Parkroyal Collection Pickering. Zielona ściana w centrum Singapuru

Budynek Parkroyal Collection Pickering

W sercu Singapuru, między centralną dzielnicą biznesową a chińską enklawą Chinatown, znajduje się niezwykły hotel-ogród Parkroyal Collection Pickering. Obiekt budowlany zaprojektowany przez biuro architektoniczne WOHA już z daleka przyciąga uwagę turystów falującą formą zielonej pionowej ściany i bujnymi, roślinnymi tarasami.

Projekt Parkroyal Collection Pickering (znany wcześniej jako Parkroyal on Pickering) służy analizie, w jaki sposób w zabudowanym centrum miasta można chronić roślinność, a ponadto skutecznie zwiększać jej zasoby w sposób architektonicznie zrównoważony i zintegrowany. Intrygująca florystyczna struktura jest pierwszą tego typu na świecie i unikalną w regionie. Wszystkie z 367 gościnnych pokoi i apartamentów prezentują ze swoich okien widok na roztaczający się gęsty, tropikalny ogród.

Hotel jest własnością przedsiębiorstwa UOL Group Limited z Singapuru. Firma skupia się na szeroko pojętej deweloperce, czyli inwestycjach, rozwoju i zarządzaniu nieruchomościami w regionie Azji i Pacyfiku.

Zielona pionowa ściana ogrodu w Singapurze

Potężne współczesne miasta o gęstym zaludnieniu zaczynają coraz częściej dostrzegać zalety zielonych ścian. Brak miejsca dla zielonych przestrzeni na ziemi, doprowadził do powstania technologii pionowych miejskich ogrodów, śmiało biegnących w górę i w dół fasad budynków.

Budynek Parkroyal Collection Pickering, zdjęcie: Patrick Bingham Hall @patrickbinghamhall

Zrównoważony rozwój dotyczy człowieka, ale też zieleni miejskiej. Zapewnia przestrzeń, która poprawia jakość życia. Za sprawą technologii i specjalistycznej wiedzy budowlanej, wysokie zielone ściany wyrastają w licznych azjatyckich miastach, będąc pionowym odpowiednikiem koncepcji poziomego, zielonego dachu, jak Bosco Verticale w Mediolanie.

Nikt nie zaprzecza negatywnemu wpływowi obiektów budowlanych i całych miast na naturalne środowisko, ale zielone pionowe nasadzenie okazuje się skutecznym sposobem na zmniejszenie zaistniałych w przyrodzie szkód. Pionowe, zielone elewacje wciąż są w początkowej fazie rozwoju i musi jeszcze upłynąć nieco czasu, żeby zostały powszechnie zaakceptowane.

Wysokie, zielone nawisy i liściaste krzewy chronią gości hotelowych w Parkroyal Collection Pickering przed zmienną pogodą i bezpośrednim, ekstremalnym słońcem. Podniesione, pionowe ogrody dobitnie przybliżają naturę mieszkańcom Singapuru.

Budynek hotelu w Singapurze został zainspirowany pobliskim, zielonym parkiem Hong Lim, ale też typowo chińskim krajobrazem, jak ryżowe tarasy i naturalna topografia krajobrazu. Jak się okazało, hotel-ogród Parkroyal Collection Pickerin zafundował centrum miasta 15 000 m² żywej zieleni, co jest powierzchnią około dwukrotnie większą niż rozmiar bryły hotelu.

Zazielenione kontury budynku tworzą fantasmagoryczne place i ogrody zewnętrzne, płynnie przechodzące do pomieszczeń hotelowych. Roślinność z pobliskiego parku Hong Lim jest zintegrowana z budynkiem w formie dolin, wąwozów i wodospadów.

Budynek Parkroyal Collection Pickering, zdjęcie: Patrick Bingham Hall @patrickbinghamhall

Niebiańskie ogrody w Singapurze obejmują strukturę zielonej, roślinnej ściany oraz nowoczesne elementy wodne. Cala konstrukcja jest samowystarczalna i zaprojektowana w taki sposób, żeby zużywać minimalną ilość energii. Moc jest uzyskiwana za sprawą wykorzystania ogniw słonecznych, czujników ruchu i innowacyjnej gospodarki wodnej.

System kropelkowego nawadniania znajduje zastosowanie w optymalizacji zużycia wody w obiekcie. Wszystkie krajobrazowe przestrzenie zostały wyposażone w nowatorskie czujniki deszczu, które automatycznie wyłączają nawadnianie jeśli wykryją minimalny poziom deszczu.

Wysokie drzewa dające skuteczny cień, smukłe palmy, wielobarwne rośliny kwitnące, liściaste krzewy, dziko zwisające pnącza i inne gatunki flory rozsiane po całym Parkroyal Collection Pickering tworzą azjatyckie, tropikalne otoczenie dla ludzi, owadów i ptaków, rozszerzając zieleń pobliskiego parku Hong Lim i zachwycająco promując bioróżnorodność.

Na szczycie czarującej rzeźby hotelu znajdziemy imitacje naturalnych formacji krajobrazowych. Oczom gości prezentują się czarujące skaliste przylądki, wysunięte cyple i zielone tarasy. Na stropodachu zlokalizowany jest też bujny krajobrazowy taras, na którym mieszczą się obiekty rekreacyjne z basenami typu infinity-edge, sprawiającymi wrażenie, że woda styka się z niebem i zapierający dech w piersiach widok na miasto.

Dach zielonego hotelu w Singapurze

Na dachu Parkroyal Collection Pickering zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o mocy szczytowej 60 kW. Są to panele całkowicie wystarczające do zasilenia wszystkich uprawowych lamp i podświetlenia wieczorem elementów krajobrazu.

Budynek Parkroyal Collection Pickering, zdjęcie: Patrick Bingham Hall @patrickbinghamhall

Budynek jest wielowarstwową strukturą nowoczesnych technologii. Pasywne systemy budowlane, jak naturalnie wentylowane korytarze, nawadnianie zasilane energią słoneczną, wykorzystywanie w infrastrukturze wody deszczowej i rozwiązanie problemu nasłonecznienia tworzy innowacyjną konstrukcję.

Motyw powrotu do natury jest w Parkroyal Collection Pickering kontynuowany również w lobby, wyłożonym elementami drewnianymi, wykorzystaniem wodny i dywanami inspirowanymi mchem.

Certyfikat Green Mark Platinum dla Parkroyal Collection Pickering

Hotel uzyskał ocenę Green Mark Platinum w Singapurze, najwyższy certyfikat środowiskowy w kraju. Green Mark Platinum jest najwyższym poziomem świadectwa w obrębie programu Green Mark. Obiekt budowlany, który otrzymuje ocenę Platinum jest niekwestionowanym liderem branży w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska. Marka wyróżnia wyjątkowe i innowacyjne praktyki w zakresie projektowania architektonicznego, budowy i eksploatacji ekologicznych gmachów.

Konstrukcja Parkroyal Collection Pickering udowadnia, że miejska przestrzeń publiczna może być umiejętnie i zdrowo kształtowana na wielu poziomach.

Budynek Parkroyal Collection Pickering, zdjęcie: Patrick Bingham Hall @patrickbinghamhall

Studio architektoniczne WOHA z Singapuru

Studio architektoniczne WOHA założyli w 1994 roku Wong Mun Summ i Richard Hassell. Zlokalizowane w Singapurze biuro specjalistów jest skoncentrowane przede wszystkim na tworzeniu zintegrowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, uwzględniających zmianę klimatu, wzrost populacji i bezustannie postępującą urbanizację.

Wong Mun Summ i Richard Hassell to również autorzy książki „Garden City Mega City”, prezentującej nowoczesne strategie i zasady kreowania gęsto zaludnionych miejskich środowisk miejskich. Zaproponowany przez architektów innowacyjny system oceny w celu pomiarów wydajności obiektów budowlanych wzbudził zainteresowanie na arenie międzynarodowej.

Architekci z WOHA angażują się w działania poczynając od wnętrz i architektury budynków, aż po zintegrowane projekty przestrzeni publicznej. Budynki stworzone przez WOHA to prototypy połączonych środowisk na skalę człowieka przyszłości. Sprzyjają funkcjonowaniu całej społeczności miejskiej, ułatwiają ekologiczne zarządzanie naturą oraz aktywują usługi ekosystemowe.

Wypowiadając się o projekcie Parkroyal Collection Pickering, twórcy zauważają, że powinna powstać zielona masa krytyczna, kiedy cały miejski dystrykt lub dzielnica wdrożą na szeroką skalę zieleń miejską, pomagając w ten sposób uzyskać znaczący wpływ natury na miejską aglomerację.

Budynek Parkroyal Collection Pickering, zdjęcie: Patrick Bingham Hall @patrickbinghamhall

Nagrody i wyróżnienia dla Parkroyal Collection Pickering

INSIDE World Festival of Interiors 2013 Best Interior Design w kategorii hoteli, hotel roku World Architecture News (WAN) Awards 2013, design roku President’s Design Award 2013, nagroda Australian Institute of Architects International Chapter Architecture Awards 2014, German Design Council Iconic Awards – Best of Best Award 2014, Good Design Award – Green Good Design Award 2014 oraz inne.

_

Budynek: Parkroyal Collection Pickering, Singapur dla UOL Group Limited

Projekt architektoniczny: WOHA

Zdjęcia: Patrick Bingham Hall @patrickbinghamhall z fb.com/woha.architects

Biurowiec Pixel Pavilion, Melbourne, Australia Previous post Pixel Pavilion. Pierwszy w Australii budynek neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla
Pompa ciepła w domu jednorodzinnym Next post Jak wybrać firmę do montażu pompy ciepła?