Pixel Pavilion zlokalizowany został w kluczowym miejscu w Melbourne, Australia, na terenie dawnego browaru. Jego lokalizacja w ważnym dla miasta punkcie oraz niekonwencjonalny pomysł były przedmiotem długich dyskusji i krążących na temat obiektu. Kulminacją była zaskakująca, wieloaspektowa i wieloautorska inicjatywa. Pozostaje ona jednym z najważniejszych i najbardziej ambitnych projektów architektonicznych na świecie.
Niewielki biurowiec Pixel Pavilion dla Grocon w Melbourne
Pixel Pavilion w Melbourne był pierwszym w Australii biurowym budynkiem całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Obiekt innowacyjnie we własnym zakresie generował całą energię i wodę.
Jest to też nowatorski budynek biurowy w Australii, który okazuje się samowystarczalny w zakresie użytkowanej energii i wody, niezbędnej do zaspokojenia potrzeb przyległych do obiektu gruntów i roślin umieszczonych na platformach.
Biuro architektoniczne z Melbourne, studio505 zostało poproszone przez przedsiębiorstwo Grocon o zaprojektowanie biurowca Pixel, ostatniego budynku, który został przewidziany na terenie po byłym browarze. Jednocześnie Pixel okazał się pierwszym, który został zbudowany. Miał to być najmniejszy budynek z największymi oczekiwaniami.
Właściciel obiektu, przedsiębiorstwo Grocon jest dużą, australijską kompanią budowlaną. Firma została założona, należy i jest prowadzona w Melbourne w Australii przez rodzinę Grollo.

Pixel to całkowicie futurystyczna wizja biura. Będąc prototypem, służy do analizy pojawiających się konsekwencji stosowania nowatorskich technologii w sektorze nowej generacji budynków komercyjnych. Jest swoistym laboratorium i holistyczną konstrukcją porównawczą dostępnych człowiekowi symbiotycznych systemów.
Biuro architektoniczne studio505 zaprojektowało bardzo prosty, a jednocześnie spójny budynek biurowy, który jest wielowarstwową strukturą szeregu zintegrowanych systemów środowiskowych.
Konstrukcje takie jak Pixel pojawią się, kiedy zakończona zostanie emisja dwutlenku węgla do środowiska, a obiekty będą musiały jeszcze uważniej skupić się na efektywności energetycznej. Pixel Pavilion charakteryzuje się zerową emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
Niezwykła fasada Pixel Pavilion w Melbourne
Wzrok przechodniów i turystów cały czas przyciąga niezwykle kolorowa, wielokształtna fasada Pixel Pavilion. Elewacja tworzy żywą i niepowtarzalną tożsamość obiektu. Jest harmonijnie impulsywną powierzchnią, która naturalnie otula wszystkie ściany obiektu, nadając nowy wymiar całej okolicy.
Stosunkowo prosty, ale jednocześnie zagmatwany montaż kolorowych paneli pochodzących z recyklingu, zapewnia budynkowi ogromną dawkę energii. Rozwiązanie wykorzystuje w sposób maksymalny docierające światło, ale też zapewnia zbawczy cień, atrakcyjny widok i możliwość pełnej kontroli nad grą świateł.

Panele na fasadzie Pixel Pavilion wspierane są przez spandrele Living Edge. Spandrele są emaliowanym szkłem elewacyjnym, które zasłania elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego. Montuje się je na ogół między szybami przeziernymi na wszystkich kondygnacjach budynku. Spandrele Living Edge zapewniają ochronę przeciwsłoneczną w pomieszczeniach.
Fasada uczestniczy też w systemie uzdatniania szarej wody. Szara woda (grey water, gray water) została już wykorzystana w biurowcu w celach komercyjnych i przemysłowych. Oznacza ona nieoczyszczoną wodę wytworzoną z mycia podłóg, czy umywalek łazienkowych. Pixel oferuje jednak jeszcze coś więcej, a mianowicie jeden z najbardziej zaawansowanych systemów uzdatniania i wykorzystania wody, jakie zbudowano kiedykolwiek na świecie.
Za sprawą inteligentnej manipulacji skalą formy, fasadą, nasłonecznieniem, zacienieniem i wzorami, biurowiec Pixel ucieleśnia i umożliwia transformację miejskiej struktury, która nastąpi na terenie Australii w nadchodzących latach wraz z coraz bardziej dostrzegalnymi zmianami klimatycznymi.
Co ciekawe, prezentacja zdjęć biurowca Pixel w internecie spotkała się z krytyką młodych, przyszłych adeptów sztuki architektonicznej. W ramach przedmiotu fakultatywnego dotyczącego pisania o architekturze dokonała tego grupa australijskich studentów studiów magisterskich z kierunku architektury na Monash University.
Studenci zauważyli, że tylna ściana budynku Pixel Pavilion dla Grocon to ogromna, płaska betonowa przestrzeń. Prawdopodobnie zaprojektowana w taki sposób, żeby w przyszłości pomieścić sąsiedni budynek. Charakterystyczny, podkreślony w mediach pikselowy aspekt projektu jest w dużym stopniu dziełem malarskim.
Pixel z idealną oceną 100 punktów według Green Star
Pixel Pavilion w Melbourne uzyskał doskonały wynik 100 punktów w systemie ocen Green Star. Jest to honorowany na całym świecie australijski system oceny i certyfikacji zrównoważonych budynków. Metodologia systemu oparta jest na czterech narzędziach wyników Green Star. Umożliwiają one certyfikację projektu architektonicznego, budowę budynku, jego eksploatację, wyposażenie i wpływu na społeczność.
Dodatkowe pięć punktów ponad sto, innowacyjny biurowiec w Melbourne otrzymał za innowacyjność, co plasuje go jako światowego lidera ekologicznego budownictwa. Punkty za innowacyjność dotyczą całkowitej neutralności ze względu na emisję dwutlenku węgla (Carbon Neutral), pomysłowy system próżniowych toalet, czy nowoczesny system fermentacji beztlenowej.

Pixel z oceną 105 punktów według LEED
Pixel Pavilion w Melbourne osiągnął też wynik 105 punktów w amerykańskim systemie oceny LEED. Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) jest programem certyfikacji budynków ekologicznych, który znalazł zastosowanie na całym świecie. W momencie certyfikacji Pixel uzyskał w ramach LEED najwyższą ocenę spośród wszystkich obiektów budowlanych na świecie.
Biuro architektoniczne studio505 z Melbourne (2003 – 2015)
studio505 było biurem architektoniczno-projektowym z siedzibą w Melbourne w Australii. Firma działała od 2003 roku do końca 2015 roku, zarówno na rynku lokalnym, jak i na całym świecie.
Dyrektorami studio505 byli Dylan Brady i Dirk Zimmermann, którzy prowadzili biuro z synergią i uzupełniającym się partnerstwem architektonicznym, przez dwanaście lat prowadząc ciekawe przedsięwzięcia zarówno dla odważnych klientów, jak i całkowicie innowacyjnych projektów.
W 2016 roku powstały dwie nowe niezależne praktyki oparte na sukcesie studio505. Dylan Brady kierował zespołem w Decibel Architecture (www.db-a.co), a Dirk Zimmermann był dyrektorem Himmelzimmer (www.himmelzimmer.com).

Nagrody dla australijskiego Pixel Pavilion
Pixel Pavilion w Melbourne jest finalistą Premier’s Design Award 2012, zdobywcą nagrody Innovation & Excellence Awards 2012 ( Property Council of Australia / Nepean Award for Innovation), nagrody ARBS Awards 2012 (HVAC Project Excellence Award), nagrody National Master Builder’s Awards 2011 (Boral National Environment and Energy Efficiency Award), nagrody BPN Sustainability Awards 2011 (Large Commercial Award & Best of the Best’ Award), nagrody Australian Property Industry Awards 2011 (Presidents Award), nagrody Victorian Architecture Awards 2011 (Award for Sustainable Architecture), nagrody Premier’s Sustainability Award 2011 (Built Environment Award & Products or Services Award), uznania FSC Developer of the Year 2011 (Pixel 100% FSC Certified), nagrody Australian Business Awards 2011 (Best Eco Product – Pixelcrete), nagrody Master Builders Association Awards (Vic) 2011 (Best Sustainable Building), Melbourne Award 2011 (Contribution to Sustainability – Corporate) oraz wielu innych wyróżnień branżowych.
_
Projekt: Pixel Pavilion, Melbourne, Australia
Biuro Architektoniczne: studio505
Zdjęcia: studio505.com.au
Źródła:
studio505.com.au
Architecture, Au – We don’t need another hero
ArchDaily.com
archello.com