Nowoczesne materiały budowlane coraz częściej są rozwiązaniami w pełni energooszczędnymi. Wiodący na rynku producenci bezustannie powiększają rozmiary oferowanych cegieł czy bloczków lub umiejętnie zagęszczają ich strukturę. Jednak bloczki i pustaki z keramzytu są suche, co daje im ogromną energooszczędną przewagę nad pozostałymi materiałami.
Ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym
Ściany zewnętrzne są pionowymi przegrodami, od których wymagamy, żeby spełniały określone wymagania w zakresie nośności, ochrony akustycznej, bezpieczeństwa pożarowego i użytkowania, spełniania wymogów zdrowotnych i higienicznych, jak też realizowania oczekiwań ochrony środowiska naturalnego.
Panujący w Polsce klimat powoduje, że ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym gwarantują zapewnienie optymalnych termicznych warunków w pomieszczeniach. W upalne letnie miesiące zadaniem murów jest zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, a siarczystą zimą mają powstrzymać wychłodzenie budynku.
Paroprzepuszczalność ściany zewnętrznej
W praktyce budowlanej ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym można traktować podobnie, jak rola odzieży na ludzkim ciele. Czyli wiemy, że użyty materiał musi być kompletnie suchy, pozbawiony wilgoci, żeby zapewnić izolację przed skutkami zimna. Suche ściany zewnętrzne zapewniają optymalne ciepło w pomieszczeniach. Można więc przewidzieć, że koszty ogrzewania budynku charakteryzującego się kompletnie suchą ścianą są zdecydowanie niższe od wydatków na energię ponoszonych w obiekcie budowlanym, gdzie przejście wilgoci przez przegrody jest utrudnione i gdzie woda się może odkładać.
Ściana zewnętrzna powinna charakteryzować się samoistną zdolnością usuwania wilgoci na zewnątrz pomieszczeń. Musi zostać więc wykonana z materiałów budowlanych posiadających wysoką paroprzepuszczalność. Keramzyt ma być surowcem spełniającym oczekiwania najostrzejszych wymogów termoizolacyjnych.
Keramzytobeton cechuje najwyższa paroprzepuszczalność spośród ściennych materiałów budowlanych, ze względu na jego porowatą strukturę przepuszczającą wilgoć. Poza tym ceramiczne powłoki kuleczek keramzytowych zabezpieczają przed zawilgoceniem środka granulek. Dlatego przez keramzytobetonowe wyroby można przelewać wodę tak samo, jak przez sito, a elementy konstrukcyjne budynku nie ulegną zawilgoceniu.
Według producentów materiałów budowlanych z keramzytu, paroprzepuszczalność jaką osiągają ściany zewnętrzne z keramzytu może być nawet trzykrotnie wyższa, niż przegród z gazobetonu i niemal siedmiokrotnie wyższa niż ścian zewnętrznych z ceramiki. Czym więc jest keramzyt?
Co to jest keramzyt?
Keramzyt stanowi niezwykle lekkie kruszywo budowlane, które jest wypalane z ilastej gliny. Powstałe kruszywo keramzytowe jest materiałem całkowicie niepalnym, obojętnym chemicznie. Charakteryzuje go wysoka odporność na oddziaływanie wody i wilgoci, nie rozwija się w nim pleśń i grzyby, keramzytu unikają nawet niebezpieczne gryzonie.
Bardzo ważne są dobre parametry izolacji cieplnej keramzytu. Zapewne dlatego jest stosowany do wytwarzania lekkich betonów i ciepłochronnych zapraw. W budownictwie keramzyt jest znany od początku XX wieku. Popularnie powstają z niego lekkie pustaki ścienne i pustaki stropowe, jak też fundamenty.
Na rynku budowlanym spotykamy dzisiaj też całe prefabrykowane domy keramzytowe. Keramzyt jest niezwykle odporny na panujące w Polsce, zmienne warunki pogodowe, a jego zastosowanie umożliwia łatwe wykończenie dowolnych obiektów budowlanych. Bardzo popularne są ściany zewnętrzne z keramzytu w domach jednorodzinnych.
Keramzyt jest materiałem izolacyjnym o zdecydowanie wyższej wytrzymałości niż inne, popularne materiały izolacyjne, jak wełna mineralna czy styropian. Keramzyt identyfikuje się ochroną radiestezyjną, czyli tworzy izolację od żył wodnych. Za sprawą szerokiego wachlarza ciekawych cech znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, budownictwie przemysłowym, obiektach użyteczności publicznej. Ściany zewnętrzne z keramzytu stanowią tylko część kompleksowych systemów budowlanych.
Ze względu na swoją lekkość, jest wykorzystywany przy tworzeniu atrakcyjnych zielonych dachów, porośniętych najróżniejszymi, pięknymi roślinami. Na szerokich, użytkowych dachach biurowców i bloków mieszkalnych w Zachodniej Europie często spotkamy Leca KERAMZYT. Ten lekki surowiec jest najczęściej drenażem lub warstwą wypełniającą oraz uzupełniającą poziomy.
Ściany zewnętrzne z keramzytu
Przegrodę pionową wykonaną z pustaków i bloczków keramzytowych dobrze jest zabezpieczyć systemem elewacyjnym opartym o wełnę mineralną. Takie połączenie keramzytu i wełny mineralnej ułatwi uzyskać efekt szybkiego wysychania ściany. Na suchej ścianie z keramzytu najlepiej sprawdzi się paroprzepuszczalny tynk oraz dedykowana farba elewacyjna. Tak stworzymy suchą i ciepłą przegrodę, ściany zewnętrzne z keramzytu, czyli miejsca gdzie nie zachodzi kondensacja wilgoci i w związku z tym nie następuje ich niszczące mur i chorobotwórcze dla ludzi zagrzybienie.
Doskonałym izolatorem cieplnym jest sucha przegroda pionowa. Optymalna termoizolacyjność domu jednorodzinnego i wiążące się z tym obniżenie wydatków na ogrzewanie jest jednym z podstawowych zadań nowoczesnych technologii budowlanych. Cieplna izolacyjność, która wyróżnia ściany zewnętrzne z keramzytu będzie się opierać o zjawisko paroprzepuszczalności.
Jeśli istniejąca w budynku ściana zewnętrzna niezwykle wolno wysycha, czy też nawet zatrzymuje w sobie wilgoć, to charakteryzuje się obniżonymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zawierający zebraną wilgoć mur to niebezpieczne miejsce, umożliwiające swobodny rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni. Ściany zewnętrzne z keramzytu są całkowitą odwrotnością tych niepraktycznych rozwiązań.
Pustaki i cegły z keramzytu są też niezwykle lekkie. Zdaniem wykonawców pracujących na tym materiale, zastosowanie lekkich wyrobów keramzytowych może znacznie skracać i zmniejszać całkowite koszty budowy domu jednorodzinnego. Poza tym, czas schnięcia ścian zewnętrznych z keramzytu jest zdecydowanie krótszy, niż ma to miejsce w przypadku innych technologii charakteryzujących się tak zwanym mokrym murowaniem. Keramzyt to bez wątpienia dobry pomysł na ciepły dom jednorodzinny w systemie budowlanym.
Producenci materiałów budowlanych z keramzytu
W naszym kraju możemy spotkać się z szeroką gamą produktów budowlanych opartych o wykorzystanie keramzytu, niezwykłego kruszywa o ciekawych właściwościach. Ściany zewnętrzne z keramzytu są coraz popularniejsze.
Na naszym rynku istnieje kilka systemów budowlanych opartych o kruszywa keramzytowe. Jeden z nich, Leca BLOK, znany niegdyś jako Optiroc Blok, sprowadzono tutaj w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku bezpośrednio z krajów skandynawskich. W jego składzie znajdziemy unowocześniane przez producenta bloczki fundamentowe, pustaki ścienne, wentylacyjne, stropowe, jak też keramzytowe kształtki nadprożowe.
Obecnie w Polsce dostępne są bloczki i pustaki z keramzytobetonu marki Leca Polska, powstałe na bazie Leca KERAMZYT. Jest to kruszywo ceramiczne stworzone ze specjalnych glin pęczniejących. Leca KERAMZYT może być od 3 do 5 razy lżejszy niż waga piasku. Granulki kruszywa keramzytowego charakteryzuje porowata struktura, skutecznie izolująca cieplnie i doskonale tłumiąca hałas z zewnątrz. Struktura w środku bloczków i pustaków z keramzytobetonu Leca posiada liczne drobne, otwarte kanaliki, które bez żadnego trudu odprowadzają parę wodną na zewnątrz budynku.
We współpracy z Leca Polska powstała oferta firmy CJ Blok. Wprowadza ona od lat na rynek materiały budowlane keramzytowe oraz produkty keramzytowo-perlitowe. Bowiem system CJ Blok łączy wykorzystanie betonu, keramzytu i perlitu. Produkty CJ Blok są nie tylko energooszczędne, ale też ciche, lekkie, ognioodporne, mrozoodporne oraz wodoodporne.
Firma Uciechowski, ciesząca się popularnością w rodzimej Wielkopolsce oraz w sąsiednich województwach jest licencjonowanym producentem specjalistycznych keramzytobetonowych materiałów Leca BLOK.
Również budowlana marka Jadar w elementach ściennych systemu SUN BLOCK oferuje lekkie, trwałe, funkcjonalne i sprawdzone pustaki keramzytowe, które cechują bardzo wysokie termoizolacyjne właściwości. W ofercie SUN BLOCK znajdziemy szeroki wybór materiałów, a możliwość szybkiego dzielenia pustaków keramzytowych na ½, czy też 1/3, zdecydowanie ułatwi prowadzenie prac budowlanych.
Innym przykładem jest firma Czamaninek, prezentująca się jako producent naturalnych materiałów budowlanych z keramzytu. Jest to marka, która posiada wieloletnie doświadczenie na rynku. Również w szerokiej ofercie licznych produktów budowlanych marki Budmater znajdziemy wysokiej jakości pustaki keramzytowe.
Keramzyt do pojenia pszczół
Keramzyt ze względu na to, że jest całkowicie obojętny chemicznie, bo nie wpływa na pH, stanowi idealne zabezpieczenie przeciw topieniu się pszczół w trakcie pojenia ich wodą i syropem. Używa się więc go jako wypełniacz w poidłach dla małych, pożytecznych zapylaczy. Jest pomocny ze względu na to, że będąc lekki pływa po wodzie, pozwalając pszczołom zatrzymywać się na keramzycie i swobodnie pić wodę.