Ściana z cegieł lub bloczków oznacza liczne warstwy materiałów budowlanych nałożonych na siebie nawzajem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że murowanie pierwszej warstwy ściany wymaga szczególnej uwagi i dokładności. Precyzyjność prac budowlanych prowadzonych w białej technologii spowoduje na tym początkowym etapie, że układanie następnych warstw przegrody pójdzie szybko i stosunkowo łatwo.
Prawidłowe prace wykonawcze podczas budowania ściany
Prawidłowe murowanie pierwszej warstwy ściany domu jednorodzinnego i dobór do tego odpowiedniej, skutecznej metody prac zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału ściennego wybranego przez inwestora indywidualnego.
Budowa domu jednorodzinnego z betonu komórkowego w białej technologii nie jest uznawana za czynność trudną lub zabierającą wiele czasu. Zdecydowanie jednak specjaliści murarscy podkreślają, że wymaga precyzji i wykonawczej dokładności. Bardzo istotny jest początek robót, bo od zachowania precyzji podczas działania, jakim jest murowanie pierwszej warstwy ściany zależy ostateczna jakość zbudowania całego domu jednorodzinnego.
Równy poziom fundamentów i izolacji
Autoklawizowany beton komórkowy AKB stosowany jako poręczne bloczki do ułożenia pierwszej warstwy ściany jest układany na zaprawie cementowej o odpowiedniej grubości. Zadaniem zaprawy tradycyjnej jest prawidłowe niwelowanie ewentualnych odchyleń fundamentów w pionie. Pamiętajmy, że powierzchnia ścian fundamentowych wraz z poziomą hydroizolacją musi znajdować się na równym, jednym poziomie.
Ściany zewnętrzne należy zaczynać stawiać od wszystkich narożników domu jednorodzinnego. Jeszcze dokładniej, to murowanie ściany rozpoczynamy od narożnika, który jest najwyżej położony. Oznacza to, że jeden z narożników ścian fundamentowych może być czasami ustawiony wyżej niż inne.
Zaprawa do murowania pierwszej warstwy
Murując ściany z bloczków betonu komórkowego używa się zaprawy cienkowarstwowej lub też zaprawy tradycyjnej. Stosowanie zaprawy cienkowarstwowej ułatwi prace i pozwoli na bardzo szybkie wznoszenie przegrody.
Murowanie pierwszej warstwy ściany jest jednak etapem, na którym stosujemy zaprawę tradycyjną. Bloczki stawiamy na specjalnie przygotowanej mieszance. Utrzymany w niej stosunek cementu do piasku musi wynosić 1:3. Dokładność wymiarowa wysokiej jakości bloczków betonu komórkowego sprawia, że następne warstwy muru klei się na cienkie spoiny, przy zastosowaniu systemowej zaprawy klejowej.
Prace budowlane przy użyciu zaprawy cienkowarstwowej prowadzone są zdecydowanie szybciej. W pełni zostaje zachowana precyzja i poziom stawianej przegrody pionowej. W ten sposób zabezpieczymy ścianę przed powstaniem rozległych mostków termicznych, które ułatwiają ucieczkę ciepła z użytkowanego budynku.
Oczywiście, stawiając kolejne warstwy ściany stosujemy zaprawę, której ostateczny wybór zależy od projektu architektoniczno-budowlanego, jeśli określa on specyficzny rodzaj zaprawy oraz od oczekiwanej precyzji wymiarowej użytych materiałów ściennych.
Bez względu na wybór zaprawy, stosujemy ją tak, żeby zminimalizować powstawanie punktów ucieczki ciepła. Mostek termiczny w domu jednorodzinnym jest częścią przegrody zewnętrznej, którą charakteryzuje niższa izolacyjność termiczna niż ma to miejsce w przypadku sąsiadujących z nim fragmentów budowlanych. To miejsce w obudowie budynku, w którym opór cieplny opór jest mniejszy na skutek przebicia obudowy przez materiał, który wyróżnia inny współczynnik przewodzenia ciepła.
Zaprawa murarska stosowana do budowy ścian powinna charakteryzować odpowiednia przyczepność materiału do podłoża. W ten sposób kompletna ścienna konstrukcja odznaczy się odpowiednią szczelnością.
Zaprawę cementową, która służy do czynności, jaką jest murowanie pierwszej warstwy ściany dobrze jest rozprowadzać tradycyjną kielnią murarską. Kielnie oferowane przez producentów w ramach całych systemów budowlanych są precyzyjnie dopasowane do szerokości użytych podczas budowy bloczków betonu komórkowego.
Ustawianie pierwszych bloczków komórkowych
Systemowe narzędzia na pewno ułatwiają murowanie fundamentów, które są podstawą dla pierwszej warstwy muru. Kiedy przegrodę pionową stawiamy na istniejącej ścianie, na ławie fundamentowej lub też tworzymy mur parteru w niepodpiwniczonym budynku, powinniśmy wcześniej aplikować odpowiednią do potrzeb warstwę izolacyjną.
Dobrze ułożony bloczek autoklawizowanego betonu komórkowego posiada na zewnątrz skierowane pióra. Pióra można łatwo szlifować, dopasowując je w ten sposób precyzyjnie. Znajdujące się po drugiej stronie bloczka uzupełnienie w postaci wpustów i wypustów nie warto wypełniać zaprawą tynkarską, bo zużyjemy jej wtedy zdecydowanie więcej, Dlatego zachowujemy podczas prac układ bloczków z piórami na zewnątrz, dzięki czemu ułatwimy sobie kolejne prace, czyli tynkowanie ścian.
Kiedy pierwszy, początkowy bloczek zostanie ustawiony, należy starannie sprawdzić jego poziom stosując do tego poziomicę. Ewentualnie pojawiające się odchylenia powinniśmy korygować używając gumowego młotka, czyli narzędzi z gumowym obuchem. Stosowanie w tym celu tradycyjnego młotka murarskiego nie jest zalecane, bo może stać się przyczyną powstania uszkodzeń na powierzchni bloczka betonu komórkowego.
Ważne jest, żeby górne płaszczyzny wszystkich bloczków komórkowych posiadały taką samą wysokość. Jeśli odpowiednio wypoziomowane narożniki pierwszej warstwy ściany zostaną potwierdzone za pomocą poziomicy wężowej, czyli szlaufwagi, to odnieśliśmy pierwszy budowlany sukces. Kolejne, popularne narzędzie to niwelator, który również ma zastosowanie do precyzyjnego wypoziomowania. Rozciągnięcie w prawidłowy sposób sznurka murarskiego ułatwi błyskawiczną kontrolę warstwy, uzupełnianej kolejnymi bloczkami betonu komórkowego.
Kończenie stawiania pierwszej warstwy bloczków w ścianie
Kiedy kończymy murowanie pierwszej warstwy ściany, powinniśmy lekko oszlifować górną powierzchnię bloczków, które zostały ułożone. Szlifowanie to proces, który dotyczy też każdej następnej warstwy bloczków znajdujących się w składzie przegrody pionowej.
Równą i gładką powierzchnię bloczka możemy szybko otrzymać, stosując do tego pacę do gładzi lub strug. Pojawiające się w czasie prac zanieczyszczenia, w tym wszędobylski pył, usuniemy dokładnie szczotką z powierzchni bloczków autoklawizowanego betonu komórkowego. W ten sposób zapewnia się zaprawie zachowanie odpowiedniej przyczepności do układania kolejnych warstw białych bloczków.
Przycinanie bloczków komórkowych
W niektórych projektach architektoniczno-budowlanych odległości powstające pomiędzy narożnikami nie stanowią całkowitej długości bloczka. Używamy wtedy bloczek komórkowy odpowiednio przycięty. Nie ma ograniczeń w rozmiarach przycinanych materiałów, gdyż beton komórkowy można szybko i z łatwością przyciąć do każdego, wymaganego projektem wymiaru.
Przycinanie bloczków odbywa się często na budowie z użyciem ręcznej piły widiowej, wspartej prowadnicą kątową, zapewniającą dokładność wymiarową. Doświadczeni specjaliści na budowie robią to bardzo szybko i dokładnie. Cięcie betonu komórkowego można jednak jeszcze przyspieszyć, jeśli zastosujemy w trakcie prac elektryczną piłę taśmową. Wstawiając w ścianę dopasowany, przycięty bloczek komórkowy nie zapominajmy o nałożeniu zaprawy w spoinie pionowej miejsca, w którym następuje styk całego i dociętego betonu komórkowego.
Kolejne warstwy bloczków w ścianie powstają znacznie szybciej
Ściany zewnętrzne z bloczków komórkowych powstają szybko, ale murowanie pierwszej warstwy ściany trwa stosunkowo długo. Może to zaskoczyć ekipę budowlaną zaczynającą swoją przygodę z murowaniem w białej technologii budowlanej oraz niedoświadczonego indywidualnego inwestora. Jednak jest to bez wątpienia szczególny moment podczas wznoszenia ścian zewnętrznych.
Zachowując poprawność wymiarową podczas murowania pierwszej warstwy bloczków zapewnimy sobie komfort posiadanie prostych murów i szybkiego dalszego murowania. Układanie kolejnych warstw z materiału budowlanego, jakim jest autoklawizowany beton komórkowy jest zdecydowanie prostsze i szybsze.