Kiedy podejmiemy decyzję o budowie domu jednorodzinnego, to nie zdajemy sobie jeszcze wtedy do końca sprawy, że to naprawdę poważne, wieloetapowe przedsięwzięcie. Czy tego chcemy, czy nie, to jesteśmy od momentu rozpoczęcia projektu indywidualnymi inwestorami, z całym istniejącym prawnie bagażem odpowiedzialności. Na czym polega zakres obowiązków przyszłego właściciela domu i na kim może on polegać w trakcie realizacji inwestycji?
Większość osób podejmujących decyzję o budowie domu jednorodzinnego, czyli potencjalnych inwestorów indywidualnych, którzy finansują budowę nie ma żadnej praktycznej i teoretycznej wiedzy o branży budowlanej. Przecież własny dom jednorodzinny stawia się najwyżej jeden raz w całym życiu! Dlatego już na początku niezbędne jest otoczenie się profesjonalistami i powierzenie im poszczególnych elementów działania, jakim jest budowa domu jednorodzinnego. Przecież specjaliści nie tylko będą murować ściany i wstawiać okna, ale również oddamy im nadzór nad realizacją poszczególnych działań w ramach całego projektu. Bo raczej mało prawdopodobne jest przebywanie inwestora indywidualnego na placu budowy przez cały dzień, miesiąc po miesiącu. Jednocześnie brak decyzyjności oraz pewnej formy kontroli, może spowodować, że wzrosną koszty budowy domu jednorodzinnego.
Budowa domu jednorodzinnego wymaga od inwestora indywidualnego czasochłonnego oraz odpowiedzialnego zaangażowania się we współpracy z ludźmi z branży na wszystkich, poszczególnych etapach wznoszenia obiektu budowlanego. Istnieje zasada, według której jednorodzinne domy w Polsce stawia się na ogół systemem zleceniowym. Czyli zleceniodawca, którym formalnie jest finansujący projekt indywidualny inwestor, podejmuje wiążące współpracowników, odpowiednie decyzje, a jego wybór dotyczy wskazania i wynajęcia potrzebnych profesjonalistów budowlanych, czyli osób całkowicie niezbędnych do zakończonego sukcesem wybudowania domu jednorodzinnego.
Projekt architektoniczny budowy domu jednorodzinnego
Pierwszą postacią, z którą inwestor indywidualny już na początku, po podjęciu decyzji u budowie, uzgadnia istotne szczegóły planowanej budowy domu jednorodzinnego, jest oczywiście architekt. Podstawowym zadaniem architekta jest zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego całego budynku. Dobrze, kiedy taki projekt zostanie opracowany wespół z projektantem konstrukcji budowlanych.
Oczywiście, możemy zrezygnować z indywidualnego projektu architektoniczno-budowlanego i skorzystać z szerokiej skali ofert proponowanych przez biura projektowe. Mając do czynienia z gotowym projektem architektonicznych inwestor ma za zadanie zlecić odpowiednią adaptację zakupionego projektu, czyli precyzyjnie przystosować dokumentację do istniejących realnie warunków zabudowy oraz występujących warunków gruntu i strefy klimatycznej. Budowa domu jednorodzinnego zaczyna się od pracy koncepcyjnej. Jeśli chcesz stworzyć miejsce zupełnie niepowtarzalne, ale również komfortowe i przyjazne otoczeniu i środowisku, może warto sięgnąć po koncepcje związane ze slow architecture?
Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego
W polskim prawie na inwestora indywidualnego spada obowiązek polegający na złożeniu zapotrzebowania na budowę domu jednorodzinnego w odpowiednich urzędach. Wynikiem tego powinno być uzyskanie niezbędnych, wymaganych pozwoleń, czy też ustaleń prowadzących do budowy inwestycji w zgodzie z obowiązującym prawem. Warto tutaj zaznaczyć, ze ten proces na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie został uproszczony. Ciągle jednak zderzenie z wymogami urzędów może okazać się prawdziwą zmorą dla wielu osób, które rozpoczynają swoją przygodę z budową domu jednorodzinnego.
Wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie projektu o nazwie budowa domu jednorodzinnego powinno się złożyć w wydziale architektury, czy też wydziale urbanistyki właściwego urzędu dla miejsca planowanej inwestycji. Należy wniosek złożyć w starostwie powiatowym, na terenie którego zlokalizowana jest twoja działka budowlana. Jeśli budujesz w mieście mającym prawa powiatu, to zgłoszenie inwestycji składa się w urzędzie miasta. Gdyby działka znajdowała się w Warszawie, to zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego powinno się złożyć w odpowiednim urzędzie dzielnicy. Według art. 82 ust 2. prawa budowlanego właściwym organem pierwszej instancji wydającym decyzję o pozwoleniu na budowę domu jednorodzinnego, jest powiatowy starosta lub też prezydent miasta na prawach powiatu.
Prawo budowlane informuje też o fakcie, że do obowiązków indywidualnego inwestora należy odpowiednie zorganizowanie całego procesu stawiania domu jednorodzinnego. Inwestor powinien w ramach prowadzonych działań uwzględnić zasady bezpieczeństwa pracy wymagane w przepisach oraz zasady przebywania pracowników budowlanych na terenie budowy.
Kierownik budowy domu jednorodzinnego
Dlatego jest to odpowiedni moment na zaangażowanie do prac kierownika budowy. Wskazujemy go jeszcze przed ostatecznym znalezieniem firmy wykonawczej. Kierownik budowy realnie odpowiada za realizowanie inwestycji, którą jest budowa domu jednorodzinnego. Uczestniczy też aktywnie w procesie prac i dba, żeby przebiegały zgodnie z założeniami.
To właśnie kierownik budowy rzeczowo wspiera inwestora indywidualnego w trakcie kolejnych etapów robót budowlanych. To on jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie zakładanych prac, jak też za wszelkie zdarzenia, które mogą mieć miejsce na terenie, gdzie odbywa się budowa domu jednorodzinnego.
Zadbaj o to, żeby kierownik budowy był osobą doświadczoną w branży, żeby posiadał odpowiednie, aktualne uprawnienia oraz należał do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Podczas realizacji pewnych specyficznych projektów architektoniczno-budowlanych, inwestor powinien jednak zapewnić oddzielnego kierownika robót dla określonych specjalnych prac.
Firma wykonawcza i budowa domu jednorodzinnego
Uzyskanie odpowiedniej zgody determinuje fakt, że możemy zacząć działanie, jakim jest budowa domu jednorodzinnego. W tym celu inwestor indywidualny jest zmuszony wynająć budowlaną firmę wykonawczą do przeprowadzenia oczekiwanych prac. Wariantów mamy tutaj wiele, ze względu na rozdrobnienie podmiotów oferujących budowlane usługi. Dlatego może być to profesjonalna ekipa, która sama sprawnie wybuduje dom pod klucz, a może nawet go wykończy.
Jak też mogą to być wyspecjalizowane w określonych pracach wykonawczych różne firmy z branży budowlanej, a nawet indywidualni specjaliści. W tym przypadku oczywiście zawsze zaczynamy od ekipy, która specjalizuje się w stawianiu domu w stanie surowym otwartym. Czyli doświadczeni budowlańcy, którzy zapewnią nam wzniesienie fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, położenie stropów i schodów. Niestety, warto brać pod uwagę fakt, że najlepsze ekipy wykonawcze na rynku planują rozpoczynanie kolejnych projektów z bardzo długim wyprzedzeniem.
Materiały budowlane dla domu jednorodzinnego
Inwestora indywidualnego, który jest też na ogół przyszłym właścicielem domu i osobą finansującą inwestycję, czeka wybór odpowiednich materiałów, które potrzebuje jego budowa domu jednorodzinnego. Dobrze jest tutaj wziąć pod uwagę zalety stosowania w obiekcie budowlanym całych, kompletnych rozwiązań systemowych, należących do jednego producenta. Takie jednolite koncepcje producenckie realnie skracają czas budowy. W praktyce, jeśli z tego zrezygnujemy może okazać się, że niektóre materiały budowlane wchodzące w skład danej technologii nie pasują do elementów i produktów z innych systemów dostępnych na rynku.
Inwestor indywidualny odpowiada też za znalezienie rzetelnego dostawcy wskazanych materiałów budowlanych. Pamiętajmy o problemie związanym z transportem ciężkich elementów, dlatego szukajmy dystrybutora budowlanego w pobliżu placu budowy. To są wyspecjalizowane w obsłudze klienta firmy, które starają się nie tylko na czas ściągnąć materiały od producenta, ale i przetransportować je w odpowiednie miejsce.
Inwestor zastępczy domu jednorodzinnego
Niestety, cały czas też inwestor indywidualny powinien być przygotowany na najróżniejsze zaskakujące niespodzianki, które mogą mieć miejsce w trakcie całego, żmudnego procesu realizacji inwestycji, jaką jest budowa domu jednorodzinnego. Wznoszenie budynku to praca wielu specjalistów, a dla inwestora to na ogół mnóstwo straconego czasu, który poświęcamy budowie domu. Należy więc od samego początku zdawać sobie sprawę, że wcale nie musimy tego wszystkiego robić sami. Całe zarządzanie i realizacja procesu, jakim jest budowa domu jednorodzinnego stanowi usługę świadczoną na polskim rynku przez liczne, wyspecjalizowane w tym przedsiębiorstwa. Dla inwestora indywidualnego pewne rzeczy mogą być męczące i niepotrzebnie stresujące, a dla wyspecjalizowanych firm w postaci inwestora zastępczego jest to po prostu chleb powszedni.
Inwestor zastępczy jest indywidualnym specjalistą lub przedsiębiorstwem wyspecjalizowanym w kompleksowym zarządzaniu budową domu jednorodzinnego w imieniu osoby finansującej budowę. Podstawowym działaniem jest doświadczone reprezentowanie interesów inwestora indywidualnego podczas realizowania projektu.
Inwestor zastępczy na każdym etapie może wyręczyć przyszłego właściciela domu. Jego podstawowym zadaniem jest reprezentowanie inwestora indywidualnego, który nie chce, nie powinien albo nie może kwestii, jaką jest budowa domu jednorodzinnego poświęcić tyle czasu, ile mozemy porównać do etatowej pracy zawodowej. Doświadczony inwestor zastępczy sprawnie więc pełni swoją funkcję w trakcie wszystkich etapów, które posiada budowa domu jednorodzinnego.
Sprawdzona oraz rzetelna firma lub indywidualna osoba w postaci inwestora zastępczego zleca wykonanie wymaganych prac odpowiednim firmom budowlanym, które cieszą się renomą w lokalnej społeczności. W ten sposób najlepiej inwestor zastępczy zadba o swoją reputację na rynku budowlanym. Doświadczone przedsiębiorstwo, które ma za zadanie nadzorować budowę domu jednorodzinnego umożliwia na ogół skutecznie uniknąć nie jeden raz eksplozji nadmiaru niepotrzebnych emocji, a to zjawisko może inwestorowi indywidualnemu często towarzyszyć, kiedy trwa budowa domu jednorodzinnego.
Nie będziemy kłamać, że budowa domu jednorodzinnego to proces przyjemny, miły i łatwy. Oraz pamiętajmy, że nie jest to działanie, które trwa dokładnie tyle czasu, ile pierwotnie się zakłada, że będzie trwać. Jednak są tacy, którzy twierdzą, że to właśnie ogrom przeróżnych rzeczy do zrobienia, nieprzewidziany, wręcz zaskakujący obrót licznych spraw oraz czekanie z utęsknieniem na koniec przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu jednorodzinnego sprawia, że miejsce to staje się najcudowniejszym obiektem budowlanym na całym otaczającym nas świecie.