Crystal w Londynie jest w pełni zrównoważonym budynkiem, w którym głównym wykorzystanym budulcem jest szkło. Biuro projektowe WilkinsonEyre stworzyło futurystyczną konstrukcję, która osiągnęła najlepsze certyfikaty zrównoważonego rozwoju i ekologii (BREEAM Outstanding i LEED Platinum), jak też stanowi magnes na turystów.
Futurystyczny obiekt budowlany w Green Enterprise District
Crystal jest budynkiem zamówionym przez korporację Siemens i zaprojektowanym przez biuro architektoniczne WilkinsonEyre. 19 września 2012 roku w Londynie odbyła się uroczystość jego oddania do użytku. Pierwotnie obiekt budowlany służył jako centrum wystawowe zrównoważonego rozwoju miejskiego i think tank.
W 2022 roku Crystal został ponownie otwarty, tym razem jako nowy ratusz w Londynie, będący siedzibą London Assembly (Zgromadzenia Londynu), swoistej rady, będącej częścią Greater London Authority, ściśle kontrolującej działalność burmistrza miasta.
Crystal zlokalizowany jest w odnowionych Royal Docks we wschodnim Londynie, posiadających obecnie oznaczenie Green Enterprise District. Budynek sąsiaduje z terminalem linii lotniczych.
Crystal spogląda w przyszłość, cały czas będąc jeden krok do przodu budownictwa. Obiekt został precyzyjnie zaprojektowany z myślą o perspektywach integrowania przyszłej, inteligentnej sieci obejmującej miasto Londyn. Zamontowane w górnej części budynku panele fotowoltaiczne w przyszłości będzie można bardzo łatwo zmienić na systemy wydajniejsze, nowej generacji.
Obiekt zbudowany ze szkła
Kompletnie szklany obiekt budowlany rzucił wyzwanie popularnej idei zrównoważonego rozwoju opartego głównie o pasywne systemy. W zupełnie inny sposób stara się wykorzystywać zaawansowane technologie i systemy w celu minimalizowania zużycia energii.
Szkło jest powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej nie tylko jako okno, ale jako jeden z elementów konstrukcyjnych. Może więc być materiałem izolacyjnym, a nawet pełnić funkcję przegród pionowych i poziomych, czyli ścian i stropów. Używane jest do przeszkleń zewnętrznych i jako okładzina.
Materiał okładzinowy Crystal został stworzony z sześciu różnych rodzajów, doskonale izolowanego szkła. Każda warstwa charakteryzuje się innym poziomem przezroczystości. W ten sposób ogranicza się nadmierne działanie promieni słonecznych i ogranicza widoczność, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Na odchylonych do tyłu ścianach, które są zwrócone w stronę słońca, zastosowano szkło refleksyjne. Z kolei szkło przezroczyste użyto jako materiał ścian wewnętrznych, zwróconych pod kątem do gruntu.
Wszystkie szklane skrzydła obiektu mają podobną zewnętrzną geometrię. Crystal posiada elementy ścienne i dachowe składające się z wielu elementów pod postacią trójkątnych płaszczyzn. Mają one precyzyjnie reprezentować aspekty zrównoważonego rozwoju i złożoność miejskiego życia.
Wybór szkła jako podstawowego materiału budowlanego w obiekcie Crystal nie był przypadkowy. Szkło jest wszechobecne w otaczającej nas rzeczywistości i niezbędne w sprawnym funkcjonowaniu cywilizacji. Ma niepowtarzalne właściwości, bo jest przezroczyste, trwałe i wytrzymałe. Z łatwością poddaje się nieskończonemu recyklingowi, będąc odpowiedzialne tylko za nieznaczne zanieczyszczenie środowiska.
The Crystal od WilkinsonEyre
Projekt WilkinsonEyre czerpie inspirację ze struktury kryształu. Nieregularna, krystaliczna geometria architektury budynku powstałą w oparciu o serię nachylonych, kanciastych kształtów. Ułatwia stworzyć dla całej okolicy architektoniczny punkt centralny. Crystal zajmuje wyeksponowany punkt, niezwykle widoczny w okolicy. Budynek został zaprojektowany jako swoisty pawilon umieszczony w parku.
Budynek w pewien sposób łamie zasady klasycznego budownictwa. Nie ma przedniej i tylnej elewacji, jak też tradycyjnego dachu. Jego górna struktura tworzy piorunujące wrażenie, zarówno gdy patrzy się na obiekt z poziomu ulicy, jak i z góry, będąc pasażerem kolejki linowej Emirates Air Line czy startujących lub lądujących samolotów z lotniska City Airport.
Certyfikaty BREEAM i LEED dla londyńskiego Crystal
Crystal osiągnął wzorowe referencje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Budynek otrzymał brytyjski certyfikat Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology (BREEAM) na poziomie Outstanding. Doceniony został w zakresie odporności i trwałości, doceniono uzyskaną w nim redukcję emisji dwutlenku węgla, adaptacji do zmian klimatu oraz zagospodarowania terenu.
Obiekt w amerykańskim systemie oceny LEED osiągnął poziom Platinum. Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) jest programem certyfikacji ekologicznych budynków, który obecnie stosowany jest na całym świecie.
Crystal z powodzeniem wykorzystuje kilka systemów nowych technologii w celu zmniejszenia zużycia energii, żeby nie tylko polegać na metodach pasywnych budownictwa. Jest to innowacyjna powłoka termiczna, jak też specjalistyczny system zarządzania energią. Ułatwia on sprawne monitorowanie, analizowanie i ewaluowanie niemal każdego elementu w całkowicie elektrycznym budynku. Crystal został zaprojektowany w celu zapewnienia komfortu i minimalnego zużycia energii. Nadwyżka wygenerowanej energii może zostać zwrócona do sieci elektrycznej.
Arup i zaawansowane technologie w Crystal
Arup zaangażowany przy tworzeniu infrastruktury Crystal jest zróżnicowaną i stale rozwijającą się społecznością rozwiązywaczy problemów, projektantów, programistów, inżynierów, akustyków i ekspertów z wielu innych, specjalistycznych dziedzin.
Za sprawą firmy Arup, odpowiadającej za inżynierię projektu, Crystal odpowiednio przystosowano. Jest budynkiem w pełni elektrycznym, który nie zużywa żadnych paliw kopalnych. Jest samowystarczalny w zakresie oświetlenia LED, belek chłodzących i optymalnej wentylacji. Poza tym, londyński Crystal jest chłodzony i ogrzewany przy pomocy pomp, które sezonowo magazynują energię pod ziemią w systemie siedemnastokilometrowej sieci rur.
Arup precyzyjnie skoordynował szeroki zakres elementów sterujących w budynku, co pozwala mu działać w mieszanych trybach wentylacji, zarówno naturalnej, jak i mechanicznej, i zapewnia użytkownikom niespotykany dotąd stopień kontroli nad temperaturą, światłem i powietrzem.
Crystal w 90% okazuje się samowystarczalny w gospodarowaniu wodą i jest pierwszym budynkiem komercyjnym w Wielkiej Brytanii z zatwierdzonym planem bezpieczeństwa pitnej wody. Arup wykorzystał postępowy system wodny, w którym deszczowa woda jest magazynowana i filtrowana do jakości pitnej. Szara woda też jest oczyszczana w budynku.
Studio architektoniczne WilkinsonEyre
Istniejące od 1983 roku WilkinsonEyre pozycjonuje się poprzez pasję do architektury najwyższej jakości. Posiada biura w Londynie, Hong Kongu i Sydney. Posiada zasoby, dzięki którym realizuje projekty w całej Europie, w Azji, na Bliskim Wschodzie, Australii oraz Ameryce Północnej.
Globalne portfolio WilkinsonEyre obejmuje Gardens by the Bay w Singapurze oraz Crown Sydney w Australii. Zasłynęli odrestaurowaniem londyńskiej elektrowni Battersea Power Station, zamieniając industrialne ruiny w innowacyjny obszar i atrakcję turystyczną. Projektowali siedziby firm i kampusy dla Dyson, Deutsche Bank, CIBC, Wellcome Trust, Munich RE, Facebook oraz Apple.
_
Budynek: Crystal, Londyn, Green Enterprise District
Architekci: WilkinsonEyre
Zdjęcia: WilkinsonEyre, wilkinsoneyre.com