Istnieją gminy, w których średni czas budowy klasycznego domu jednorodzinnego trwa przez okres dwóch lata. Znajdziemy jednak lokalizacje, w których ten okres wynosi pomiędzy siedem, a osiem lat. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że nasi pradziadowie potrzebowali nawet dziesiątek lat, żeby zbudować nowy, trwały budynek rodzinny?
Szybkość to cecha naszych dynamicznych czasów. Nowoczesność chce przezwyciężyć czas, skrócić transport, czas produkcji i budowy, a jednocześnie w nieskończoność wydłużyć ludzkie życie. Człowiek pragnie rządzić czasem!
Dlatego współczesne budownictwo pragnie nadążać za istniejącym pośpiechem. Jednak szybko ma też oznaczać trwale, z odpowiednią jakością i spełnionymi obowiązującymi normami. Prefabrykaty, domy modułowe i domy szkieletowe okazują się być ze sobą bardzo ściśle powiązane z tego właśnie powodu.
Wszystkie te technologie mają na celu znacznie przyspieszenie budowy i poprawę jakości konstrukcji przez wykorzystanie gotowych elementów, produkowanych poza miejscem budowy. Powiązań między prefabrykatami, domami modułowymi i domami szkieletowymi jest jednak znacznie więcej.
Prefabrykaty w budownictwie
Prefabrykaty w budownictwie to elementy konstrukcyjne produkowane w fabrykach, a następnie transportowane na plac budowy w celu ich ostatecznego montażu.
Używanie prefabrykatów w znacznym stopniu przyspiesza prace budowlane. Jednak zapewnia też doskonale wysoką jakość wykonania. Stosowanie takich rozwiązań ułatwia unikania czasochłonnych prac mokrych i powstających na placu budowy ograniczeń, które dotyczą zaistniałych nagle, niekorzystnych do wykonawstwa warunków atmosferycznych.
Prefabrykatami mogą być ściany, stropy, schody czy dachy. Elementy, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w zakładzie, aby spełniać określone wymagania konstrukcyjne, estetyczne i funkcjonalne.
Zastosowanie i kreatywne wykorzystanie prefabrykatów umożliwia budowę różnych typów domów jednorodzinnych, w tym domów modułowych i szkieletowych.
Prefabrykacja to metoda, która zdecydowanie redukuje czas budowy na miejscu inwestycji oraz zmniejsza ilość powstałych odpadów budowlanych, co przyspiesza realizację projektu i czyni go bardziej ekologicznym.
Prefabrykaty to niespotykana jakość. Zanim zacznie się produkcję segmentu, prowadzi się wymagane prace projektowe. Mają one na celu uzyskanie jak najlepszych cech technologicznych oraz jak najdoskonalszą optymalizację, powiązaną z procesami kontroli jakości. Wytwarzanie elementów prefabrykowanych charakteryzuje właściwa precyzja wykonania.
Prefabrykaty powstają z różnych materiałów, w zależności od zakładanego przeznaczenia obiektu budowlanego oraz wymaganych właściwości technicznych. Może to być beton, żelbeton, beton komórkowy, stal, kompozyty i drewno.
Domy modułowe w budownictwie
Domy modułowe to nowoczesne konstrukcje, składające się z gotowych modułów, które są montowane w całość na placu budowy. Każdy moduł to jednocześnie gotowy fragment budynku, czyli segment domu. Będzie to pokój lub znaczna część konstrukcji. Wszystko jest produkowane fabrycznie.
Moduły są nowocześnie tworzone w ściśle kontrolowanych warunkach. Pozwala to na ogromną precyzję wykonania i uzyskanie wspaniałej jakości. Poza tym, proces wytworzenia ułatwia trafne zastosowanie nowoczesnych technologii izolacyjnych i wykończeniowych.
Tu powracamy do kluczowego dla dzisiejszego budownictwa zagadnienia szybkości prac i współgrających ze sobą technologii. Prefabrykaty są niesamowicie istotnym elementem domów modułowych, ponieważ każdy element takiego domu jest zasadniczo dużym prefabrykatem. Z kilku prefabrykatów można złożyć niczym klocki lego konstrukcję domu modułowego o dowolnym rozmiarze.
Domy modułowe wywodzą się z popularyzacji idei wielkiej prefabrykacji betonowej. Pomysł oparty został na koncepcji Le Corbusiera i najwcześniej wyrażony w projekcie domu Dom-Ino House (francuski Maison Dom-Ino) z lat 1914-1915. Jest to wzorcowa, modułowa konstrukcja o otwartym planie.
Popularność metod standaryzowanego budowania gotowych, kompletnych domów modułowych pojawiła się w Europie po II wojnie światowej. Zaczęto wtedy masowo stawiać tanie domy i mieszkania na potrzeby szybkiej, przyjaznej odbudowy przestrzeni mieszkalnej. Dzisiaj całoroczny dom modułowy wskazywany jest jako ważna opcja dla tych, którzy cenią sobie szybkość i ekologię.
Technologia modułowego konstruowania budynków umożliwia bardzo szybki montaż na placu budowy. Jest to ważnym atutem, szczególnie w regionach Polski o krótkim okresie budowlanym lub w panujących całymi tygodniami trudnych warunkach pogodowych.
Aplikacje gotowych, zwartych elementów prowadzi się niezależnie od panujących akurat warunków pogodowych. Produkcja segmentów odbywa się w optymalnie kontrolowanych warunkach, dzięki czemu eliminujemy wpływ zjawisk atmosferycznych.
Szybkie, trwale i łatwe w aplikacji domy modułowe popularnie wykorzystuje się też jako rozwiązanie pod postacią sezonowych domków letniskowych. Bywają to szkieletowe domy drewniane, które transportuje się na miejsce w kompletnym module i w odpowiedni sposób wykończa.
Domy szkieletowe w budownictwie
Domy szkieletowe są budowane w oparciu o szkielet konstrukcyjny, najczęściej wykonany z drewna lub stali. Na wykreowanej strukturze montuje się poszycie ścian, podłogi, dach i stropy. W przeciwieństwie do budowy modułowej, gdzie całe segmenty budynku są gotowe, domy szkieletowe wymagają budowy konstrukcji szkieletowej na miejscu. Jednak często wykorzystują prefabrykowane elementy, takie jak ściany, stropy czy dachy.
Domy szkieletowe i prefabrykaty naprawdę bardzo często współpracują ze sobą. Gotowe, prefabrykowane elementy, jakimi są ściany szkieletowe, zostają perfekcyjnie przygotowane w fabryce, a potem transportowane na budowę w celu właściwego montażu. Dzięki temu budowa całorocznego, jednorodzinnego domu szkieletowego przebiega znacznie szybciej i bardziej dokładnie.
Domy szkieletowe są lekkie i charakteryzują się dużą elastycznością projektową. Fakt ten pozwala na łatwe modyfikacje i dowolne adaptacje w trakcie wieloletniej eksploatacji budynku. Prefabrykaty mogą być również wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, co także znacznie przyspiesza cały montaż.
Prefabrykaty, domy modułowe, domy szkieletowe
Prefabrykaty to fabryczne elementy konstrukcyjne, które wspierają zarówno budowę jednorodzinnych domów modułowych, jak i szkieletowych. Umożliwiają zaskakująco szybki montaż obiektu i jego właściwą standaryzację.
Domy modułowe bazują na składowych prefabrykatach. Segmenty tworzą gotowe części budynku, zapewniając sprawne przeprowadzenie prac, ich szybkość i powtarzalność.
Domy szkieletowe z kolei często wykorzystują prefabrykaty jako elementy szkieletu i poszycia, umożliwiając w ten sposób coraz szybsze wznoszenie konstrukcji budynku na placu budowy.
Prefabrykacja, modułowość i szkieletowa struktura to zazębiające się technologie. Według zwolenników tech metod, zwiększają one efektywność budowy, zmniejszają koszty, a jednocześnie pozwalają na bardziej precyzyjne i ekologiczne podejście do realizowania nowoczesnych, innowacyjnych inwestycji budowlanych w Polsce.
Jak wszystkie technologie budowlane, posiadają też swoje istotne wady i niedociągnięcia. Problemem wpływającym na wykonanie prefabrykowanego domu modułowego są ograniczenia transportowe. Segmenty nie mogą wyglądać dowolnie, muszą być bezwzględnie dostosowane do kształtu, który uda się bezpiecznie dowieźć na miejsce. Mocno ogranicza to wielkość i format segmentów.
Istotna jest wysoka cena transportu ciężkich obiektów. Przewóz modułów, szczególnie wzdłuż długiej trasy będzie generował spore koszty. Generalnie, stosowanie prefabrykatów w domach modułowych i szkieletowych wymaga doskonałej synchronizacji w czasie trzech najważniejszych czynników, czyli momentu zakończenia procesu produkcji, zapewnienia specjalistycznego transportu i ekipy montażowej na placu inwestycyjnym.
Oprócz tego, dom modułowy z prefabrykatów oznacza nadal zdecydowanie mniejszą możliwość indywidualizacji budynku. Z powodu standaryzacji produkcyjnej i ograniczeń transportowych, kreatywne, indywidualne projekty będą znacznie trudniejsze w realizacji, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej budowy tradycyjnej.