Okno w domu jednorodzinnym jakie jest, to każdy z nas doskonale przecież widzi! Pełni ono niezwykle istotną funkcję, zapewniając pomieszczeniom naturalne oświetlenie, wentylację grawitacyjną, ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak też izolację termiczną i akustyczną. Stolarka okienna w ważny sposób przyczynia się do istotnej poprawy efektywności energetycznej domu jednorodzinnego, panującego w nim komfortu termicznego oraz do zmniejszania ponoszonych kosztów ogrzewania budynku.
Okno w dniu dzisiejszym zanim zostanie zamontowane, musi posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Ważne jest spełnianie wymagań określonych w Warunkach Technicznych (WT) dotyczących przede wszystkim współczynnika przenikania ciepła (Uw), powierzchni okien oraz ich prawidłowego usytuowania w elementach konstrukcyjnych budynku.
Funkcje okien w budownictwie mieszkaniowym
Bardzo ważny jest właściwy dostęp do oświetlenia naturalnego, który zapewnia nam prawidłowo otwór w ścianie lub dachu. Według obowiązujących Warunków Technicznych, stosunek powierzchni wszystkich okien do podłogi w pomieszczeniach stałego pobytu osób powinien wynosić co najmniej 1:8.
Nie zapominajmy też o bardzo ważnej izolacyjności cieplnej! Od 2021 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla okien zewnętrznych wynosi 0,9 W/m²K. W oknie dachowym współczynnik Uw jest z kolei równy 1,1 W/m2K. W domach pasywnych przenikanie ciepła okna powinno być mniejsze lub równe 0,8 W/m2K. Okna energooszczędne osiągają coraz lepsze parametry!
Izolacyjność akustyczna okna też wraz z postępem cywilizacyjnym coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Okno musi umiejętnie chronić wnętrze przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Warunki Techniczne określają minimalne wymagania w tym zakresie, które szczegółowo są zależne od lokalizacji budynku.
Naturalna wentylacja jest kluczowa w domu jednorodzinnym. Okno powinno umożliwiać wentylację grawitacyjną, istotną szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, ale też w pokojach mieszkalnych.
Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania
Okno uchylne
Skrzydło okna uchylnego odchyla się od dołu, co umożliwia optymalną wentylację grawitacyjną i istotnie zmniejsza nieprzyjemne przeciągi. Stosowane popularnie bywa w kuchni, łazience lub sypialni.
Okno odchylne
Skrzydło okna odchylnego łatwo otwiera się od góry, też umożliwiając właściwy dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku. Często wykorzystywane we wnętrzu typowo gospodarczym i na poddaszu użytkowym, jako okno dachowe.
Okno rozwierne
Klasyczne, tradycyjne okno szeroko otwierające się i zamykające na zewnątrz lub wprost do wnętrza. Pozwala na maksymalną wentylację pomieszczeń i ułatwia nieskrępowaną niczym widoczność przestrzeni poza budynkiem. Najczęściej znajdziemy je w salonach i dużych pokojach mieszkalnych.
Okno uchylno-rozwierne
Jest to typ okna, które łączy funkcję okna uchylnego i okna rozwiernego. Bardzo popularne w dniu dzisiejszym w budownictwie jednorodzinnym w Polsce. Okno uchylno-rozwierne umożliwia zarówno pełne otwarcie skrzydła, jak i nieznaczne uchylenie go w celu wentylacji grawitacyjnej.
Okno przesuwne
Skrzydło okna przesuwnego, jak wskazuje nazwa przesuwa się poziomo wzdłuż osadzonej ramy. Jest idealnym rozwiązaniem, pasującym do małej przestrzeni, w której tradycyjne otwieranie i zamykanie okna byłoby dość niewygodne. Okno przesuwne często stosowane w miejscu wyjścia na współczesne, domowe tarasy i balkony.
Okno obrotowe
Skrzydło tego okna obraca się sprawnie wokół własnej osi poziomej lub pionowej. Niezwykle ułatwia to dokładne mycie zewnętrznej strony naszego okna. Okno obrotowe stosowane jest w budownictwie mieszkalnym przede wszystkim jako okno dachowe.
Typy konstrukcji okien
Okno jednoramowe
Ma charakterystyczną, pojedynczą ramę, do której zamocowana jest albo jedna, albo więcej szyb. Okno jednoramowe montowane popularnie jest zarówno w minimalistycznym budownictwie nowoczesnym, jak i w domach energooszczędnych.
Okno krosowe
Składa się ze specjalistycznych ram krzyżujących się, które odpowiednio wzmacniają całą konstrukcję i ułatwiają montaż większej liczby szyb. Okno krosowe najczęściej spotykane jest w budownictwie historycznym, ale też w stylizowanych domach jednorodzinnych.
Okno ościeżnicowe
W konstrukcji okna ościeżnicowego rama jest osadzona w ościeżnicy. Takie rozwiązanie umożliwia zdecydowanie lepszą izolację całej stolarki okiennej. Wykorzystywane w klasycznych oraz modernizowanych budynkach mieszkalnych.
Okno skrzynkowe
To ciekawy typ okna, który charakteryzuje posiadanie dwóch ram, jednej wewnętrznej i drugiej zewnętrznej. Obie tworzą przestrzeń powietrzną pomiędzy szybami, optymalnie poprawiając izolację cieplną i izolację akustyczną domu jednorodzinnego. Rozwiązanie stosowane jest jednak głównie w budynkach historycznych i obiektach zabytkowych.
Odpowiednia lokalizacja okien w zależności od stron świata
Planując w tej chwili budowę domu jednorodzinnego, dokładnie uwzględnia się położenie geograficzne obiektu i związane z tym nasłonecznienie określonych miejsc w różnych porach dnia. Dochodzące promieniowanie słoneczne UV oświetla i nagrzewa pomieszczenia przede wszystkim od południa. W pewnych porach dnia jednak też od strony południowego wschodu oraz południowego zachodu.
Okna w budynku planuje się więc w taki sposób, żeby dostarczały światło do dziennych pomieszczeń domu jednorodzinnego. Z reguły też dobrze, kiedy okno sypialni wychodzi na wschód. Okazuje się to w pełni optymalne dla ludzkiego organizmu, po to żeby zaczynał kolejny dzień wprost w blasku słońca.
Okno dachowe na poddaszu użytkowym
Okno dachowe, znane też pod nazwą okna połaciowego to specjalistyczne rozwiązanie w architekturze domu, lokowane w połaci dachowej. Okno dachowe w domu jednorodzinnym jest montowane bezpośrednio w dachu pod właściwym, odpowiednim kątem. W ten sposób zapewnia mieszkańcom domu dostęp do światła dziennego na stosunkowo ciemnym poddaszu użytkowym.
Wybór odpowiedniego okna dachowego zależy od istniejącego kąta nachylenia dachu i od ostatecznego przeznaczenia poddasza. Dzięki stosowaniu szyb hartowanych lub szyb laminowanych, współczesne okna dachowe są niezwykle odporne na trudne, nieprzyjemne warunki atmosferyczne, często też niesprzyjające życiu na poddaszu.
Funkcja okna dachowego na poddaszu użytkowym
Zapewniają włąściwy dostęp do oświetlenia dziennego. Okno dachowe wpuszcza do środka naturalne światło z promieniowaniem słonecznym UV na poddasze. W ten sposób ciemny na ogół strych staje się zdecydowanie bardziej komfortowy do codziennego użytku.
Prawidłowe rozwiązanie powinna wyróżniać wysoka odporność na panujące dookoła, nieprzewidziane warunki atmosferyczne. Okno dachowe bywa przecież często bezpośrednio narażone na padający na nie pionowo deszcz, zalegający ciężki śnieg, silnie uderzający wiatr oraz intensywne promieniowanie słoneczne UV.
Na poddaszu użytkowym bardzo ważna jest wentylacja, czasami naturalna nie wystarcza i musimy się wspierać dedykowaną wentylacją mechaniczną. Wiele dostępnych na rynku, popularnych modeli okien dachowych jest wyposażonych w nowoczesne mechanizmy, które umożliwiają właściwą regulację przepływu powietrza.
Niezbędna funkcja izolacji termicznej i izolacji akustycznej. Pod tym względem okno dachowe musi spełniać mocno wyśrubowane, wysokie standardy izolacyjności termicznej i dźwiękowej.
Wybierając odpowiednie okna do nowo budowanego domu jednorodzinnego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Bardzo ważne są parametry techniczne, spełnione wymagania, jakość wykonania, ale też sposób przeprowadzonego montażu. Dzięki temu zapewnimy odpowiedni komfort życia w pomieszczeniach domu, ale też i istotne oszczędności energetyczne.