Domy jednorodzinne w Polsce cały czas okazują się być prawdziwymi pożeraczami energii. Wzrastające bezustannie wyższe koszty ogrzewania wywołują zainteresowanie termomodernizacją obiektu budowlanego oraz bezustannego poszukiwania tanich źródeł energii. Straty ciepła w domu jednorodzinnym nie mogą więc ujść uwadze właściciela budynku.
Charakterystyka energetyczna budynku
Potencjał całkowitej oszczędności energii, którą jesteśmy w stanie osiągnąć w domu jednorodzinnym wyjaśnia charakterystyka energetyczna budynku. Oznacza ona ilość energii, która jest niezbędna do zapewnienia w obiekcie wymaganego ogrzewania, grzania ciepłej wody, oświetlenia pomieszczeń i innego wykorzystania prądu, w tym wentylacji.
W ekstremalnie upalne dni, energia w domu jednorodzinnym może z kolei być niezbędna do skutecznego chłodzenia budynku, czyli do uruchomienia klimatyzacji, nawiewu, czy też wiatraków. Według specjalistów, domy jednorodzinne mogą zużywać nawet 80% energii tylko na ogrzanie i chłodzenie pomieszczeń.
W jakich miejscach następują straty ciepła w domu jednorodzinnym?
Wykorzystanie energii to jedna kwestia, kolejną są straty ciepła spowodowane na ogół nieszczelnością budynku lub niewłaściwymi materiałami budowlanymi. W praktyce największe straty ciepła wywołują przede wszystkim nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa.
Przyczyną strat energii jest również niewłaściwa izolacja ścian domu jednorodzinnego. Budując stare domy nikt się przecież nie przejmował współczynnikiem przewodzenia ciepła, który muszą spełniać współczesne materiały ścienne. Straty ciepła w domu jednorodzinnym mogą też wiązać się z ułożeniem zbyt cienkich warstw ochrony termicznej.
Ponadto spora ilość ciepła może uciekać z pomieszczeń przez nieszczelny dach, nieizolowane poddasze oraz nieogrzane fundamenty, balkony i tarasy. Czasami straty ciepła w domu jednorodzinnym występują w nowoczesnych, ale źle wykonanych budynkach.
Infiltracja budynku i eksfiltracja domu jednorodzinnego
W domu jednorodzinnym posiadającym nieszczelną obudowę, występuje zjawisko nadmiernej infiltracji. Infiltracja jest całkowicie niezamierzonym, przypadkowym wprowadzeniem zewnętrznego powietrza do środka obiektu budowlanego.
Odbywa się to zjawisko bardzo często za sprawą pęknięć, nieszczelności w ścianach, dachu, fundamentach, jak też w związku z bezustannym otwieraniem i zamykaniem drzwi wejściowych. Infiltracja budynku bywa czasami określana jako wyciek powietrza. Z kolei wydostawanie się powietrza z wnętrza poza dom jednorodzinny określa się mianem się eksfiltracji obiektu budowlanego.
W każdym razie następujące w budynku ogromne straty ciepła są powiązane z nadmierną, niepotrzebną wymianą powietrza z zewnątrz do środka pomieszczeń i z powrotem. Dlatego straty ciepła w domu jednorodzinnym powstają w procesie przenikania ciepła wraz z powietrzem przez ściany i stropy na zewnątrz budynku.
Zawilgocenia nieszczelnych elementów domu jednorodzinnego
Pamiętajmy, że zachodzące straty ciepła w domu jednorodzinnym mogą skutkować nie tylko kłopotami finansowymi z powodu zbyt wysokich rachunków. Mogą długofalowo doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, bo miejsca utraty ciepła to również miejsca nieprawidłowo odprowadzające wilgoć. Tymczasem skutkiem zawilgocenia elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego jest rozwój chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.
Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego
Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona izolacja ścian zewnętrznych i dachu potrafi zmniejszyć ucieczkę ciepłą w domu jednorodzinnym nawet o 40%. Jeśli uda nam się prawidłowo zidentyfikować problem i szczegółowo wskazać miejsca straty energii, to bez problemu możemy w tych miejscach przeprowadzić termomodernizację. Niestety, specyfiką mostków termicznych jest to, że te niewielkie obszary mogą występować punktowo.
Mostki termiczne posiadają gorsze właściwości termoizolacyjnych niż sąsiadujące z nimi fragmenty elementów budowlanych. Dlatego w domu jednorodzinnym właśnie przez mostki termiczne dochodzi do wzmożonej ucieczki ogrzewania. Straty ciepła w domu jednorodzinnym mogą zachodzić przez naprawdę małe obszary.
Mostki termiczne występują w wyniku wad projektowych lub niewłaściwie przeprowadzonych prac budowlanych. Na ogół dotyczą punktów w obiekcie takich, jak zabudowa okien i drzwi, okap, kalenica, cokół lub fundamenty. Można je także odkryć w miejscach łączenia dachu ze ścianą zewnętrzną.
Najlepszym rozwiązaniem odkrycia dróg ucieczki ciepła będzie więc skorzystanie z usług badania domu jednorodzinnego specjalistyczną kamerą termowizyjną. To bardzo precyzyjne urządzenie, ułatwiające na dokładne odkrycie miejsc, takich jak mostki termiczne, którymi następuje strata ciepła na zewnątrz.
Kamera termowizyjna bezpośrednio w czasie analizy generuje obraz, który szczegółowo przedstawia wnętrze domu jednorodzinnego w różnych, istotnych kolorach. Właśnie te pojawiające się barwy udowadniają, jaka temperatura występuje na poszczególnych elementach konstrukcji budynku. Straty ciepła w domu jednorodzinnym widzimy jak na animowanym filmie. Przykład obrazu z takiej kamery prezentuje zdjęcie tytułowe artykułu.
Kiedy badamy dom jednorodzinny na zewnątrz, to punkty ucieczki ciepła zostaną zaprezentowane na żółto, pomarańczowo lub, najniebezpieczniej, na czerwono. Wewnątrz budynku miejsca charakteryzujące się niższą temperaturą zostaną zaprezentowane w barwach niebieskiej, granatowej albo fioletowej. Zastosowanie kamery termowizyjnej bez problemu umożliwi dokładne, natychmiastowe i bezinwazyjne odnalezienie punktów ucieczki ciepła z domu jednorodzinnego.
Po przeprowadzeniu analizy termowizyjnej łatwiej będzie nam przeprowadzić pożądane prace remontowe. Niestety, wykonując właściwe renowacje elementów starego budynku nie możemy skupić się tylko na poprawie charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego. Nie może się to odbyć kosztem pogorszenia istniejących warunków w zakresie jakości powietrza, oświetlenia domu, czy też komfortu życia mieszkańców.
Tam, gdzie problemem jest nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa, nie obejdzie się bez zakupu nowych, solidnych elementów. Popularną praktyką jest obecnie wymiana okien na produkty charakteryzujące się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej U [W/(m2·K)]. Czasami tylko wymieniając okna i drzwi minimalizujemy straty ciepła w domu jednorodzinnym.
O skutecznej termoizolacji powinniśmy też zawsze pamiętać planując budowę domu jednorodzinnego. Warto wsłuchać się w uwagi doświadczonych architektów i projektantów. Skutecznym sposobem służącym zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na energię cieplną jeszcze na początkowym etapie projektowania obiektu budowlanego, jest po prostu zastosowanie odpowiedniej grubości termoizolacji i właściwe umiejscowienie okien.
Nie zapominajmy, że to właśnie okno jest najczęstszą przyczyną ucieczki ciepła z domu jednorodzinnego. Jednak podczas krótkich zimowych dni to właśnie okno jest skutecznym źródłem uzyskiwania naturalnej, darmowej słonecznej energii cieplnej. Okno zwrócone w stronę południa, więcej energii zyskuje niż jej traci.
Co dalej z kosztami ogrzewania domu jednorodzinnego?
Sytuację życia i kosztów energii w domu jednorodzinnym nadal mogą skutecznie poprawić inwestycje w odnawialne źródła energii. Jak wynika z analiz Międzynarodowej Agencji Energetycznej IEA, zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa energetycznego spowodowane różnymi czynnikami jest bardzo realne i właściwie wzrasta każdego dnia. Wiąże się to bezpośrednio z ponoszonymi przez właścicieli kosztami ogrzewania domu jednorodzinnego.
Nieodnawialne źródła energii, czyli paliwa kopalne, w tym węgiel, ropa naftowa i gaz cały czas dominują. Wraz z globalnym zużyciem zasobów energii, które rośnie w ekspresowym tempie, cały czas wzrastają koszty wytworzenia i dostarczenia energii. Bo ciągle rosnąca podaż energii z powodu ogromnego zapotrzebowania, wymaga też coraz to nowych inwestycji w infrastrukturę. Energetycznie zjadamy swój własny ogon.
Koszty ogrzewania domu oraz grzania wody są obecnie coraz większym obciążeniem domowego budżetu. Stale rosnące od wielu lat wydatki na ogrzewanie domu jednorodzinnego to jednak nie tylko rezultat zwiększonego zużycia energii cieplnej, ale również bezustannie drożejących cen. Cały czas trwają poszukiwania efektywnego, taniego i bezpiecznego źródła energii. W Polsce od lat można zaobserwować regularnie wzrastające wykorzystanie w domach jednorodzinnych odnawialnych źródeł energii OZE i ich rosnący udział w ogólnym bilansie energetycznym.
Szczególnie popularne stało się przydomowe wytwarzanie energii i ciepła poprzez wykorzystanie naturalnego promieniowania słonecznego. Proces ten zachodzi za pomocą instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów grzewczych. Zdecydowanie jest ich coraz więcej, bo mieszkańcy naszego kraju sięgają bardzo chętnie po to rozwiązanie.
Na pewno ciekawym pomysłem jest wykorzystanie energetyki geotermalnej, bo pod powierzchnią naszej planety istnieją zasoby wody, nagrzane do temperatury od kilkudziesięciu, do nawet 100°C. Za pomocą odpowiednich instalacji wydobyta odwiertami woda jest przetwarzana na energię.
Popularnym źródłem ciepłą jest także energetyka pochodząca z biomasy, czyli z substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Biomasa przetwarzana jest w paliwa stałe, płynne, jak też paliwa gazowe. Podczas ich spalania uzyskuje się upragnione ciepło oraz energię elektryczną.
Najprostszym, ale nie zawsze słusznym sposobem ograniczania kosztów związanych ze zbyt dużym poborem ciepła jest po prostu efektywne zmniejszanie ilości zużywanej energii w gospodarstwie domowym. Jednak zamiast odłączać od prądu telewizory, komputery i grzałki, możemy przeprowadzić skuteczną termomodernizację domu jednorodzinnego. Koszty takiego remontu są bardzo często demonizowane, szczególnie jeśli pod uwagę weźmie się oszczędności, które nastąpią w wydatkach na energię elektryczną.
One thought on “Straty ciepła w domu jednorodzinnym. Termowizja, termomodernizacja i OZE”