Ciepły dom jednorodzinny w systemie budowlanym

Ciepły dom jednorodzinny w systemie budowlanym

Rozwiązania systemowe to ciekawa cecha charakterystyczna innowacyjnego współczesnego budownictwa. Kompleksowe systemy budowlane są technologiami, które są cały czas uzupełniane i modernizowane o rozwiązania, dzięki którym inwestor indywidualny zapewni sobie na długie lata trwały, ciepły i zdrowy dom.

Jednorodny system budowlany

Budowanie systemowe polega na tym, że podczas wznoszenia obiektu budowlanego znajdują zastosowanie materiały budowlane rekomendowane jako całościowe rozwiązanie, bardzo często są to produkty oferowane na rynku przez tego samego producenta. W laboratoriach i podczas praktyki budowlanej wytwórcy materiałów ulepszają swoje surowce, pomysły na wzajemne łączenie i zwiększanie funkcjonalności.

Współczesne budowanie domów jednowarstwowych oparte zostało o koncepcje systemowych technologii, czyli specjalnie opracowanych, innowacyjnych kompilacji materiałów budowlanych. W systemie budowlanym wszystko sprawnie łączy się wzajemnie ze sobą.

Praktyka budowlana mówi, że używając technologie systemowe w trakcie wznoszenia domu jednorodzinnego powodujemy, że komplet zastosowanych produktów jest do siebie idealnie, ściśle dopasowany, zarówno pod względem technicznym, jak też z powodów estetycznych. Elementy konstrukcyjne budynku wtedy zdecydowanie lepiej do siebie pasują.

Jednorodność w systemie budowlanym stanowi swoistą gwarancję, dotyczącą oczekiwanego komfortu życia przyszłych mieszkańców domu. Wykorzystane w trakcie murowania ścian materiały systemowe bez wątpienia umożliwią uzyskać idealne parametry cieplne całego budynku. Niezastąpione są nowoczesne rozwiązania systemowe stosowane w domach pasywnych. Łatwiej jest uzyskać najwyższą osiągalną izolacyjność termiczną stosując jednolitą technologię w obrębie całego domu jednorodzinnego.

Producenci ściennych materiałów w systemie budowlanym

W polskim budownictwie jednorodzinnym popularne są systemy budowlane oparte o tak zwaną biała technologię, czyli beton komórkowy oraz silikaty. Bloczki Ytong oraz H+H Beton komórkowy charakteryzuje doskonała izolacyjność termiczna, połączona z oczekiwaną wytrzymałością i wsparta łatwym wykonawstwem. Z kolei białe cegły Silka oraz H+H Silikaty za sprawą wysokich klas gęstości wyróżniają się wyjątkową izolacyjnością akustyczną, która jest połączoną z wysoką wytrzymałością materiału.

Podobnie, jak Ytong, H+H, również producent bloczków betonu komórkowego SOLBET oferuje systemowe rozwiązania, takie jak prefabrykowane nadproża wykonane z betonu komórkowego, dedykowane kształtki U, płytki, jak też szeroką gamę wyrobów chemii budowlanej wraz z zaprawami murarskimi.

Jednorodne budownictwo minimalizuje wystąpienie mostków termicznych

Problemem, który dotyczy każdego budynku mieszkalnego są na pewno mostki termiczne. Powstające mostki termiczne w domu jednorodzinnym są małymi elementami przegrody zewnętrznej obiektu, które charakteryzują się niższą izolacyjnością termiczną niż połączone z nimi, pozostałe fragmenty konstrukcji budynku.

Są tymi elementami obudowy domu jednorodzinnego, w których opór cieplny zdecydowanie jest mniejszy poprzez przebicia obudowy przez materiał charakteryzujący się innym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Zmiana tego typu pojawia się na ogół ze względu na występującą modyfikację rozmiarów warstw materiału budowlanego oraz przez powstałą różnicę istniejącą między wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnią przegrody.

Według specjalistów, przyczyną mostków termicznych bywa przede wszystkim błąd wykonawczy. Ich prawdopodobieństwo wystąpienia jest jednak zdecydowanie większe w budynkach, gdzie nastąpiło połączenie wielu różnych systemów budowlanych. W praktyce dotyczy to domów jednorodzinnych, w których użyto sąsiadujące obok siebie, połączone różne, czasami wręcz niedopasowane materiały budowlane.

Przykładowo, skonstruowana jednorodnie materiałowo ściana zewnętrzna pozwala lepiej chronić punkty charakteryzujące pojawianiem się w nich mostków termicznych. Bywają to bardzo często łączenia ściany z balkonem, czy fundamentami, jak też ościeża okien.

Niebezpieczne ze względu na swoje rozmiary mostki termiczne w ścianie jednowarstwowej zewnętrznej występują często w punktach na styku cegły lub bloczka z niesystemowym nadprożem, często wykonanym bezpośrednio na placu budowy.

Przykładowo, w systemie Ytong oraz w systemie H+H rekomenduje się do wykorzystania nadproża dedykowane, prefabrykowane belki nadprożowe. Nic w tym dziwnego, bo nadproża systemowe posiadają izolacyjność cieplną, która jest podobna do właściwości termicznej ściennych bloczków. Warto, żeby były dobrej jakości.

Również popularnie stosowane do osłony otworów okiennych i drzwiowych prefabrykowane belki nadprożowe SOLBET, które wykonane są ze zbrojonego betonu komórkowego, swobodnie zastępują nieszczelne elementy, wykonywane na placu budowy.

Technologie systemowe dedykowane dla ścian, takie jak Ytong, czy H+H opracowano w taki sposób, żeby przyspieszały i ułatwiały prace budowlane. Wykorzystując jednorodne bloczki, kształtki U, nadproża, elementy docieplenia wieńca oraz stropy ekipa budowlana z łatwością złączy je szybko i trwale.

Podstawową cechą tych jednorodnych elementów jest to, że zaprojektowano je w sposób, ułatwiający wykluczenie wystąpienia niepożądanych mikroszczelin w punktach połączeń. W systemie budowlanym wymagane są rygorystyczne standardy i mają one latami służyć ochronie domu jednorodzinnego. Według producentów, takich, jak Ytong, H+H, czy SOLBET, dzisiejsza budowa systemowa domu jednorodzinnego z betonu komórkowego należy do jednych z prostszych rozwiązań, które zapewnią sprawne i bezpieczne prowadzenie prac, a potem wieloletni komfort użytkowania budynku.

Producenci jednorodnych systemów budowlanych zapewniają, że gotowe elementy, jakimi chociażby są stropy transportuje się na plac budowy ściśle wymiarowo dopasowane do potrzeb projektu architektoniczno-budowlanego. Pragnąc uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy oraz żeby zapewnić komfort cieplny mieszkańcom, warto jest skorzystać z gotowych, kompleksowych rozwiązań systemowych. Pamiętajmy, że stosowanie kompletnych systemów budowlanych ułatwia osiągnąć najlepsze parametry przegród.

Elewacja wykonana w systemie budowlanym

Współczesny rynek budowlany zapewnia istniejącym i nowobudowanym obiektom mnóstwo rodzajów rozwiązań dedykowanych właściwej izolacji ścian zewnętrznych w domu jednorodzinnym. Użyte technologie są zależne od typu materiału termoizolacyjnego. Najpopularniejsze w naszym kraju systemy ocieplenia wykorzystują styropian biały i grafitowy, wełnę skalną, wełnę szklaną, płyty PIR oraz piankę rezolową. Przykładem trwałego, systemowego ocieplenia może być izolacja poddasza użytkowego. Na pewno jest to przestrzeń, który wymaga stosowania najlepszych sposobów ocieplenia, wykończenia oraz doświetlenia wnętrz.

Systemy ociepleń marki Caparol są stale rozwijanymi izolacjami domu w oparciu o styropian lub wełnę mineralną. Mottem firmy Caparol jest tutaj hasło: Przede wszystkim myślenie systemowe. Izolacja pełni swoją rolę wtedy, kiedy wszystkie komponenty ściśle współpracują i zastosowane są według rekomendacji producenta. Prawidłowy system ocieplenia powinien zostać laboratoryjnie przetestowany, jak też ostatecznie zatwierdzony przez instytut badawczy, posiadający odpowiednie akredytacje i certyfikaty.

Stale rozwijane systemy elewacyjne marki Weber Saint-Gobain komponują się z większością spotykanych materiałów do termoizolacji. Produkty firmy Weber Saint-Gobain zapewnią ciekawe efekty designerskie oraz połączą trwałą zaporę na ścianie, służącą ochronie przed różnorodnymi agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, które zagrażają budynkowi.

Podobnie marka Baumit oferuje na polskim rynku szeroką gamę dedykowanych systemów ociepleń, w których wykorzystuje się popularnie wełnę mineralną i styropian. Marka Baumit rekomenduje szczegółowe dobranie metody termomodernizacji, która jest w pełni dostosowana do potrzeb klienta.

Jednorodność w systemie budowlanym to na pewno rozsądna inwestycja, która zwróci się mieszkańcom na wiele sposobów. Oparcie się o kompleksowe technologie, wspierające proces, jakim jest budowa domu jednorodzinnego od fundamentów po szczyt dachu, są nieodzowne we współczesnym budownictwie.

Podłoga z dębowej klepki w domu jednorodzinnym Previous post Podłoga z dębowej klepki w domu jednorodzinnym
Ściany zewnętrzne z keramzytu Next post Ściany zewnętrzne z keramzytu w domu jednorodzinnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *