Ilość mieszkań w Polsce oddanych do użytku

Blok mieszkalny branża nieruchomości Budowane.pl

W ostatnich kilku latach wzrost cen nieruchomości w Polsce z pewnością należał do najszybszych w całej Unii Europejskiej. Jednak w ubiegłym roku oddano w Polsce do użytku mniej mieszkań niż w 2022 roku. Jak się dzisiaj okazuje, dwa lata temu, w 2022 wybudowano w naszym kraju rekordową liczbę mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Odnotowano wówczas wyraźny wzrost zarówno liczby, jak i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania. Statystyki wskazują też na wzrost w 2022 roku powierzchni budynków niemieszkalnych przekazanych do eksploatacji.

Tymczasem już rok później spadła nawet liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub w sprawie których dokonano prawidłowego zgłoszenia o budowie z wymaganym projektem budowlanym. Mniejsza też w 2023 roku była liczba mieszkań, których budowę dopiero rozpoczęto. Ilość mieszkań w Polsce oddanych do użytku spadła w tym czasie.

Ile mieszkań budowanych jest rocznie w Polsce?

Według obecnie udostępnianych danych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2023 oddano do eksploatacji 220,4 tysięcy mieszkań. Oznacza to Ilość mieszkań w Polsce oddanych do użytku mniejszą o 7,6%, niż miało to miejsce rok wcześniej. W 2022 roku oddano do użytkowania 238,4 tysięcy, co jednocześnie oznaczało niemal 4 tysiące mieszkań więcej aniżeli w 2021 roku. Warto też zdać sobie sprawę, że jest to aż 56% więcej ilości mieszkań w Polsce oddanych do użytku w porównaniu do roku 2013.

Spadek ilości mieszkań i domów oddanych do użytkowania w 2023

Czy na rynku pojawił się niepokojący trend związany z coraz mniejszą liczbą ilości oddawanych do eksploatacji mieszkań w Polsce? Deweloperzy w naszym kraju w 2023 roku przekazali do użytkowania 136,5 tysięcy nowych mieszkań. Jest to liczba o 5,2 % niższa niż w roku 2022. Inwestorzy indywidualni oddali do eksploatacji 79,6 tysięcy mieszkań, co jest z kolei mniej o 12,3%. Użytkowa powierzchnia nowych mieszkań wyniosła 19,9 mln m2, co oznacza spadek o 9,7% w porównaniu do 2022 roku. Przeciętna użytkowa powierzchnia jednego mieszkania osiągnęła w 2023 roku rozmiar 90,2 m2.

Warto pamiętać, że w tylko w dwóch formach budownictwa, czyli deweloperskiego i indywidualnego, wybudowano w Polsce łącznie ponad 98% wszystkich nowo oddanych mieszkań. Ilość mieszkań w Polsce oddanych do użytku wiąże się niemal wyłącznie z aktywnością firm deweloperskich i indywidualnych inwestorów. Oznacza to aktywność dużych koncernów budowlanych, mniejszych firm i osób fizycznych, zainteresowanych działaniem, jakim jest budowa domu jednorodzinnego.

To świadczy też o tym, że pozostałe formy budownictwa, które charakteryzują obecnie cywilizowany świat, takie jak budownictwo spółdzielcze, budownictwo komunalne, czy mieszkania oddawane w ramach działalności społecznej czynszowej oraz działalności zakładowej praktycznie niemal nie istnieją. W ramach tych wszystkich – stosunkowo nietypowych dla polskiego rynku nieruchomości – form budowania mieszkań, oddano do eksploatacji jedynie 4,3 tysiąca lokali w Polsce. Co ciekawe, to jest akurat więcej niż ilość wszystkich spółdzielczych i komunalnych mieszkań oddanych do użytku w Polsce w 2022 roku, bo wtedy było to zaledwie 3,8 tysięcy. Ilość mieszkań w Polsce oddanych do użytku nie ulega praktycznie niemal żadnym zmianom ze względu na działalność form budownictwa komunalnego i spółdzielczego.

Warto też zauważyć, że w opinii specjalistów lata 2022-2023 dały dowód wyraźnego spadku dostępności kredytowej mieszkań. Wiązało się to z bardzo ewidentnymi podwyżkami stóp procentowych udzielanych kredytów mieszkaniowych. Jednak dotyczyły one przede wszystkim tych spośród nabywców, którzy nie spełniali założeń umożliwiających im skorzystania z rozwiązań hipotecznych subsydiowanych przez polski rząd.

Branża nieruchomości w 2024

Specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego jednak nie wieszczą kryzysu w nieruchomościach. Jak się okazuje, pojawiające się nowe oferty sprzedaży mieszkań w 2024 roku utrzymują wyraźnie silny, wzrostowy trend. Według nich liczba nowych ofert dostępnych na rynku nieruchomości wzrosła o 20% w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku. W przeciętnym tygodniu I kwartału tego roku w największych polskich miastach średnia liczba nowych ofert sprzedaży sięgnęła poziomu 9 tysięcy. Należy zaznaczyć, ze taki poziom jest najwyższy od połowy roku 2022, rekordowego pod względem ilości oddanych do użytku mieszkań.

Wzrost liczby ofert sprzedaży mieszkań jest zdaniem specjalistów w Polskiego Instytutu Ekonomicznego efektem przede wszystkim wzmożonej aktywności deweloperów.

Liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym wzrosła średnio o 53%. Jednocześnie podaż nowych ofert na rynku pierwotnym wzrosła w analogicznym okresie jedynie o 8,9%. Bez wątpienia jest to wyraźny wzrost liczby ofert mieszkań deweloperskich, jednak fakt ten wcale nie oznacza, że oferty mogły realnie wpłynąć na rynek nieruchomości w Polsce. Okazuje się, że głównie są to inwestycje, które w momencie pojawiania się ofert, znajdują się na początkowych etapach budowy. Wyraźnie dostrzegalne niedopasowanie podaży oraz popytu na rynku nieruchomości w Polsce będzie wywoływać dalszy wzrost cen w bieżącym roku. Jednak precyzyjny wzrost cen nieruchomości w roku 2024 trudno już w tej chwili oszacować, na pewno będzie to zależeć od wysokości stóp procentowych, wysokości inflacji, jak też ogólnej sytuacji rynkowej w ciągu całego roku w Polsce

Ponadto, PIE zaobserwowało wzrost cen sprzedaży mieszkań, który ponownie wyraźnie przyspieszył w I kwartale 2024. Wśród siedemnastu największych miast w Polsce w tym kwartale ceny wzrosły rok do roku na rynku wtórnym aż o 21%. Z kolei nowe oferty sprzedaży mieszkań deweloperskich w omawianym okresie były droższe aż o 16% niż miało to miejsce w roku 2023.

Również płace w Polsce w roku 2024 wzrastają w tempie nieco zbliżonym do wzrostu cen nieruchomości. Zdaniem wielu specjalistów analizujących branżę nieruchomości, przekłada się to na względnie stabilną dostępność mieszkań w naszym kraju. Ilość mieszkań w Polsce oddanych do użytku może więc się ustabilizować, a nawet z powrotem wyraźnie wzrosnąć.

Źródła:
stat.gov.pl
pie.net.pl

Taras w domu jednorodzinnym Previous post Balkon i taras w domu jednorodzinnym
Mostki termiczne w domu jednorodzinnym Next post Mostki termiczne w domu jednorodzinnym