Wykończenie pomieszczeń dla alergików. Na co uważać?

Wykończenie pomieszczeń dla alergików. Dziecko na poduszce w pokoju

Przy przygotowaniu wnętrz domu lub mieszkania dla alergika należy wybrać materiały budowlane i wykończeniowe o niskiej emisji substancji drażniących i alergenów oraz zadbać o utrzymanie wnętrza w kompletnej czystości. W artykule prezentujemy kluczowe aspekty dbania o przestrzeń w wypadku uczulenia.

Przypomnijmy, że alergia jest niewłaściwą odpowiedzią ze strony układu odpornościowego na kontakt z obcymi substancjami, które zresztą dla osób zdrowych są zupełnie nieszkodliwe. Alergen dociera do organizmu osoby cierpiącej na uczulenie i wywołuje łańcuch niepożądanej reakcji. Niestety, w skrajnych wypadkach substancje prowadzą do niebezpiecznego dla zdrowia wstrząsu anafilaktycznego oraz do powiązanej z nim niewydolności oddechowej.

Wybierając właściwe wykończenie pomieszczeń oraz elementy wystroju pomieszczeń, właściciele domów i mieszkań zwracają coraz częściej uwagę na aspekty zdrowotne rozwiązania. Decyzja dotycząca farb, podłóg, czy mebli oraz dekoracja wnętrz ma szczególne znaczenie w przypadku alergików. Bo ułatwia im normalne przebywanie we wnętrzach.

Farby i lakiery dla alergików

Farby hipoalergiczne bardzo często oznacza się symbolem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) lub innym, ekologicznym certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość jakość. Wczytaj się w skład produktu i wybieraj substancje o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) lub całkowicie wolne od LZO. W tej chwili producenci oznaczają farby i lakiery jako substancje antyalergiczne. Zawierają one zdecydowanie mniej substancji szkodliwych niż przeciętne i są bezpieczniejsze dla osób uczulonych.

Przykładem produktu dla alergików są farby rozcieńczone wodą, takie jak farby akrylowe. Podstawowym spoiwem jest w nich żywica akrylowa, to substancja syntetyczna nie wydzielająca szkodliwych gazów w trakcie schnięcia. Farba akrylowa zaliczana jest do farb emulsyjnych. Również lakiery akrylowe do parkietu, desek, mebli są z reguły bezpieczne dla alergików.

Podłogi dla alergików

Drewno jest surowcem naturalnym, całkowicie bezpiecznym dla alergików. Najlepszym wyborem okaże się solidna dębowa podłoga, bo niektóre z gatunków drzew egzotycznych wydzielają czasem olejki nasilające uczulenie.

Jednak parkiet lub deski drewniane należy zawsze zabezpieczyć przed degradacją i uszkodzeniami. Stosujmy w tym celu lakiery wodne, których właściwy skład skutecznie redukuje emisję substancji chemicznych. W przypadku alergii zawsze bezwzględnie zwracamy uwagę na odpowiednie wykończenie podłogi. Dlatego aplikujmy wosk, lakier wodorozcieńczalny, czy też naturalny olej. Unikajmy chemicznych lakierów oraz olejów utwardzanych UV.

Panele i wykładziny winylowe możemy stosować po dokładnym zapoznaniu się z ich składem chemicznym. Panele winylowe charakteryzujące się niskim poziomem emisji LZO i posiadające certyfikaty ekologiczne są bezpieczniejsze niż klasyczne wykładziny. Od wielu lat polecane są też alergikom płytki kamienne i płytki ceramiczne, stanowiące całkowicie bezpieczne rozwiązanie podłogowe.

Również podłoga korkowa jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem dla alergika. Korek to naturalny surowiec, który nie gnije i nie przyciąga kurzu. Jest odporny na wilgoć i wodę, nie tworzy środowiska przyjaznego dla rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Podłogi z korka pokrywa się warstwą ochronną, która umożliwia łatwe utrzymanie czystości.

Generalnie powinniśmy też unikać wszelkich dywanów na podłogach. Dywany bardzo łatwo gromadzą kurz, roztocza i inne, niebezpieczne alergeny. Następuje w nich niekontrolowany wręcz rozwój roztoczy, zaliczanych do grupy pajęczaków o mikroskopijnych rozmiarach. Więc lepiej nie kłaść dywanów w pomieszczeniach przeznaczonych dla alergików.

Tynki i gładzie dla alergików

Powinniśmy wybierać tynki mineralne, jeśli zaś gładzie wapienne i cementowe, to takie, które są odpowiednio atestowane i posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Generalnie nie wolno używać pylących tynków mineralnych, a takie właśnie są na ogół tynki cementowo-wapienne. Z kolei tynki strukturalne z łatwością zbierają kurz.

Odpowiednia wentylacja i kontrola wilgotności w pomieszczeniach alergików

W domu jednorodzinnym pamiętaj o wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Takie rozwiązanie zapewni stały dopływ świeżego powietrza do naszych pomieszczeń, skutecznie filtrując zbierający się kurz, czy pyłki.

Kontrola wilgotności jest z kolei istotna we wnętrzach bez względu na typ lokalu mieszkalnego. Prawidłowa, zdrowa wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić około 40-60%. Nadmierna wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy, które są silnymi alergenami. Ich rozrostu byśmy nie chcieli, cierpiąc na uczulenie.

Unikanie materiałów tekstylnych we wnętrzach alergików

Unikajmy stosowania materiałów tekstylnych, bo charakteryzuje je to, że z łatwością zbierają kurz. Zamiast zasłon i firan, lepszym rozwiązaniem okażą się rolety lub żaluzje, które bardzo łatwo i szybko się czyści.

Jeśli już wybieramy tapicerowane meble to dobrze, aby miały zdejmowane pokrowce, wykonane z materiałów o właściwościach antyalergicznych. Takie pokrowce bez trudu możemy stosunkowo często prać w wysokiej temperaturze. W praktyce jednak lepiej zrezygnować z wszelkich tekstyliów, zamiast cały czas żmudnie i pracochłonnie pozbywać się alergenów z otoczenia.

Meble i zabudowa dla alergików

Drewniane lub metalowe meble to idealny wybór do wnętrza pokoju alergika. Meble wykonane z litego drewna lub metalu mają mniejszą emisję substancji chemicznych niż szafy, stoły i półki stworzone z płyt MDF czy HDF, które zawierają formaldehyd.

Inaczej zwany aldehyd mrówkowy to organiczny związek chemiczny, pierwszy w szeregu homologicznym aldehydów. Jest bardzo niebezpiecznym związkiem chemicznym o wyraźnych właściwościach bakteriobójczych. Sięgają po niego często producenci mebli z płyt wiórowych, sklejki lub płyty MDF. Formaldehyd jest substancją bardzo nieprzyjazną dla alergików. Poza tym, jest niebezpieczny dla nas wszystkich. Już stężenie około 1 ppm (1,23 mg/m3) podrażnia śluzówkę naszych oczu, gardła i nosa. Formaldehyd w stężeniu powyżej 60 mg/m3 prowadzi do uszkodzenia tkanki płucnej, a nawet do obrzęku płuc. Oczywiście, w meblach spotkamy go w ilościach bezpiecznych dla w pełni zdrowej, nie mającej alergii osoby.

Zwracajmy więc uwagę na certyfikaty ekologiczne. Meble dla alergików spotkamy z atestem FSC dla drewna, jest to certyfikat, który przyznaje globalna organizacja non-profit o nazwie Forest Stewardship Council w procesie niezależnego audytu.

Innym ważnym standardem jest E1 dla płyt meblowych, gwarantujący niższą emisję szkodliwych substancji. Klasa higieniczności E1 dotyczy przede wszystkim płyt wiórowych melaminowanych zastosowanych do produkcji mebli. Przyznanie klasy higieniczności E1 oznacza, że wytwory są przyjazne dla środowiska i ludzi. Stosuje się je w budynkach ochrony zdrowia, szkołach oraz w pomieszczeniach, w których przechowywana jest żywność.

Powinniśmy przed zakupem szczegółowo zapoznać się z informacjami na temat składników stosowanych do produkcji mebli. Kupując w internecie znajdziemy dane techniczne przy opisie mebli, bo sprzedawcy zostali do tego zobowiązani. W sklepie stacjonarnym może być nieco trudniej sprawdzić skład mebli i użyte do ich produkcji substancje, więc powinniśmy poprosić pracownika salonu o zaprezentowanie nam wydrukowanej specyfikacji produktowej.

System filtracji powietrza

Dodatkowym wsparciem dla alergika jest stosowanie oczyszczaczy powietrza wyposażonych w filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter), które skutecznie zatrzymują różne alergeny. HEPA to cząsteczkowy filtr używany w urządzeniach, przez które przepływa powietrze. Powstały jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku jako ochrona przed potencjalnym radioaktywnym zanieczyszczeniem powietrza.

Bez roślin doniczkowych i kwiatów w wazonach

Osoby cierpiące na alergie starają się unikać popularnie spotykanych w pomieszczeniach zielonych, żywych roślin. Tak, dla większości z nas są pięknym, nawiązującym do uroku natury elementem wystroju wnętrz. Tymczasem dla alergików stają się źródłem bezustannego cierpienia lub co najmniej kataru siennego.

Czyste wnętrze dla alergików

Zadbane otoczenie mieszkalne z ograniczoną do minimum ilością związków chemicznych i alergenów, niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz regularna konserwacja i czyszczenie to bardzo istotne działania. Pomogą one alergikom w komfortowym, codziennym funkcjonowaniu w świeżo wykończonych wnętrzach lokalu mieszkalnego.

Żółta elewacja budynku. Wełna mineralna skalna Previous post Wełna mineralna skalna do ocieplenia elewacji
Dach płaski w domu jednorodzinnym. Górny fragment budynku w czerni i bieli Next post Dach płaski w domu jednorodzinnym