Drewno jako materiał podłogowy

Drewno jako materiał podłogowy

Parkiet z drewna to rodzaj popularnego wykończenia posadzki. Stworzony bywa najczęściej z małych deszczułek, które nazywamy klepkami. Już w zamierzchłych czasach najpopularniejszym, a jednocześnie najprostszym wytworem pracy bednarza była klepka, kiedyś postrzegana jako krótka, na ogół dębowa deska wygięta w łuk. Z klepek układano wszelkie ścianki naczyń tworzonych przez bednarzy. Jednak arystokracja z tych klepek posiadała podłogi.

Drewniane podłogi zawsze dają wrażenie przyjaznego ciepła w najbardziej minimalistycznych wnętrzach i potęgują to odczucie w bardziej tradycyjnych przestrzeniach. Trendy przychodzą, a potem odchodzą, jednak prawdziwa jakość i niepowtarzalny styl nigdy nie wyjdą z mody. Pewnie dlatego drewniany parkiet zawsze będzie wyglądał tak, jak powinien.

Drewno jako materiał podłogowy jest niezwykle popularne. Obecnie stosowane klepki podłogowe mogą powstać z litego drewna, jak też mieć warstwową konstrukcję. Nadal też do tworzenia fantazyjnych posadzek przydają się długie i szerokie deski. Parkiet w Polsce powstaje zazwyczaj z drewna dębowego, ale popularny bywa też klon, jesion, buk, sosna, modrzew, orzech amerykański, czy wiśnia amerykańska.

Historia użycia drewna jako materiału podłogowego

Podłoga wykonana z drewna posiada równie długą historię, jak cała cywilizacja. Obecnie specjaliści od podłóg i historycy spierają się o szczegółowe wskazanie momentu, kiedy drewno na posadzkę zostało po raz pierwszy użyte. Drewno jako materiał podłogowy prawdopodobnie jest tak samo stare, jak najdłużej istniejące kultury.

Według obecnego stanu wiedzy, najstarsze znane podłogi z drewna to te, których archeologiczne fragmenty odkryto w znalezionych na terenach obecnej Turcji pod gruntem domach z epoki neolitu. Uważa się, że mogą one mieć nawet ponad 10 000 lat.

W Europie drewnem jako materiałem podłogowym zainteresowano się stosunkowo wcześnie. Układano je już w starożytności, czy w średniowieczu, jednak prawdziwy ich rozkwit nastąpił w czasach renesansu i baroku. Drewno jako materiał podłogowy podbiło Europę swoim urokiem.

Dlaczego drewno jako materiał podłogowy jest wciąż popularne

Z wielu ważnych powodów podłoga z drewna jest doskonałym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie. Jak się okazuje, taka powierzchnia, na dodatek mocno eksploatowana jest niezwykle wytrzymała. Stanowi też materiał stosunkowo mocno odporny na ścierania, zarysowania oraz wgniecenia. Odpowiednio konserwowana i pielęgnowana może służyć mieszkańcom domów przez długie, spokojne lata.

Istotna jest też uniwersalność drewna, niezwykłego, naturalnego surowca dopasowanego do wszystkich stylów wnętrz. Drewno na parkiet znajdujące się na rynku sprzedaży w Polsce możemy znaleźć w szerokiej gamie barw i wykończeń. W ten sposób osiągamy wszelkie cele designerskie. Z łatwością dopasujemy podłogę z drewna do atmosfery, jaką chcemy powołać do życia w danym pomieszczeniu.

Poszczególne gatunki spotykanego na podłogach drewna charakteryzuje określone ubarwienie i niezwykłe słoje. Ciekawie wyróżniają je także spękania, czy sęki nadające klepkom niepowtarzalnego, unikalnego charakteru. Pamiętaj, że każde drewno ma swój specyficzny odcień.

Naturalna faktura opiera się o bogaty wybór odcieni brązu, od bieli do czerni, który zespolony został z wyeksponowanym, najprzeróżniejszym usłojeniem. Drewno jako materiał podłogowy urzeka milionami przewijających się przed oczami wzorów.

Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że jeśli internecie lub w salonie sprzedaży ogląda się wzornik, czy nawet przykładową, autentyczną klepkę, to ostatecznie kupiony drewniany parkiet nigdy nie będzie w 100% identyczny z tym, który wcześniej został wybrany. Każda deska na świecie jest całkowicie niepowtarzalna. Właśnie w tym tkwi prawdziwy urok i moc drewna.

Gdzie spotykamy drewno jako materiał podłogowy

Podłogi drewniane jako praktyczne podłoże w przestrzeni mieszkaniowej spotkamy na niemal wszystkich kontynentach, jednak posadzki w Azji albo Australii mogą się zdecydowanie różnić od parkietów układanych w Europie. Przykładowo, w Japonii i Chinach układa się powierzchnię podłogową z naturalnego tatami, czyli z mat ze słomy ryżowej i trawy morskiej, leżących na stelażach z drewna. W Korei i Chinach spotykamy jako podłogę ułożony naturalny bambus, który jednak wcale nie jest drewnem. Bambus jako trwały materiał podłogowy wykorzystuje się też w Afryce.

W krajach europejskich przystępne okazały się dla mieszkańców domów głównie uniwersalne, drewniane podłogi z dębu. Spotykamy też na parkiecie klon, jesion, modrzew i buk, a z kolei w krajach skandynawskich chętnie stosuje się podłogi z sosny i świerku.

W Australii układa się parkiet z drewna egzotycznego, czego przykładem jest eukaliptus lub akacja. Istotna jest bowiem wysoka odporność na warunki klimatyczne, trudne dla klasycznego drewna. W Ameryki Północnej popularnym surowcem do tworzenia podłóg jest dąb, klon oraz orzech. Z kolei w Ameryce Południowej znajdują zastosowanie egzotyczne gatunki drewna na posadzce, takie jak palisander, czy też orzech brazylijski.

Zalety, które posiada drewno jako materiał podłogowy

Jest surowcem ciepłym w dotyku, co ogromnie wpływa na komfort jego użytkowania. Drewniany parkiet jest po prostu przyjemny dla bosych stóp, a ponadto zdrowy dla kręgosłupa.

Drewno skutecznie izoluje termicznie pomieszczenie od zimnego podłoża lub stropu. Przede wszystkim to lite deski, dzięki charakteryzującej je grubości oraz gęstości, nie będą przewodnikiem ciepła ani dźwięków.

Drewno zapewnia nam ciszę. Drewniana posadzka gwarantuje we wnętrzu lepszą akustykę niż zastosowanie innych, popularnych materiałów podłogowych. Drewno jako materiał podłogowy to elegancki, pełen wdzięku, a ponadto ekologiczny element designu pomieszczeń.

Drewno w każdej postaci jest hipoalergiczne, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a na jego powierzchni nie gromadzi się kurz. Drewno jako materiał podłogowy jest optymalnym wyborem dla osób, które zmagają się z alergią.

Drewnu z łatwością można przywrócić pierwotny wizerunek nawet po dziesiątkach lat użytkowania. W odróżnieniu do paneli laminowanych czy winylowych, parkiet z drewna można wielokrotnie cyklinować, przy tym lakierować lub olejować. Wycyklinowana raz na pewien czas posadzka odzyskuje doskonały, świeży wdzięk.

Drewniany parkiet stanowi stabilne podłoże. Drewno jako materiał podłogowy jest doskonałą powierzchnią zarówno dla mieszkańców domu, jak też dla ustawionych na niej mebli oraz ułożonych, dowolnych przedmiotów. Dobrze jest jednak zastosować filcowe podkładki na nóżkach rozstawionych w pokojach mebli. To idealna metoda, dzięki której unikniemy powstania niechcianych rys i odbarwień, kiedy po drewnianej podłodze będziemy przesuwać meble.

Drewno to niepowtarzalny, naturalny materiał, który ludziom jest znany i jest przez nich kochany od wieków. Ułożone na pakiecie drewno ciągle żyje, intensywnie oddycha i zawsze jest wyjątkowe, unikalne pod względem barwy, wyróżniającej je struktury oraz przyjemnej, ciepłej powierzchni. Drewno jako materiał podłogowy jest zawsze czymś innym, ale zawsze bez wątpienia jest piękne i naturalne. Nieregularność czyni drewnianą podłogę niezwykłą, współtworząc komfortową i zdrową atmosferę w każdym pomieszczeniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o drewnianych podłogach, skontaktuj się z doradcą firmy Lares, specjalistów od drewnianych podłóg, dzwoniąc pod numer: +48 (22) 824 33 32. Odwiedź showroomy Lares w Warszawie:

HOME CONCEPT, przy Al. Jerozolimskich 185, stoisko 24 A w Warszawie;

Centrum Wyposażenia Wnętrz, ul. Bartycka 24/26, pawilon nr 21 A w Warszawie;

Lares Biuro / Showroom, ul. Heliotropów 29, klatka B, lok. 9, magazyn 10 w Warszawie.

Informacje o parkiecie z drewna uzyskasz też w Katowicach:

Salon IFTM Internorm w Katowicach, Ekspozycja podłóg Bauwerk Parkett w Katowicach, w dawnej Fabryce Porcelany w Katowicach, przy ul. Porcelanowej 23.

Drewno jako materiał podłogowy w domu jednorodzinnym jest w zasięgu ręki. Specjalistyczne doradztwo firmy Lares pomoże uzyskać rzetelną wiedzę o podłogach oraz pozwoli cieszyć się długie lata przyjaznym, domowym wnętrzem z komfortową, drewnianą posadzką.

Ściany zewnętrzne z keramzytu Previous post Ściany zewnętrzne z keramzytu w domu jednorodzinnym
Sufity podwieszane w pomieszczeniach Next post Sufity podwieszane wewnątrz pomieszczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *