Poddasza użytkowe z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Wiąże się to z możliwościami jakie niosą ze sobą ich designerskie aranżacje, wykonywane w oparciu o gusta inwestorów. Odpowiednio izolowane poddasze to oszczędność na kosztach ogrzewania zimą, jak też komfort w trakcie lata.
Poddasze użytkowe
Poddasze to inaczej przestrzeń, zlokalizowana pomiędzy dachem, a najwyżej położonym stropem w obiekcie budowlanym. Jeszcze sto lat temu wnętrze to postrzegano jako zwykły strych i było synonimem taniego i nie do końca funkcjonalnego miejsca do mieszkania. Obecnie poddasze na równi z loftem stało się popularną przestrzenią dla osób wymagających ciekawej przestrzeni i kreatywnie gospodarujących swoją życiową przestrzenią.
Dzisiejsze użytkowe poddasze to wnętrze odpowiednio przystosowane do tego, żeby swobodnie mieszkali w nim ludzie i ich domowe zwierzęta. W tej chwili jego zagospodarowaną powierzchnię wlicza się do użytkowej powierzchni budynku. Niestety, zaliczanie poddasza jako użytkowego zwiększa też sumę opłacanych przez właściciela podatków od nieruchomości.
Co ciekawe, obecnie obowiązujące prawo budowlane wcale nie definiuje w jednoznaczny sposób, czym tak naprawdę ma być wnętrze o nazwie poddasze użytkowe. Ze wsparciem w wyjaśnieniu tej definicji przychodzi jednak orzecznictwo sądów administracyjnych. Z wydanych postanowień wynika, że będzie to przestrzeń, znajdująca się między stromym dachem, a ostatnią kondygnacją domu, która może zostać wykorzystana na potrzeby mieszkaniowe. Jednocześnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, szczegółowo opisuje co powinniśmy zaliczyć jako kondygnację w domu jednorodzinnym:
należy przez to rozumieć poziomą część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie lub warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, centrala klimatyzacyjna, obudowa wyjścia z klatki schodowej, kotłownia lub inne pomieszczenia techniczne
Zarówno powierzchnia użytkowego poddasza, jak i jego kształt wpływają na sposoby aranżacji przestrzeni. Pomysł na wykonanie designu całego wnętrza wyznacza nie tylko konstrukcja więźby dachowej, ale również wkomponowane we wnętrze ściany działowe oraz wysokość ścianki kolankowej. Jeśli zamierzasz stworzyć miejsce zdrowe, przyjazne mieszkańcom i środowisku naturalnemu, sięgnij po pomysły związane ze slow architecture.
Izolacja poddasza użytkowego skutecznym dociepleniem wnętrza
Skoro poddasze użytkowe jest miejscem przystosowanym do przebywania tam ludzi to jest to przestrzeń ciepła, odpowiednio ogrzewana, ocieplana i izolowana od wpływu szkodliwych zewnętrznych czynników. Jest to obszar, który wymaga zastosowania specjalnych sposobów ocieplenia, wykończenia oraz doświetlenia. Co istotne, izolowanie poddasza użytkowego w domu jednorodzinnym uda się przeprowadzić samodzielnie. Pamiętaj jednak, że wymaga to posiadania określonych umiejętności oraz rozumienia technik i materiałów dociepleniowych.
Ważne jest, żeby termoizolację oprzeć na wyborze materiału ociepleniowego, który jest dostosowany do potrzeb inwestora. Jeśli zastanawiasz się, jaki produkt wybrać na ocieplenie poddasza użytkowego, to zapoznaj się z informacjami na temat wełny szklanej, wełny skalnej, płyt PIR i styropianu.
Wełna mineralna szklana
Chcąc izolować przestrzeń poddasza, możemy użyć wielu dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Produktem często polecanym na ocieplenie użytkowego poddasza jest na pewno wełna mineralna szklana. Sprężysta oraz faktycznie lekka dokładnie wypełni izolowane przestrzenie. Używając wełny szklanej unikniemy pojawiania się pustych miejsc, w których mogłoby uchodzić ciepło. Ponadto, takie rozwiązanie ocieplenia wnętrza nie stanowi niebezpiecznego obciążenia dla drewnianej konstrukcji dachu.
Wełna jest też rzeczywiście bezpiecznym materiałem za sprawą swojej niepalności. Dlatego gdyby doszło do zaprószenia ognia, to zastosowany materiał dociepleniowy nie spowoduje jego większego rozprzestrzenia. Łatwo się ją aplikuje w tak nieprzyjaznych, pełnych skosów pomieszczeniach. Wybierając odpowiednią wełnę mineralną szklaną do izolacji poddasza użytkowego powinniśmy zastosować materiał o odpowiedniej grubości. W ten sposób zapewnimy całemu wnętrzu optymalne zabezpieczenie termiczne.
Wełna mineralna skalna
Również wełna mineralna skalna jest popularnie wykorzystywana do ociepleń budynków, jak też dachów. W sporym uproszczeniu jest to tworzywo izolacyjne, którego proces wytwarzania oparty jest o wykorzystanie włókien skalnych z dodatkiem specjalistycznych żywic. To produkt, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, czyli lambdą. Wełna skalna będzie elastycznym, ściśle przylegającym rozwiązaniem, które pasuje do wszystkich nietypowych narożników i załamań, których poddasze posiada na ogół sporo. Ocieplenie poddasza wełną mineralną skalną pozwoli dopasować zastosowany produkt do dowolnie ukształtowanej przestrzeni między elementami więźby dachowej z drewna. Izolacją wełną skalną zachowuje stabilność wymiarową przez długie lata użytkowania wnętrz.
Zgodnie z opinią wydaną przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, izolacyjna wełna mineralna jest bezpiecznym materiałem ociepleniowym w trakcie stałej eksploatacji pomieszczeń. W trakcie jej aplikacji należy pamiętać, że pracuje się z tym produktem zgodnie ze szczegółowymi zaleceniami producenta, związanymi z przestrzeganiem wymaganych środków ostrożności.
Styropian
Popularne systemy ocieplenia opierają się również o styropian, inaczej zwany też polistyrenem ekspandowanym (EPS). Charakteryzuje go odpowiednia ochrona termiczna. Wiele firm wykonawczych rekomenduje ten materiał do ocieplenia dachu. Na pewno bardzo łatwo go wnieść na wysoko położone pomieszczenia strychu, bo jest lekki. Oprócz tego jest szybki i łatwy w montażu i stosunkowo tani materiał. Na ogół bywa znacznie tańszy od innych materiałów izolacyjnych.
Ocieplenie poddasza użytkowego styropianem wymaga jednak zastosowania odpowiedniej grubości aplikowanej warstwy materiału, która powinna być fachowo zamontowana, tak żeby nie powstawały mostki termiczne, powodujące utratę ciepła. Styropian ma jednak niską paropszczepuszczalność, co może wpływać na komfort pobytu w pomieszczeniach. Jeśli porównamy go z wełna mineralną szklaną, to okaże się, że posiada on niższą odporność na wystąpienie i rozprzestrzeniania się ognia.
Niestety, styropian ma też nieco gorsze właściwości ochronne niż pianka poliuretanowa, czy wełna mineralna i nie zatrzymuje dźwięków dochodzących z zewnątrz.
Płyty izolacyjne PIR
Ocieplenie poddasza użytkowego płytami PIR jest ciekawą alternatywą do pozostałych technologii izolacyjnych. Powstają z poliizocyjanuratu, czyli udoskonalonej wersji poliuretanu (PUR). Po obu stronach płyty umieszczona jest folia aluminiowa, a między nią znajdują się warstwy gazoszczelnych polimerów. Płyty termoizolacyjne PIR posiadają bardzo dobre parametry cieplne, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie grubości aplikowanego ocieplenia. Płyty charakteryzują się wytrzymałością, są nienasiąkliwe i odporne na agresywne działanie gryzoni, które mogą przebywać w ścianach lub w dachu.
Podsumowując, prawidłowo izolowane poddasze użytkowe ułatwia zachować odpowiednią temperaturę pomieszczeń. Zastosowanie odpowiednich systemów ociepleniowych zapewni prawidłowe właściwości termoizolacyjne i jednocześnie nie zatrzyma w pomieszczeniach gromadzącej się w powietrzu i na ścianach pary wodnej. Dzięki temu unikniemy ryzyka pojawienia się wilgoci, a w konsekwencji tego pleśni i grzybów.
Problemem poddasza jest jego nagrzewanie się latem, na skutek działania na dach promieni słonecznych. Wybór odpowiedniej izolacji pozwoli zmniejszyć stopień nagrzewania się powierzchni w upalne dni.