Wieżowiec One Angel Square w centrum Manchesteru w Anglii jest energooszczędnym, zrównoważonym budynkiem obsypanym wieloma nagrodami. Obiekt miał być nową siedzibą spółdzielni Co-operative Group Limited, lecz znalazł nowego właściciela. Projekt opracowany został przez biuro architektoniczne 3DReid.
Spółdzielnia Co-operative Group Limited
Co-operative Group Limited (Co-op) jest brytyjską, wielobranżową spółdzielnią konsumencką. Jest to największe tego rodzaju przedsiębiorstwo na świecie, które posiada ponad 5 milionów członków-właścicieli.
W nowym budynku One Angel Square znalazło się miejsce na siedzibę dwunastu odrębnych przedsiębiorstw istniejących w ramach Co-operative Group Limited. Wcześniej pomieszczenia spółdzielni zlokalizowane były w ośmiu, oddzielnych budynkach.
Jednak chwilę po wybudowaniu, w lutym 2013 roku Co-operative Group Limited sprzedała obiekt budowlany za kwotę 142 mln funtów DWS oraz Gingko Tree Investments.
One Angel Square jako monumentalny pszczeli ul
Charakterystyczny kształt wieżowca został zaprojektowany na podstawie kreatywnego szkicu wykonanego w notatniku przez głównego architekta One Angel Square, Mike’a Hitchmougha z 3DReid.
Przewodnim motywem One Angel Square w Manchesterze była koncepcja ula. Struktura i kształt ula idealnie pasują do etosu pracy z klientem. Przełomowe konstrukcyjne rozwiązanie oparto o innowacyjną, dwuwarstwową fasadę. Elewacja w ten sposób minimalizuje potrzebę ogrzewania i chłodzenia przez cały rok, bez względu na panującą pogodę.
Podziemne betonowe rury zapewniają pewną ilość darmowego ogrzewania i chłodzenia za sprawą krążącego powietrza. Specyficzna konstrukcja umożliwia swobodny przepływ powietrza schłodzonego geotermalnie, co zdecydowanie poprawia istniejący ekosystem pracy w obiekcie.
Po schłodzeniu powietrze przedostaje się przez całą powierzchnię atrium, która liczy 50 000 m³. Wykorzystane w obiekcie materiały termiczne o dużej gęstości, takie jak beton, znajdują zastosowanie przy kontrolowaniu wahań temperatury.
Różnorodne formy struktury biurowej One Angel Square gromadzą się wokół obwodu ula. Jednocześnie zapewniają przez olbrzymią szklaną powierzchnię widok na miasto, ale też na wnętrze atrium. Zabieg ten ma sugerować przejrzystość działań prowadzonych w wieżowcu.
Atrium zostało zwrócone na południe, tak aby pozyskiwać ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego, co jest charakterystyczne dla pasywnego projektu budynku solarnego. Słońce emituje elektromagnetyczne promieniowanie pod postacią ultrafioletu, ale przechodząc przez szyby w wieżowcu, zamienia się w podczerwień.
Konstrukcja ula, jakim jest One Angel Square oraz istniejące w nim systemy elektryczne i mechaniczne ułatwiają pracownikom wieżowca na sprawną reorganizację stanowisk pracy i dowolny, zmienny podział całej przestrzeni. W przypadku powstania zmian w charakterze świadczonych usług i wykonywanej pracy, konstrukcja ula pozostaje w pełni aktualna na długie lata, bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów remontu.
Zrównoważony budynek One Angel Square w Manchesterze
One Angel Square został zaprojektowany w taki sposób, aby osiągnąć 50% redukcję zużycia energii w porównaniu z wcześniejszym kompleksem biurowym Co-operative Group Limited w Manchesterze i uzyskać 80% redukcji emisji dwutlenku węgla. W ten sposób zmniejszono ponoszone przez spółdzielnie koszty operacyjne nawet o 30%.
Zrównoważony budynek One Angel Square dla Co-operative Group Limited otrzymał certyfikat Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology (BREEAM) na poziomie Outstanding. Wieżowiec uzyskał maksymalną ocenę dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla, posiadanej trwałości i odporności, oszczędności wykorzystywanych mediów, recyklingu oraz wpływu na zmiany klimatu. Otrzymany wynik to 95,16% poprzez stosowanie inteligentnych technologii oraz holistycznego podejścia do funkcjonowania obiektu.
3DReid doprowadził do perfekcji istniejący w One Angel Square system recyklingu zużytej wody i metody zbierania wody deszczowej, co gwarantuje zminimalizowane zużycie wody. Nasiona rzepaku z farm Co-operative Group Limited oraz zużyty olej kuchenny wykorzystuje się do produkcji paliwa zasilającego elektrownię kogeneracyjną budynku. Kogeneracja jest skojarzonym procesem jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Kogeneracyjna elektrownia na biodiesel w wieżowcu One Angel Square zasilana jest tylko jednym dedykowanym źródłem energii, co gwarantuje lepszą wydajność energetyczną od tej, którą uda się uzyskać z procesu dwóch niezależnych źródeł produkcji. Pozostałe łuski rzepaku zostają poddane recyklingowi i przetwarzane na wysokiej jakości paszę dla zwierząt. Budynek jest energetycznie dodatni, czyli wytwarza nadwyżki energii cieplnej i elektrycznej, a przy tym emitujący zero dwutlenku węgla. Uzyskany w elektrowni kogeneracyjnej nadmiar energii zostaje dostarczony z powrotem do sieci.
Zrównoważony budynek wiąże się z ideą, która wynika z troski o komfort użytkowania budowli i otaczających ją miejskich przestrzeni. Warto pamiętać, że mieszkaniec rozwiniętego kraju spędza we wnętrzach obiektów budowlanych znaczną część swojego życia. Wygoda, bezpieczeństwo, zdrowie i przyjazne otoczenie stanowią kluczowe aspekty podczas procesu projektowania i budowania całej konstrukcji.
Głównym założeniem idei zrównoważonego budownictwa jest pragmatyczna troska o przyszłe pokolenia. Innowacyjne technologie mają za zadanie zwiększyć potencjał rozwoju świata przyszłości, jednocześnie pozostawiając w spuściźnie niezniszczone, przyjazne środowisko dla życia. Taki jest też cel monumentalnego ula, jakim jest One Angel Square.
Projektanci z 3DReid uwzględnili kwestię globalnego ocieplenia i związanego z nim w przyszłości zagrożenia, więc zabezpieczyli wieżowiec przed prognozowanymi zmianami pogodowymi po roku 2050. One Angel Square ma przetrwać i służyć przez długie lata, nawet przy panujących wyższych średnich temperaturach powietrza. Co więcej, systemy środowiskowe całego wieżowca zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby stały się bardziej wydajne wraz ze wzrostem średnich rocznych temperatur.
Nagrody przyznane One Angel Square
One Angel Square w Manchesterze obsypany został licznymi nagrodami branży architektoniczno-budowlanej. Został zwycięzcą RICS Awards 2013 w kategorii Design & Innovation, zwycięzcą RICS Awards 2013 w kategorii Overall Project of the Year, projekt znalazł się na krótkiej RIBA Awards 2013 North West Region, współzwycięzca BCO Awards 2013, North West Region, zwycięzca BCO Awards 2013 w kategorii Corporate Workplace oraz zwycięzca Manchester Society of Architects Awards 2013.
Studio architektoniczne 3DReid
3DReid, które stoi za sukcesem One Angel Square, jest wielokrotnie nagradzanym studiem architektonicznym. Powstało w 1979 roku i zatrudnia obecnie ponad 120 specjalistów z 14 krajów, pracujących w pięciu brytyjskich biurach. Oferuje kompleksowe usługi architektoniczne, od koncepcji i planowania generalnego, aż po projektowanie wnętrz.
Praca prowadzona jest z interdyscyplinarnych zespołach, zaangażowanych nad różnymi projektami, poprzez dzielenie się wiedzą, zasobami i pomysłami. Reputacja firmy poprzez lata została zbudowana na dostarczaniu kreatywnych i inteligentnych architektonicznych rozwiązań, spełniające wytyczne bez kompromisów.
3DReid zamierza istnieć jako firma oferująca przemyślane, inspirujące rozwiązania projektowe w dziedzinie architektury, które pozytywnie wpłyną na mieszkańców dzisiaj, ale też na przyszłe pokolenia i otaczające je środowisko.
_
Projekt: One Angel Square w Manchesterze, Anglia
Biuro architektoniczne: 3DReid
Zdjęcia: Daniel Hopkinson 3dreid.com