To obecnie popularne w domach jednorodzinnych rozwiązanie. Wszechobecne w polskiej architekturze dachy spadziste posiadają wiele zalet. Ważne jest też zapewnienie temu dachowemu rozwiązaniu odpowiedniej i skutecznej izolacji.
Przemierzając drogami polskie miasta, miasteczka i wsie przekonamy się, że w budownictwie jednorodzinnym dominuje dach spadzisty, popularnie zwany też skośnym dachem. W opinii zwolenników rozwiązanie to idealnie pasuje do tradycyjnej, jak też do nowoczesnej architektury. Umiejętnie połączony w projekcie architektoniczno-budowlanym z całym obiektem oraz właściwie wykonany, zdecydowanie podkreśla charakter całego budynku.
Konstrukcja, jaką jest dach spadzisty znajduje od wielu lat zastosowanie w domach jednorodzinnych. Zresztą, bez żadnych przeszkód można to pokrycie układać w górnej części dowolnych obiektów budowlanych. Ze względu na estetykę, dach spadzisty pozostawia inwestorowi indywidualnemu wiele ciekawych możliwości aranżacji.
Co to jest dach spadzisty?
Obowiązująca definicja obejmująca pojęcie dach spadzisty oznacza element pokrycia, w którym nachylenie połaci osiągnęło więcej niż 20°. Przykładowo, kolejne popularne rozwiązanie, jakim jest dach płaski, znany też jako stropodach jest elementem, w którym istniejący kąt nachylenia nie wynosi więcej niż 12°. Jednak na ogół kąt nachylenia dachu spadzistego w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym wynosi przeciętnie od 35° do 45°.
Dach spadzisty i jego zalety
Popularność dachu spadzistego jest związana przede wszystkim z tym, że właściwie dobrana konstrukcja dachowa powinna być bardzo odporna na pojawiające się obciążenia zewnętrzne, pochodzące z przeróżnych źródeł. Przy stropodachu takie obciążenia pojawiają się zdecydowanie częściej.
Stworzone w górnym pokryciu domu jednorodzinnego skosy doskonale i błyskawicznie odprowadzają wodę deszczową oraz spadający z nieba śnieg. Minimalizuje się dzięki temu kłopot w postaci wystąpienia ewentualnego przecieku, a w dłuższej konsekwencji zniszczenia konstrukcji dachowej. W trakcie intensywnych opadów śniegu nie będzie on zalegał na powierzchni dachu spadzistego, właściciel budynku nie musi go wtedy samodzielnie usuwać.
Dach spadzisty charakteryzuje znakomita, samoistna wentylacja. Konstrukcja pokrycia górnej części budynku w żaden sposób nie przeszkadza w naturalnym, zdrowym procesie cyrkulacji powietrza na wszystkich kondygnacjach. Tworzy to odpowiedni mikroklimat we wnętrzach.
Dach spadzisty ułatwia właścicielowi domu swobodne dobieranie, a potem montaż różnych typów dachówek. Bez wątpienia to właśnie odpowiednio dobrana ze względu na kształt i barwę dachówka ma ogromny wpływ na estetykę domu jednorodzinnego. Łatwo też z nim uzyskać izolację akustyczną, bo posiada właściwe parametry w zakresie tłumienia hałasu. W ostatnich latach jego popularność wzrosła, bo układ dachu spadzistego umożliwia prosto montować na nim instalację fotowoltaiczną.
Dach spadzisty i jego rodzaje
Najczęściej spotykane dachy spadziste w konstrukcji budownictwa jednorodzinnego, to przede wszystkim dach dwuspadowy, określany też mianem dachu dwupołaciowego, może występować też w niesymetrycznej wersji. Kolejnym popularnym typem jaki wyróżnia dach spadzisty, to tak zwany dach czterospadowy, czyli inaczej zwany dach kopertowy. Rozpoznamy go, bo stawiany jest na obiekcie budowlanym znajdującym się na planie kwadratu lub na planie prostokąta. W tym rozwiązaniu dwie duże połacie mają kształt trapezu, a pozostałe dwie małe boczne połacie posiadają formę trójkąta.
Dach dwuspadowy
Dach spadzisty dwuspadowy to typ dachu, który składa się z dwóch połaci, które są nachylone względem siebie pod odpowiednim kątem, a na szczycie dotykają się ze sobą. Co bardzo istotne prosta, łatwa do aplikacji konstrukcja dachowa oznacza na ogół stosunkowo niski koszt prac wykonawczych. Dach spadzisty dwuspadowy jest bardzo często spotykanym rodzajem pokrycia w polskim jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.
Dach czterospadowy
Dach spadzisty czterospadowy charakteryzuje zdecydowanie lepsza stabilność, Poza tym jest on bardziej odporny na niszczycielski wpływ wiatru. Rozwiązanie dachu spadzistego czterospadowego świetnie sprawdzi się w regionach Polski, gdzie intensywnie występują opady deszczu, jak też śniegu. Pamiętajmy przy tym, że taki element dachowy wymaga znacznie bardziej specjalistycznych, czasochłonnych prac dekarskich. Więc w praktyce wiąże się to ze zdecydowanie wyższą ceną całkowitej budowy domu jednorodzinnego.
W naszym kraju stosunkowo rzadko znajdziemy w architekturze budownictwa jednorodzinnego dachy typu mansardowego, naczółkowego, jak też przyczółkowego. Są to jednak ciekawe rozwiązania, które z pewnością ożywią obiekt budowlany. Te nietypowe dachy nie dopuszczają do monotonii budynku, o którą można oskarżać jednolitą płaszczyznę pokrycia pod postacią dachu płaskiego.
Dach spadzisty i jego wady
Układając w górnej części domu jednorodzinnego dach spadzisty, inwestor indywidualny powinien spodziewać się zdecydowanie droższych kosztów stworzenia całego rozwiązania. Prawda jest taka, że im bardziej konstrukcja dachowa jest skomplikowana, tym droższe będzie finansowanie wykonawczych prac dekarskich.
Nie jest łatwo konserwować dach spadzisty. Kąt nachylenia istniejącego pokrycia dachowego powoduje, że ewentualne prowadzenie prac naprawczych, a nawet najzwyklejsze czyszczenie dachówek może wymagać wsparcia ze strony wyspecjalizowanej ekipy.
Z jednej strony dach spadzisty daje kreatywne pole do popisu designerom na zewnątrz domu jednorodzinnego, ale jednocześnie może ograniczać dowolność aranżacji w pomieszczeniach budynku. Skosy znajdujące się wewnątrz górnej kondygnacji obiektu budowlanego nie zawsze ułatwiają mieszkańcom ciekawie zagospodarować pustą przestrzeń.
Dach spadzisty i jego izolacja cieplna
Izolację dachu spadzistego powinniśmy wykonać wówczas, gdy znajdujące się w górnej części budynku poddasze będzie wykorzystywane do celów użytkowych. W pozostałych sytuacjach wystarczy jedynie aplikować bardzo szczelne zabezpieczenie bezpośrednio na stropie. Takie rozwiązanie będzie przeciwdziałać ucieczce ciepła z domu jednorodzinnego.
Jak każde rozwiązanie budowlane, dach spadziste poza uroczymi zaletami i wadami, ma również swoje wymogi. Izolując cieplnie poddasze użytkowe powinniśmy stosować dwuwarstwową, szczelną otulinę, która niczym ciepła kołdra pokrywa dom jednorodzinny.
Poza tym rozwiązania opierające się o dach spadzisty wymagają zastosowania odpowiedniej wentylacji. Jej celem będzie zapobieganie zawilgoceniu elementów konstrukcyjnych, a w dalszej konsekwencji uniemożliwi pojawienia się chorobotwórczej i niszczycielskiej pleśni.
Niekontrolowany rozrost pleśni może skutecznie zagrozić trwałości elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego. Zalecane jest więc stosowanie specjalistycznej paroizolacji, która prawidłowo ochroni przegrodę przed niebezpiecznym przenikaniem wilgoci i wody.
Ocieplanie poddasza użytkowego wełną mineralną jest na pewno skutecznym sposobem na utrzymanie ciepła we wnętrzu. Poza niskim współczynnikiem przenikania ciepła, wełna mineralna do ocieplenia dachu wpływa na akustykę, czyli ułatwia chronić mieszkańców przed hałasem i pozwala utrzymać zdrowy mikroklimat.
Dla konstrukcji dachu spadzistego dwuspadowego stosuje się czasami sztywne płyty izolacyjne. Można je instalować pomiędzy krokwiami oraz nad nimi. Płyty powinny też tworzyć jakiś poziom odporności na pojawienie się ognia.
Również użycie płyt z piany PIR do izolacji dachu spadzistego ułatwi osiągnąć niski współczynnik przewodzenia ciepła, a w związku z tym doprowadzi do redukcji zużycia energii, która jest niezbędna do ogrzania domu jednorodzinnego.
Pamiętajmy, że skuteczność zastosowanej izolacji dachu spadzistego wiąże się z jakością przeprowadzenia prac wykonawczych. Niezwykle ważny jest odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła produktu wskazanego do izolacji.
Zaleca się stosowanie produktów termoizolacyjnych o jak najniższym współczynniku lambda (λD). Szczegółowe informacje na ten temat bez problemu znajdziesz u dystrybutorów materiałów budowlanych oraz na karcie technicznej i na etykiecie produktu.