Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii, Kopenhaga od Cobe

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii

Architekci z Cobe we współpracy z wolontariuszami stworzyli zupełnie nową przestrzeń w Danii. Budynek Domu Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Kopenhadze jest otwartą przestrzenią wspólną, zaprojektowaną dla ochotników organizacji. Ideą było stworzenie miejsca zapewniającego optymalne warunki bohaterom codziennego życia, czyli tysiącom wolontariuszy, podejmującym wysiłek, żeby pomóc ludziom zmarginalizowanym. Prace rozpoczęto w 2013 roku, a ukończono w 2017.

Cobe z Kopenhagi, Dania

Biuro architektoniczne Cobe z Kopenhagi założył architekt Dan Stubbergaard w 2006 roku. Specjaliści z Cobe poświęcają się aranżacji miejskiej zabudowy, reorganizują krajobraz, zmieniając codzienne życie mieszkańców i przyczyniają się do nowego oblicza urbanistyki.

Duńskie Cobe jest silnie zakorzenione w skandynawskiej tradycji projektowania. Od projektów budynków i ich otoczenia, aż po kompleksowe plany rozwoju i strategii dla dzielnic i miast.

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii / Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj

Historia organizacji Czerwony Krzyż

Organizacja Czerwonego Krzyża powstała z inicjatywy finansisty, Szwajcara Jean Henriego Dunanta w 1863 roku. Dunant był świadkiem dziesiątek tysięcy ofiar wielkiej bitwy pod Solferino z 24 czerwca 1859 roku. To właśnie tam armia cesarstwa Austrii odbyła całodniową, zażarta bitwę z armią włoską wspartą przez armię francuską.

Jean Henri Dunant był zszokowany widokiem zakrwawionych ofiar, pozostawionych bez wsparcia. Natychmiast podjął spontanicznie akcję udzielenia pomocy. Zachęcił do tego miejscowych, którzy wynosili i pielęgnowali rannych, bez względu na ich narodowość.

Czerwony Krzyż w Danii

Jak się okazuje, Duński Czerwony Krzyż ma równie długą historię, jak organizacja powołana przez Jeana Henriego Dunanta w Szwajcarii. Duńska samopomoc rozpoczęła się w 1864 roku. Organizacja macierzysta późniejszego Czerwonego Krzyża w Danii zainicjowała swoją działalność od niesienia pomocy ofiarom drugiej wojny szlezwickiej.

Duński Czerwony Krzyż jako jedyne stowarzyszenie krajowe w Polsce posiada nazwę ulicy, a znajduje się ona w Makowie Mazowieckim. Historia ulicy Duńskiego Czerwonego Krzyża związana jest z misją organizacji w Polsce, po II wojnie światowej. Na wniosek prezesa misji, profesora medycyny Johannesa Thyssena, duńczycy stworzyli szpital w Makowie Mazowieckim, gdzie brat profesora przez dwa lata pracował jako chirurg.

Wolontariusze Czerwonego Krzyża w Danii

Obecnie organizacja, jaką jest Czerwony Krzyż w Danii, zrzesza w całym kraju ponad 25 000 wolontariuszy. Pracują w ośrodkach dla azylantów, pełnią też funkcje przyjaciół odwiedzających niosąc pomoc potrzebującym, prowadzą kursy pierwszej pomocy, jak też prowadzą bezpośrednie zbiórki finansowe.

Wolontariusze stanowią serce Czerwonego Krzyża. Wolontariat jest przecież dobrowolną, świadomą, jak też bezpłatną pracą na rzecz potrzebujących. Nic więc dziwnego, że Duński Czerwony Krzyż stara się tworzyć jak najbardziej sprzyjające warunki do właściwego wykorzystania kompetencji i doświadczenia swoich ochotników.

Architekci z Cobe z ogromną precyzją rewitalizują przestrzeń miejską, więc wybór biura architektonicznego nie wzbudził zaskoczenia. Istotny jednak był udział w pracach koncepcyjnych zaangażowanych w działalność organizacji wolontariuszy. W ramach dialogu omówiono i przetestowano całą koncepcję projektu, od programu przestrzennego po wygląd budynku.

Nowo utworzone miejsce miało być przyjazne dla każdego, kto chciał w jakiś sposób przyczynić się do działań, jakie Czerwony Krzyż w Danii wykonuje na rzecz osób zmarginalizowanych.

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii / Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii, Kopenhaga

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii jest rozbudową siedziby krajowej organizacji. Spektakularnie nachylony dach przechodzący w schody wtapia się i nadaje nowe znaczenie charakterowi okolicy, w której znajduje się też Duńska Hala Wolnomularzy. Sama siedziba organizacji Czerwonego Krzyża w Danii jest dawną halą kopenhaskiego hrabstwa.

Dach z założenia miał być aktywną, otwartą dla ludzi częścią budynku, nazwano go wręcz piątą fasadą. Trójkątny budynek uzyskał szeroki, otwarty dach o powierzchni 850 m². Jego powierzchnia pełni jednocześnie funkcję ogromnych, publicznych schodów. Nietypowe rozwiązanie schodów rozciąga się od poziomu ulicy, aż do drugiego piętra budynku.

Rozszerzona przestrzeń budynku o łącznej powierzchni 750 m² została częściowo umieszczona pod wysokością gruntu. Służy jako główne wejście do siedziby zarządu krajowego, jak też do centrum wolontariatu. Zwrócona na południe przestrzeń służy do relaksu i cieszenia się świeżym powietrzem i promieniami słonecznymi.

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii / Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj

Nowo wybudowana konstrukcja jest w pełni przyjazna otaczającemu ją środowisku. Do budowy wykorzystano materiały z recyklingu, poza tym obiekt wyposażono w energooszczędne systemy i technologie. Bardzo ważnym aspektem projektu jest jest jego dostępność. Otwartość, przyjazne, zachęcające do przekroczenia wejście Czerwonego Krzyża, służy zarówno wolontariuszom, osobom z niepełnosprawnościami i przedstawicielom lokalnej społeczności.

Schody oraz dach zbudowano z tych samych, charakterystycznych żółtych cegieł, z których stworzono wcześniej budynek Czerwonego Krzyża w Kopenhadze. Oryginalny budynek i jego nowa, otwarta rozbudowa są połączone z zielonym parkiem Fælledparken

Nowy obiekt jest obecnie popularnym miejscem spotkań. W ciepłe dni wolontariusze i pracownicy organizacji urządzają tam spotkania, turyści zatrzymują się na przerwę podczas spacerów, a okoliczni mieszkańcy wykorzystują niezwykłą przestrzeń do wszystkiego, od ćwiczeń gimnastycznych, aż po dyskusje prowadzone przy kawie. Od listopada 2017 roku co miesiąc korzysta z infrastruktury kilkuset wolontariuszy, a tysiące ciekawskich zatrzymuje się i korzysta z przestrzeni przyjaznych schodów.

W środku powstała wspólna otwarta strefa centrum wolontariatu i siedziby zarządu organizacji. Znajdujący się po lewej stronie Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii rozpościera się jako otwarta tarasowa trybuna i szerokie audytorium. Przestrzeń zmierza w dół do sal konferencyjnych, wykorzystywanych do spotkań, szkoleń, wykładów, wydarzeń, prezentacji, czy projekcji filmów.

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii / Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj

Społeczeństwo duńskie chciałoby przedstawiać się jako twór, w którym nakładają się na siebie interesy obywatelskie, publiczne i prywatne. Dania jest więc dumna z potencjału, jaki wiąże się ze społecznym zaangażowaniem mieszkańców kraju.

Dlatego Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii miał za zadanie uczcić ogromny potencjał aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego. Rozbudowana siedziba organizacji i centrum wolontariatu musiały być obiektem w pełni otwartym, hojnym i demokratycznym. Dach budynku stał się twarzą Czerwonego Krzyża w Danii, zwróconą w stronę świata i wyjątkowym miejscem spotkań, istniejącym zarówno jako trybuna, ale jako i schody.

Projekt Domu Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii został doceniony na niwie międzynarodowej i znalazł się w wąskim gronie finalistów prestiżowych konkursów architektonicznych Architizer A+ Awards 2019 oraz Dezeen Awards 2019.

_

Projekt: Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii, Kopenhaga

Biuro architektoniczne: Cobe

Zespół projektowy: Andreas Jørgensen, Antonia Szabo, Bart Smets, Caroline Krogh Andersen, Christian Sander, Dan Stubbergaard, Gloria Castellini, Greta Tiedje, Hannes Kalau Vom Hofe, Helen Chen, Izabela Slodka, Jacob Lantow, Jan Jungclaus, Kristoffer Harling, Marianne Filtenborg, Martin Jonsbak Nielsen, Martina Pedersen, Matti Hein Nørgaard, Mikkel Møltoft Jensen, Milan Milenkovski, Monika Wozniak, Morten Andersen, Nina Mathiesen, Oskar Tranum Mortensen, Peter Laust Røhr Hønnicke, Rachel Wan, Rasmus Jessing, Sonia Bom, Sune Mogensen, Ted Schaumann, Tim Frausing.

Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj, COAST z cobe.dk

Dom Wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Danii / Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj

Bosco Verticale w Mediolanie. Drzewa porastają wieżowce. Zielone dachy Previous post Bosco Verticale w Mediolanie. Drzewa porastają wieżowce. Zielone dachy
The Edge w Amsterdamie Next post The Edge w Amsterdamie. Wieżowiec biurowy z certyfikatem Outstanding

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *