Dom jednorodzinny bez wątpienia powinien posiadać element konstrukcyjny w postaci fundamentów. Co ciekawego powinniśmy wiedzieć na ich temat?
Co to są fundamenty pod dom jednorodzinny?
Podstawowym celem fundamentów jest przekazywanie na podłoże zaistniałych obciążeń, działających na dom jednorodzinny. Tworzy się je bardzo często z betonu, czy też żelbetu, ale powstają również w oparciu o kamień lub cegłę. Przenoszone ciężary powodują odkształcenia gruntu pod budynkiem, a to wywołuje osiadanie obiektu budowlanego.
Opiera się na nich cała konstrukcja domu jednorodzinnego. Specjaliści branży budowlanej podkreślają, że rozwiązanie w postaci trwałych i solidnych fundamentów stanowi niezaprzeczalnie podstawę dla każdego domu, przenosząc jego ciężar na grunt.
Fundamenty bezpośrednie i fundamenty pośrednie
Fundamenty bezpośrednie charakteryzuje posadowienie kompletnej płaszczyzny bezpośrednio na gruncie budowlanym nośnym. Podczas wykonywania fundamentów bezpośrednich opiera się je na ułożonej warstwie z chudego betonu, piasku lub żwiru. Zadaniem tej płaszczyzny jest je wzmocnić. W skład tego rozwiązania wchodzi ława, stopa, jak też płyta fundamentowa.
Fundamenty pośrednie są umieszczane dość głęboko na terenie budowy. Wykonanie tych elementów polega na stworzeniu obciążenia przekazywanego na warstwę nośną gruntu. Masa całej konstrukcji domu jednorodzinnego zostaje przeniesiona do głębszej warstwy poprzez użycie określonych elementów konstrukcji budynku, jakimi są pale fundamentowe oraz ściany szczelinowe.
Najpopularniejsze rodzaje fundamentów pod dom
Ława – powstaje szalunek z poziomych belek, ławę wylewa się się betonem, który wprowadza się do wykopu, czy też wcześniej przygotowanego deskowania. Wewnątrz wylewki w ławie umieszcza się zbrojenie ze stali zbrojeniowej. Mieszanki betonowe stosowane do ław fundamentowych muszą posiadać określoną klasę.
Stopa – znajduje zastosowanie pod określone elementy konstrukcji. Stopa wywiera na podłoże punktowy nacisk. Stanowi żelbetową konstrukcję mającą bardzo często kształt prostokąta.
Płyta – jest płytą żelbetową opracowaną według indywidualnego zamówienia inwestora. Płytę izoluje się od podłoża i tworzy równomierne rozłożenie obciążeń. W cenie płyty zawiera się też koszt wykonania podłogi na gruncie.
Fundamenty pod dom powinny powstać indywidualnie według potrzeb i na podstawie charakterystyki geologicznej
Sposób dedykowanego fundamentowania jest uzależniony od typu i jakości podłoża. Najlepszym podłożem do budowy jest grunt niespoisty, rozpoznawalny poprzez zawarte w nim piaski i pospółki. Dobieramy fundamenty pod dom jednorodzinny dopasowując naszą wiedzę na temat faktu, jaki grunt znajduje się na placu budowy.
Najłatwiej i najtaniej jest stawiać dom jednorodzinny na niespoistym, zwartym podłożu, z piaskami i żwirem. Trudniej i drożej ten proces przebiega na posiadających słabą nośność podłożach spoistych. Fundamenty pod dom jednorodzinny wznosi się właśnie na takiej ziemi.
Każde prawidłowe fundamenty pod dom powinny zostać zaprojektowane indywidualnie. Również jeśli nabyliśmy gotowy projekt z katalogu architektonicznego, to trzeba będzie zaadaptować fundamenty zgodnie z istniejącymi warunkami gruntowymi.
Badanie geologiczne na działce budowlanej
W tym celu przed rozpoczęciem prac budowlanych powinniśmy przeprowadzić właściwe rozpoznanie geologiczne. Polega ono przede wszystkim na szczegółowej analizie wytrzymałości podłoża, występującego poziomu wód gruntowych oraz określeniu struktury gruntu.
W dniu dzisiejszym prawo budowlane w Polsce nie wymaga od inwestora indywidualnego przeprowadzenia geologicznych badań gruntowych. Nie istnieje więc żaden przepis, który zmusza do przeprowadzenie solidnych badań podłoża, w którym zostaną osadzone fundamenty pod dom. Bezsprzecznie warto jednak uwzględnić taką analizę.
Chociaż nie jest obowiązkowe, to badanie geologiczne na działce budowlanej pozwoli uzyskać dokładną informację dotyczącą rodzaju gleby oraz odpowiedzi na pytanie, na jakiej głębokości osadzać fundamenty pod dom jednorodzinny.
W Polsce możemy spotkać obszary, których specyfika gruntu nie pozwala na prawidłowe postawienie obiektu budowlanego, jak też cała inwestycja może okazać się sporo droższa niż wynikało to początkowych założeń. Dlatego badanie geologiczne na działce budowlanej, w praktyce jest wykonywana także przed kupnem działki budowlanej.
Geolog posiada odpowiedni zasób profesjonalnej wiedzy, żeby prawidłowo ocenić występujące na danym podłożu warunki gruntowo-wodne. Specjalista dokładnie bada to miejsce, gdzie w przyszłości na działce pojawi się dom jednorodzinny.
Pamiętaj, żeby badanie geologiczne na działce budowlanej zlecić profesjonaliście, czy nawet specjalistycznej firmie geologicznej. Po wykonaniu pomiaru, pobrane próbki ziemi powinno się przesłać do laboratorium w celu ich dalszej, pogłębionej analizy. Kiedy zakończą się działania geologa i inwestor otrzyma szczegółową specyfikację próbek gruntu, stworzona zostanie dokumentacja z wytycznymi obejmującymi fundamenty pod dom jednorodzinny.
Początkowe prace przed osadzeniem fundamentów pod dom
Zaczynając wykonywanie robót ziemnych na placu budowy, w pierwszej kolejności powinniśmy zdjąć pierwszą warstwę roślinną ziemi, zwaną też humus z miejsca, w którym osadzimy fundamenty pod dom. Humus nie posiada właściwości nośnych. Przez to, że jest biologicznie czynny, będzie w swoim składzie miał zarodniki grzybów, co jest niebezpieczne dla fundamentów. Warstwa roślinna podłoża nie musi wcale zostać wyrzucona. Przyda się chociażby w przyszłym, zielonym ogrodzie, który powstanie po zakończeniu prac budowlanych.
Hydroizolacja fundamentów pod dom jednorodzinny
Istotnym problemem, którego rozwiązaniu służą fundamenty pod dom jednorodzinny, jest trwała izolacja obiektu budowlanego przed przenikaniem do wewnątrz wód gruntowych. Niezbędna jest hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym, którą dzielimy na hydroizolację pionową i hydroizolację poziomą.
Niektórzy twierdzą, że jeśli budynek nie posiada piwnicy, to izolacja przeciwwodna nie jest tak bardzo istotna. Nie jest to prawdą, należy zabezpieczać fundamenty pod dom. Bezwzględnie zawsze powinniśmy stworzyć optymalną hydroizolację pionową ścian fundamentowych, jak też izolację poziomą na ławach fundamentowych. Długotrwałe działanie wody na odsłonięte, niezabezpieczone przeciwwodnie elementy charakteryzujące fundamenty pod dom może doprowadzić nawet do destrukcji konstrukcji budynku.
Pamiętaj też, że wylewając wodoszczelny beton na ławy fundamentowe i ściany fundamentowe nie powinno się rezygnować z hydroizolacji części podziemnej. Beton nie jest surowcem w pełni wodoszczelnym. Spotykamy materiały o podwyższonej, czy też wysokiej szczelności, które w zestawieniu z hydroizolacyjnym asortymentem tworzą rozwiązanie określane technologią białej wanny. Jednak przy występowaniu niekorzystnych gruntowych i wodnych sytuacji, rekomendacją profesjonalistów jest uszczelnienie fragmentów fundamentowych znajdujących się w gruncie hydroizolacją typu ciężkiego.
Producenci rozwiązań wspierających fundamenty pod dom jednorodzinny
W budownictwie jednorodzinnym ściany piwniczne popularnie wykonuje się z bloczków z betonu komórkowego Ytong należącego do Xella Polska. Do ścian fundamentowych i piwnicznych Xella rekomenduje pełne bloki Silka E18S i Silka E24S, które się muruje, wypełniając spoiny poziome i spoiny pionowe. Z kolei bloki Silka E-S wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość na ściskanie oraz dobra mrozoodporność.
Styrobud oferuje różne prefabrykowane fundamenty, w tym pustaki fundamentowe do zastosowania podczas wznoszenia ścian fundamentowych, zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych.
Marka o nazwie Leśniewski od lat specjalizuje się w przygotowywaniu fundamentów konstrukcyjnych z betonu. Przedsiębiorstwo proponuje różnorodne rozwiązania techniczne, które spełniają wszystkie niezbędne normy.
System Czamaninek posiada kilka typów bloczków keramzytobetonowych, przeznaczonych do murowania ścian fundamentowych. Podstawowym ich produktem na fundament jest bloczek Liatop Start, który zachowuje wysoką wytrzymałość na ściskanie oraz gwarantuje poprawę izolacyjności termicznej przegrody.
Parati jest producentem i wykonawcą systemów fundamentów płytowych. Projektują, produkują i osadzają gotowe płyty w izolacji termicznej wespół z ogrzewaniem podłogowym, całość jest dostosowana indywidualnie do potrzeb inwestora.
Menard jest z kolei firmą oferującą szereg praktycznych rozwiązań w zakresie wzmacniania podłoża. Wzmacniają grunt zarówno pod duże inwestycje, jak drogi, czy lotniska, ale też pod mniejsze rozwiązania, jak na fundamenty pod dom jednorodzinny.
Weber należący do międzynarodowej grupy budowlanej Saint-Gobain jest specjalistą z olbrzymim portfolio produktów służących hydroizolacji każdego typu rozwiązania, jakim są fundamenty pod dom jednorodzinny.
Grupa Knauf również jest globalną marką, która w Polsce specjalizuje się między innymi w profesjonalnym hydroizolowaniu fundamentów.
Tytan Professional jest marką dostarczającą wysokiej jakości chemię budowlaną, w tym praktyczne rozwiązania przydatne do prawidłowej hydroizolacji fundamentów.
Matizol to polska firma, która specjalizuje się w rozwiązaniach hydroizolacyjnych, w tym ochrony fundamentów, skierowanych dla najbardziej wymagających fachowców.