Myśląc o podłodze, widzimy ułożone płytki ceramiczne, klepki z drewna, wykładzina lub panele. Tymczasem posadzka zaczyna się nieco niżej. Warstwą niezbędną,a zupełnie niewidoczną dla oczu po stworzeniu całej podłogi jest jastrych. Jego ciekawą formułą jest płynny jastrych cementowy.
Co to jest jastrych?
Jastrych to inaczej szlichta i jest formą posadzki bezspoinowej, czy też podkładem znajdującym się pod podłogą wykonaną chociażby z płyt prefabrykowanych. Podstawowym celem stosowania jastrychu jest przede wszystkim wyrównanie, czy też wypoziomowanie całej powierzchni posadzki. Tworzy go na ogół stosunkowo mała warstwa określonej substancji, istniejąca po to, by stworzyć podkład pod później osadzony materiał wierzchni podłogi.
Skoro zadaniem jastrychu jest wyrównanie podłoża, to jego
warstwa kładziona jest na surowym stropie lub na płycie betonowej. Mieszanka, z której powstał po czasie wskazanym przez producenta twardnieje. Tak powstaje stosunkowo trwały, zwięzły podkład zlokalizowany pod posadzką, czy też podłogą.
Stosuje się to rozwiązanie jako podkład podłogowy w domu jednorodzinnym, wielorodzinnym, budynkach użyteczności publicznej, garażach, jak też w piwnicach.
Najczęściej w dniu dzisiejszym stosuje się w branży budowlanej jastrych cementowy, inaczej zwany jastrychem betonowym, jak też jastrych anhydrytowy, inaczej określany jastrychem gipsowym. W zależność od funkcji, jaką ma pełnić przyszła podłoga, używa się również popularnie podkładu pod postacią jastrychu emulsyjno-bitumicznego oraz jastrychu asfaltowego.
Stara szkoła budowlana popularnie wykorzystywała bardzo często do tworzenia posadzek bezspoinowych jastrych magnezjowy. Powstaje on w oparciu o magnezyt kaustyczny, będący specjalistycznym połączeniem tlenku magnezu z chlorkiem magnezu.
Jastrych stosuje się z powodzeniem w systemach ogrzewania podłogowego. Pamiętaj jednak, żeby do tak specyficznej posadzki dobrać właściwy rodzaj podkładu. Popularnie używa się w tym celu jastrych anhydrytowy, posiadający bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Skuteczne okażą się też jastrychy innego typu, w tym również cementowy.
Specjaliści budowlani podpowiadają, że zastosowanie dodatkowej warstwy jastrychu ułatwia stworzyć skuteczną ochronę akustyczną w budynku, czyli barierę dźwiękową. Pomiędzy podkładem a stropem stosuje się dodatkowo określone materiały dźwiękoszczelne.
Poza tym, jastrych można użyć tworząc warstwę termoizolacyjną na stropie lub nawet na ścianie domu. Popularnie jest więc stosowany w specjalistycznych, kompleksowych systemach termoizolacyjnych.
Jednak najważniejsze jest to, że za sprawą jastrychu cała powierzchnia posadzki posiada ten sam poziom, z jego pomocą niwelowane są wszystkie nierówności, jak też dziury i ustępy.
Chociaż ostatecznie, po zakończeniu prac podłogowy zostaje ukryty pod ostateczną warstwą wierzchnią, to czasami stanowi końcową powierzchnię w mniej wykorzystywanej przestrzeni. Dlatego możemy spotkać go jako element wykończeniowy w garażu, komórce lub piwnicy.
Jastrych cementowy
Jastrych cementowy, czy też jastrych betonowy na ogół powstaje na bazie portlandzkiego cementu. Jastrych cementowy stanowi za to mieszankę cementu, piasku oraz wody, która uzupełniona zostaje mineralnymi komponentami.
Popularnie myli się też jastrych cementowy, czy też jastrych betonowy z warstwą położonego na posadzce klasycznego betonu. Wytrzymałość jest podstawową różnicą między nimi. Beton to niejednorodny kompozyt, w którym ważną rolę odgrywa cement. Mieszanka za sprawą procesu hydratacji cementu przechodzi w ciało stałe.
Istnieją więc pewne podobieństwa między jastrychem, a betonem. Jednak beton posiada dużo lepszą wytrzymałość. Z kolei gładki i równy jastrych jest słabszy, więc najlepiej stosować go jako niezbędną, wyrównującą wykończeniową warstwę.
To, co go wyróżnia, to wyjątkowo gładka i równa płaszczyzna, która tworzy na posadzce. Praktyka budowlana mówi, że jastrych cementowy jest odpowiedzialny za powstanie jednego z najmocniejszych podkładów, jaki może istnieć pod solidną posadzką.
Stosując ten podkład zapewniamy też sobie stosunkowo łatwe prowadzenie prac podłogowych, w tym aplikowanie płytek ceramicznych lub paneli. Popularnie znajduje zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych oraz pomieszczeniach mokrych. Jastrych cementowy uzyskuje podczas prowadzenia prac konsystencję przypominającą typową mokrą glebę. Ze względu na specyficzną gęstość, swobodnie można go stosować w spadkach.
Jastrych cementowy odznacza się bardzo dobrą przyczepnością, co wiąże się z odpowiednim składem cementowej zaprawy klejowej. Z tego powodu, po zastosowaniu go nie jest potrzebna dodatkowa czasochłonna praca pod postacią wykonania specjalistycznego gruntu, służącego do przyklejania na nim płytek ceramicznych.
Jastrych cementowy dostępny w Polsce
Spektrum dostępnych podkładów betonowych w naszym kraju jest naprawdę szerokie. Wykonawcy budowlani specjalizujący się w posadzkach na pewno posiadają swoje rekomendowane rozwiązania. Prezentujemy jednak niżej najpopularniejszych dostawców, o których więcej informacji można zdobyć przeszukując zasoby internetu.
W Polsce wysokiej jakości jastrych cementowy, znany jako jastrych betonowy znajdziemy w ofercie marki Weber z grupy Saint-Gobain. Będą to m.in. produkty weber.floor RAPID, czy też weber.floor 1000.
Z kolei marka Ceresit oferuje Ceresit CN 87 do wykonywania podkładów podłogowych związanych z podłożem cementowym. Jest to zaprawa do tworzenia szybko twardniejących podkładów podłogowych bardzo różnego typu.
Marka Baumit stworzyła posadzkę cementową Baumit Solido 225. Jest to jastrych służący za solidny podkład podłogowy pod posadzkę tarasu, czy też balkonu. Również do systemów ogrzewania podłogowego.
Popularne jastrychy cementowe dostępne w serii podkładów o nazwie Repair proponuje wykonawcom producent chemii budowlanej, Sika Polska.
Firma Sopro również posiada ciekawe portfolio jastrychów cementowych w swojej ofercie. Będzie to seria wysokiej jakości podkładów o nazwie Rapidur M5, dedykowanych do bardzo różnych posadzek.
Gipsico oferuje jastrych cementowy Ceral. Kolejnym producentem oferującym tego typu podkłady jest Greinplast.
Płynny jastrych cementowy
Płynny jastrych cementowy to po prostu jastrych cementowy aplikowany w płynnej postaci. Nie tylko szybko się układa, ale pozwala w żywszym tempie działań przejść na kolejnego etapu tworzenia posadzki. Błyskawicznie tworzy się z niego równą, potrzebną do dalszych prac powierzchnię.
Wylewka płynnego jastrychu cementowego nie wymaga czasochłonnego zacierania, której potrzebują tradycyjne jastrychy cementowe. Poza tym, płynny jastrych cementowy wysycha samoistnie w gładkiej postaci nie potrzebuje szlifowania powierzchni, a tej wymaga chociażby jastrych anhydrytowy.
Płynny jastrych cementowy wypełnił pewną lukę na rynku podłogowym. Wcześniej płynny jastrych był tożsamy z jastrychem anhydrytowym, w którym stosuje się środek wiążący, jakim jest siarczan wapnia zamiast użycia cementu. W jastrychu anhydrytowym zachodzi reakcja po dodaniu do mieszanki wody. W ten sposób powstaje na posadzce podkład zmieniający się w trwały gips.
Płynny jastrych cementowy weber.floor FLOW
Marka Weber należąca do grupy Saint-Gobain proponuje płynny jastrych cementowy weber.floor FLOW. Jest to podłogowy produkt o właściwościach samopoziomujących, zbrojony włóknami polipropylenowymi, dostępny w sprzedaży w formie suchej mieszanki, która jest gotowa do użycia po wymieszaniu jej z wodą.
Płynny jastrych cementowy weber.floor FLOW to podkład służący do tworzenia precyzyjnie wypoziomowanych rozwiązań podłogowych pod płytki kamienne, płytki ceramiczne, panele podłogowe, jak też wykładziny dywanowe powiązane z cementowym podłożem. Produkt ma zastosowanie w systemach ogrzewania podłogowego wodnego i ogrzewania podłogowego elektrycznego.
Nadaje się do szerokiego zastosowania w nowych lub remontowanych budynkach mieszkalnych, jak też hotelach, biurach, szpitalach, sklepach, szkołach, czy kinach.