Hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym

Hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym

Hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym jest jednym z kluczowych zadań, z którymi muszą się zmierzyć specjaliści budowlani w trosce o zabezpieczenie budynku przed niszczycielskim wpływem wody i wilgoci. Różnice w stosowanych obecnie metodach uszczelniania obiektu wiążą się z faktem, czy będzie posiadał on podpiwniczenie.

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się ze sporymi kosztami inwestycji. Dlatego inwestorzy często podejmują decyzję o wprowadzeniu oszczędności w projekcie wykonawczym. Pewne wnioski bywają uzasadnione, jednak niektóre mogą spowodować znacznie więcej strat niż korzyści.

Dlatego dom jednorodzinny z piwnicą jest wśród oddawanych do użytkowania obiektów zdecydowaną rzadkością. Większość spośród budowanych domów jest pozbawiona podpiwniczenia ze względu na duże koszty takiego przedsięwzięcia. Wzniesienie fundamentów i ich prawidłowa izolacja w przypadku domu jednorodzinnego niepodpiwniczonego jest zdecydowanie mniej trudna i tańsza, niż ma to miejsce w przypadku budynku z piwnicą. Hydroizolacja elementu, jakim są fundamenty pod dom jednorodzinny, zawsze jest niezbędna, bez względu na typ budynku.

Przede wszystkim, inwestorzy decydujący się na budowę podpiwniczenia powinni liczyć się z dodatkowymi wydatkami związanymi z przeprowadzeniem większej ilości prac ziemnych, zakupu i aplikowania dodatkowych materiałów budowlanych. Bardzo ważne jest też wykonana prawidłowo hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym.

Wilgoć w gruncie istnieje cały czas. Zmianom może ulegać jej nasycenie, będące ilością wody znajdującej się w objętości gruntu. Trzeba zdać sobie sprawę, że obszar oddziaływania wilgoci w ziemi wynosi na ogół od kilkunastu lub od kilkudziesięciu centymetrów niżej powierzchni.

Problemem w budownictwie jest woda nienapierająca, z którą możemy mieć do czynienia, gdy zwierciadło wód gruntowych zostało zlokalizowane poniżej poziomu posadowienia i jednocześnie na ternie zabudowy spotykamy grunty słabo przepuszczalne, czy też kapilarnie podciągające wodę. Zjawisko dotyczy na ogół niepodpiwniczonych domów jednorodzinnych na ławach oraz na płytach.

Oddziaływanie wody w tym przypadku może zmieniać się okresowo- w czasie odwilży czy regularnych opadów może dochodzić do tymczasowego podnoszenia się poziomu wód i rzeczywistego wpływu na powierzchnie fundamentów. Poza tym okresem, wody opadowe bez naporu odpływają do warstw poniżej poziomu posadowienia nie napierając na ściany fundamentów.

Niezbędne jest więc zabezpieczenie, jakim jest hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym. Znawcy tematu hydroizolacji stworzyli konkretny podział, według którego wyróżniamy obecnie hydroizolację poziomą oraz hydroizolację pionową. Należy też pamiętać o izolacji przeciwwodnej.

Hydroizolacja pozioma fundamentów

Metoda pozioma stosowana jest pomiędzy ścianami zewnętrznymi poziomu parteru, a fundamentem oraz pomiędzy ławami a murami zewnętrznymi, co stanowi zabezpieczenie ścian przed zjawiskiem kapilarnego podciągania wody. Hydroizolacja pozioma wykorzystuje zastosowanie przekładek z materiału izolacyjnego, które skutecznie likwidują groźbę ewentualnych spękań pojawiających się podczas osiadania domu jednorodzinnego. Hydroizolacja pozioma fundamentów może być stworzona z papy podkładowej, opartej o osnowę z włókna szklanego, czy też z poliestru.

Hydroizolacja pionowa fundamentów

Drugi typ, czyli hydroizolacja pionowa dotyczy prac wykonawczych prowadzonych bezpośrednio na ścianie fundamentowej. Jest sposobem zabezpieczenia ścian piwnicznych przed wchłanianiem przez nie wilgoci pochodzącej z gruntu. Często stosuje się w tej metodzie papę, folię polietylenową, jak też masy bitumiczne, masy polimerowe, żele akrylowe, emulsje, zaprawy mineralne, roztwory krzemianowe, kremy iniekcyjne oraz katalizatory stosowane do wymienionych produktów. Wykończeniem hydroizolacji pionowej jest uszczelnienie powierzchniowe oraz aplikacja tynków renowacyjnych.

Hydroizolacja przeciwwodna

Ważna jest również hydroizolacja przeciwwodna, której podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie fundamentów przed wodą, która pod ciśnieniem oddziaływa na przegrody. Woda pod ciśnieniem to przypadek towarzyszący przede wszystkim podpiwniczonym obiektom. Oczywiście, nie należy obawiać się tego, że każda ściana piwnicy pozostaje narażoną na faktyczny napór podziemnych wód. Jednocześnie okazuje się jednak, że głębsze fundamentowanie wyraźnie proporcjonalnie zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia się w strefach wodonośnych.

Chcąc ochronić piwnicę przed działaniem wody pod ciśnieniem przeprowadza się drenaż opaskowy. Ilość wody, przed którą chcemy zabezpieczyć w ten sposób piwnice wynika z usytuowania posadzki piwnicznej poniżej poziomu wód gruntowych. Hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym składa się z wielu specjalistycznych elementów.

Fundamenty niepodpiwniczonego domu jednorodzinnego nie wymagają izolacji przeciwwodnej wykonywanej w postaci opaskowego drenażu. Jeśli nie planujemy budowy piwnicy, to można też podjąć decyzję o rezygnacji z jednej warstwy izolacji poziomej. Ważne jest jednak, żeby fundament został stworzony z mrozoodpornych materiałów budowlanych cechujących się niską nasiąkliwością. W ten sposób zderzenie z wodą gruntową i wilgotnym gruntem nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa dla struktury fundamentów.

Nawet jeśli nie decydujemy się na podpiwniczenie, to przeprowadzona izolacja cieplna powinna osiągnąć poziom minimum 50 cm poniżej poziomu gruntu. Dzięki temu ściany zewnętrzne nie będą przemarzały niżej niż poziom izolacji. Dlatego bardzo często cieplna izolacja cieplna wprowadzana jest na ogół około jednego metra głębokości poniżej poziomu posadzki na parterze.

Bardzo ważne jest też odpowiednie izolowanie ścian zewnętrznych zlokalizowanych powyżej posadzki na gruncie. Aby to prawidłowo wykonać, powinniśmy wykorzystać jedną warstwę izolacji poziomej, która zostanie wykonana z papy podkładowej, czy też z odpowiednio grubej folii PCV. Pamiętaj, że hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym to tylko element wchodzący w skład przedsięwzięcia, jakim jest hydroizolacja w budownictwie.

Wykorzystując rozwiązania systemowe z technologią od różnych producentów możemy dopuścić do zaistnienia szkodliwych interakcji między poszczególnymi hydroizolacyjnymi produktami. Należy wówczas uważać, bo nie każdy katalizator okaże się kompatybilny z wybraną przez nas masą bitumiczną. Też możemy się spodziewać faktu, że nie wszystkie dostępne na rynku sprzedaży izolaty okażą się odpowiednio współpracujące z zastosowanym renowacyjnym tynkiem. Jedną poważną kwestią jest eliminacja potencjalnej kolizji chemicznej, ale drugą sprawą jest zadbanie o trwałość rozwiązania hydroizolacyjnego. Warto więc postawić na sprawdzone oferty jednolitych, kompleksowych systemów hydroizolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *