienta. Pozostałe wnętrza obejmują biura, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz klimatyczną kawiarnię.

Posiadająca dwa piętra przestrzeń klienta z wyeksponowanymi, pokazowymi urządzeniami marki Trumpf będzie przypominać ogromne okno wystawowe. Główne wejście Barkow Leibinger zaproponowało po stronie południowej budynku. Droga dojazdowa do podziemnego garażu i wejście dla pracowników znajdziemy z kolei po zachodniej stronie.

Dwie górne kondygnacje pozostaną otwarte na zewnątrz za sprawą umieszczonych loggie, co pozwala uwidocznić drewnianą konstrukcję obiektu budowlanego. Falista okładzina aluminiowa, będąca mocno industrialnym akcentem pozwoli zabezpieczyć drewno w punktach, które są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Z myślą o osobach przebywających we wnętrzach, Barkow Leibinger opracowałą też pasywną ochronę przeciwsłoneczną, zapewnioną przez tarasy zewnętrzne.

Smart Factory Trumpf, Chicago, USA. Projekt biura Barkow Leibinger

Smart Factory Trumpf, Chicago, USA od Barkow Leibinger

Wcześniej biuro Barkow Leibinger zakończyło projekt smart factory dla Trumpf, zlokalizowanej w pobliżu Chicago, USA. Centrum produkcji i sprzedaży urządzeń Trumpf zaprezentowano za sprawą Barkow Leibinger jako artystyczne centrum eksponatów znajdujących się na wystawie.

Złamano zasadę, w ramach której koncepcja fabryki i przestrzeni wystawowej musi być rozdzielona. Architekci bardzo sprawnie połączyli je w nowej, wizualnie doskonałej inteligentnej fabryce. W zamyśle projektu zarówno design, jak i wydajność produkcyjna fabryki stają się równie ważne we współczesnej cywilizacji.

Smart Factory Trumpf, Chicago, USA. Projekt biura Barkow Leibinger

Zdjęcia: barkowleibinger.com

Standard Minergie-P biuro Lutz Architectes Previous post Standard Minergie-P. Szwajcarski dom pasywny
Projekt posadzki przemysłowej Next post Posadzka przemysłowa. Projekt wykonania podłoża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *