Atrakcyjny dom jednorodzinny to nie tylko ciekawa kompozycja przestrzeni i atrakcyjna fasada. Niezaprzeczalnym walorem estetycznym jest też obecność tarasu lub balkonu, często będące elementami wyznaczonymi poza obrębem budynku. Są to fragmenty konstrukcji, które na samym początku należy prawidłowo zabezpieczyć przed niszczycielskim działaniem wody.
Taras w domu jednorodzinnym
Taras swoją nazwą nawiązuje do łacińskiego słowa „terra”, oznaczającego „ziemię”. Stanowi odkrytą, poziomą powierzchnię w domu jednorodzinnym, która została na ogół zlokalizowana na wysokości parteru. Jednak w obecnych rozwiązaniach architektonicznych taras umieszcza się również popularnie na piętrze lub na dachu. Wtedy jest to przestrzeń otoczona balustradą, odpowiednio przystosowana do przebywania tam ludzi. Jeśli taras znajduje się na wyższych piętrach, to utrzymuje się go na stropach lub kolumnach.
Balkon w domu jednorodzinnym
Słowo balkon z kolei pochodzi z języka francuskiego. Będzie to nadwieszony fragment architektoniczny obiektu budowlanego. Na ogół posiada on rozmiar prostokąta, który osadzono na zewnątrz domu jednorodzinnego. Bardzo często balkon z trzech stron chroni balustrada, a swoim dłuższym bokiem przyczepiony jest do ściany domu jednorodzinnego. Przed tym, jak na szeroką skalę spopularyzowano jako materiał balkonowy płyty żelbetonowe, łączono balkon ze ścianami budynków za pomocą solidnych belek z drewna, które wystawały z muru.
Czy powierzchnia tarasu lub balkonu wlicza się do powierzchni zabudowy domu jednorodzinnego?
Oczywiście, powierzchni balkonu lub tarasu, jako elementu niewydzielonego za pomocą stałych przegród budowlanych, nie wlicza się do powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego. Tak wynika z Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego:
powierzchni zabudowy projektowanych i istniejących obiektów budowlanych, przy czym powierzchnię zabudowy budynku pomniejsza się o powierzchnię części zewnętrznych budynku, takich jak: tarasy naziemne i podparte słupami, gzymsy oraz balkony
Funkcjonalność balkonu i tarasu w domu jednorodzinnym
Balkon i taras w domu jednorodzinnym pełnią najróżniejsze funkcje. Umożliwiają lepszy kontakt z całym otoczeniem, zaś w globalnej skali otwierają nas na cały zewnętrzny świat. Są miejscem, pozwalającym złapać oddech, wypocząć. Balkon i taras w domu jednorodzinnym to idealne miejsca spotkań z bliską osobą, przestrzeń wypoczynku, relaksu, będące czasami wręcz namiastką ogrodu. Jedna żeby z tych miejsc można było swobodnie skorzystać, należy je wcześniej odpowiednio do tego przygotować.
Aranżacja domu jednorodzinnego to tylko początek zabawy z nową, osobistą przestrzenią. Warto zastanowić się, w jak najlepszy sposób wykończyć, a potem wyposażyć balkon lub taras. Jeśli odpowiednio się nad tym pochylimy, to na pewno uda nam się w pełni wykorzystać ich potencjał. Ciepłe miesiące sprawiają, że balkon i taras w domu jednorodzinnym tchną w nas życie. Dla wielu osób są to wtedy elementy budynku, które sprawnie nadają rytm domowemu życiu. Odpowiednio zaaranżowany, kreatywny i przestronny taras, a nawet skromny balkon zdecydowanie poprawiają komfort codziennego wypoczynku. Stają się przestrzenią, w której panuje atmosfera spokoju i radości.
Balkon i taras w domu jednorodzinnym należy odpowiednio zabezpieczyć. Istotny jest fakt, że przedłużają one powierzchnię obiektu budowlanego, stykają się z nim bezpośrednio, a jednocześnie są bardzo narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dom jednorodzinny zabezpieczają przed tym niebezpiecznym wpływem solidne fundamenty, ściany i dach.
Ogromne znaczenie ma więc trwałość i wysoka jakość użytych materiałów budowlanych. Ze względu na zmiany temperatury w budynku następują naprężenia całej konstrukcji. Balkon i taras w domu jednorodzinnym nie posiadają tak solidnych osłon, więc są narażone na bezpośrednie oddziaływanie wilgoci. Woda jest inwazyjna zarówno pod postacią deszczu, śniegu, ale również w formie wilgoci znajdującej się w atmosferze.
Projektując wykończenie balkonu i tarasu musimy pamiętać, że początkowo możemy nie uwzględnić tak zwanych obciążeń użytkowych, które prawdopodobnie będą się zmieniać w ciągu roku. Stają się nimi sezonowe meble, ale też przedmioty, których w danym momencie nie ma gdzie trzymać. Miłe chwile na tarasie lub balkonie w domu jednorodzinnym mogą też uzupełniać sprzęty, takie jak grill, lodówka oraz głośniki. W ten sposób narażamy jednak na uszkodzenia na balkonie niemal wszystko. Musimy więc odpowiednio dopasować do naszych potrzeb zarówno okładzinę, jak i jej szczegółowe wykończenie.
Powierzchnia balkonu i tarasu w domu jednorodzinnym
W przypadku domu jednorodzinnego, w którym nie tylko się na co dzień mieszka, ale też wypoczywa, a czasami nawet przyjmuje gości, estetyka wykończenia tarasu i balkonu jest bardzo ważną kwestią. Styl urządzenia i zaplanowany wystrój mogą świadczyć o kreatywnej osobowości gospodarzy. Do wykonania powierzchni na tarasie lub balkonie w wielu sytuacjach stosuje się płytki ceramiczne. Pamiętajmy jednak, że ten pomysł na wykończenie posadzki charakteryzuje się wieloma spoinami i łączeniami.
Niestety, właśnie spoiny i łączenia okazują się w praktyce budowlanej najsłabszymi fragmentami konstrukcji balkonu lub tarasu w domu jednorodzinnym. Inwestorzy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że stosowana w tak wrażliwych miejscach zaprawa, musi naprawdę być dobrej jakości. Przede wszystkim powinna mieć właściwości odkształcalne, tak aby płaszczyzna mogła odpowiednio pracować wspólnie z konstrukcją tarasu czy balkonu.
Liczne kłopoty wiążą się też z nieodpowiednią aplikacją kleju pod płytkami. Do tego zadania zawsze należy podejść całopowierzchniowo, użycie masy klejącej powinno objąć nią zarówno płytki, jak i całe podłoże. Wiąże się to z faktem, że późniejsze nieznaczne uszkodzenia podłogi, jaką posiada balkon i taras w domu jednorodzinnym, mogą być niezauważalne ludzkim okiem, ale będą na tyle poważnym problemem, że doprowadzą do trwałych uszkodzeń płaszczyzny, wpuszczając do niej wilgoć.
Wnikanie wilgoci w elementach balkonu i tarasu w domu jednorodzinnym
Następujące po latach oddziaływań atmosferycznych odspojenia, a nawet pęknięcia płytek podłogowych to nie jedyne zagrożenie, na jakie narażony jest balkon lub taras w domu jednorodzinnym. Niebezpieczne są rozszczepienia materiału w strefach balustrad i miejscach wykonanych obróbek blacharskich. Balkon i taras w domu jednorodzinnym narażone są na rdze, jak też inne naloty będące dowodem korozji. Tego typu uszkodzenia elementów balkonu i tarasu pojawiają się niezwykle szybko, jeśli tylko wcześniej zostały niestarannie wykończone podczas prac budowlanych. Niwelowanie zagrożenia wilgocią na tarasie lub balkonie jest jednym z elementów wchodzących w skład kompleksowego zagadnienia, jakim jest hydroizolacja w budownictwie.
Obróbki blacharskie wykonywane na tarasie lub balkonie powinno się wklejać na całą powierzchnię. Nie należy mocować ich do podłoża punktowo przy wsparciu kołkami, tylko trzeba zastosować żywicę na całej płaszczyźnie. To najlepszy sposób zabezpieczenia punktów nieszczelnych już z definicji, czyli tych, od których początek bierze zniszczenie całej konstrukcji tarasu lub balkonu i pozbawienie ich właściwości użytkowych.
Kolejnym newralgicznym obszarem, jaki wyróżnia balkon i taras w domu jednorodzinnym, są bez wątpienia odspojenia w obszarze, gdzie ściana lub drzwi posiadają styk z płaszczyzną podłogi. Sprawdzoną i popularną metodą jest w takiej sytuacji zastosowanie odpowiedniej, uszczelniającej taśmy. Specjaliści zdają jednak sobie sprawę z faktu, że wystarczy wystąpienie nawet małego niedopatrzenia podczas nakładania taśmy, żeby ta metoda okazała się nieskuteczna.
Użycie samej taśmy to jednak za mało dla bezpieczeństwa balkonu i tarasu. Uszkodzenia spowodowane przez agresywne przecieki wody dobrze jest minimalizować korzystając z odpowiedniej, dedykowanej chemii budowlanej, typu bezspoinowe systemy powłokowe. Podobnie zresztą jest w przypadku zapobieganiu spękań i odspojeń fug mogących się pojawić pomiędzy płytkami podłogowymi.
Na pierwszy rzut oka każdy taras wygląda solidnie i wręcz niezniszczalnie, a schowany wę wnętrzu fasady balkon wydaje się chroniony przed deszczem. Nic bardziej mylnego, otwarta przestrzeń nie stanowi dla wilgoci żadnej przeszkody. Warto poświęcić znaczną uwagę izolacji powierzchni, którą posiada balkon i taras w domu jednorodzinnym, bo wiąże się to z profilaktyką ewentualnego zawilgocenia konstrukcji kompletnego obiektu budowlanego i następującego w takim wypadku niekorzystnego zjawiska biokorozji.
Skuteczne zabezpieczenia ochronią balkon i taras w domu jednorodzinnym przed działaniem czynników atmosferycznych i jednocześnie umożliwią cieszyć się do woli ich kreatywną estetyką.