Ścianki działowe na poddaszu

Ścianki działowe na poddaszu

Ścianki działowe mają za zadanie wydzielić powierzchnię poszczególnych wnętrz znajdujących się w domu lub w mieszkaniu. Jedną z podstawowych cech powinna więc być lekkość materiału ściennego oraz łatwa adaptacja rozwiązania do istniejących warunków lokalowych, czyli prosty montaż.

Co to jest ścianka działowa?

Ścianki działowe są przegrodami wydzielającymi powierzchnię większego wnętrza na mniejsze pomieszczenia. Są pomocne w wyznaczaniu określonych stref, czy też pokoi.

Ścianki działowe na poddaszu nie przenoszą przy tym obciążeń pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, tylko własnym ciężarem obciążają strop, który oddziela poddasze użytkowe od znajdującej się niżej kondygnacji.

Ścianki działowe są bardzo ciekawym elementem z punktu widzenia designu wnętrz. Dają opcję zaskakującej i oryginalnej aranżacji pomieszczeń. Warunkiem, który ścienne rozwiązanie musi spełnić, jest odpowiednia jakość użytego materiału budowlanego.

Ścianki działowe są tworzone już po ustawieniu ścian konstrukcyjnych oraz położeniu lub wylaniu stropu. Dokładny układ wewnętrznych ścian działowych na ogół jest przedstawiony w projekcie architektoniczno-budowlanym. Jednak ścianki działowe nie są ścianami nośnymi, więc spokojnie można przeprowadzać zmiany w ich ustawieniu.

Inwestorzy mogą więc w pełni wykorzystać swoją bezgraniczną wyobraźnię i wprowadzać w domu jednorodzinnym indywidualne, pomysłowe rozwiązania na etapie budowy, kiedy pozna powstałe wnętrze budynku. Bez problemów można też przeprowadzać remonty ścianek działowych w mieszkaniu, czy podczas zagospodarowywania poddasza użytkowego.

Ścianki działowe na poddaszu i ich budowa

Podejmując decyzję o adaptacji poddasza użytkowego wiemy na ogół doskonale, że postawienie na nim ścianek działowych da się przeprowadzić na wszystkich etapach budowy, a nawet długo po jej zakończeniu. Inwestor często pozostawia poddasze w stanie surowym, skupiony na wydatkach związanych z pozostałymi kondygnacjami.

Murowanie ścianek działowych na poddaszu w nowym domu jednorodzinnym prowadzi się jednak już na etapie stanu otwartego budynku. Jest to inaczej niż w przypadku lekkiej zabudowy, wykonywanej dopiero na etapie prac wykończeniowych.

Murowanie pierwszej warstwy ścianki przeprowadza się tak, jak w przypadku ścian zewnętrznych. Jednak czy przeprowadzimy takie prace zależy, który materiał i metodę wybierzemy do postawienia elementu, jakim są ścianki działowe na poddaszu.

Lekkie materiały budowlane na ścianki działowe

Podczas planowania budowy ścianek działowych w pomieszczeniach mieszkalnych powinniśmy docenić surowce lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Mała waga jest szczególnie istotna, ponieważ wybierając optymalny materiał ścienny często musimy brać pod uwagę obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie uwaga ta dotyczy konstrukcji stropów drewnianych. Ścianki działowe na poddaszu bezwzględnie wymagają stworzenia ich ze stosunkowo lekkich materiałów. Niżej w artykule znajdziesz najpopularniejsze przykłady stosowanych obecnie surowców do tworzenia elementów, którymi są ścianki działowe na poddaszu.

Łatwość i szybkość wznoszenia ścianek działowych

Podczas budowy ścianek w nowym domu, jak też remontu, polegającego na wydzieleniu nowej, ciekawej przestrzeni, szybkość i precyzja w realizacji jest szczególnie ważna. Warto stosować materiały, które będą charakteryzować się prostą obróbką materiału, jeśli to będą cegły, bloczki lub pustaki to ich docinanie nie może wymagać dużych nakładów czasu i pracy, bo znacznie podniesie to całkowity koszt planowanej inwestycji.

Warto stosować materiały budowlane, których zastosowanie sprawi, że budowa lub remont stają się zdecydowanie bardziej czyste, prostsze, a przez to mniej pracochłonne. To wszystko prowadzi do upragnionego, finalnego efektu, jakim jest krótki czas tworzenia rozwiązania, jakim są ścianki działowe.

Niepalność ścianek działowych na poddaszu

Z punktu widzenia mieszkańców bardzo ważne jest, aby dom spełniał wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Ścianki działowe powinny powstać z niepalnych materiałów. Niezbędne jest uzyskanie przez nich klasy reakcji na ogień A1, bo są to materiały niepalne i nie reagujące na wysokie temperatury. Klasa A2 jest co prawda materiałem niepalnym, ale oznaczone nią produkty mogą wydzielać ciepło pod wpływem wysokich temperatur.

Skoro zwracamy uwagę na to, żeby izolować poddasze materiałami zupełnie niepalnymi, to bezsprzecznie ścianki działowe na poddaszu powinny posiadać klasę reakcji na ogień A1.

Z jakiego materiału zrobić ścianki działowe na poddaszu?

Sucha zabudowa na ścianki działowe

Na pewno do prac na poddaszu popularnym rozwiązaniem jest sucha zabudowa. Powszechnie odnosi się to pojęcie do montażu płyt gipsowo kartonowych. Jednak dzisiejsza sucha zabudowa jest kompleksowym systemem, ułatwiającym montaż ścian działowych w najbardziej niesprzyjających temu warunkach.

Stosując suchą zabudowę unika się dużej ilości wilgoci technologicznej, która występuje przy robotach mokrych. Poza tym, łatwo będzie wnieść na poddasze lekkie elementy systemowe. Ścianki działowe na poddaszu powstają z lekkich konstrukcji szkieletowych, obłożone płytami gipsowo kartonowymi, płytami gipsowo włóknowymi lub drewnopochodnymi płytami OSB (Oriented Stand Boards). Te ostatnie nie potrzebują zastosowania podczas montażu dodatkowych stelaży. Płyty OSB da się po prostu przytwierdzić bezpośrednio do krokwi i oszczędzić w ten sposób trochę miejsca.

Czerwona ceramika na ścianki działowe

Do tworzenia ścianek działowych nadają się bez wątpienia pustaki ceramiczne oraz cegły dziurawki. Są to materiały budowlane znacznie lżejsze od pełnej cegły, więc nie będą obciążeniem dla stropu. Wbrew pozorom, tradycyjne pustaki i cegły dziurawki dają możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni, są doceniane przez aranżatorów wnętrz ze względu na ogromne możliwości wykorzystania materiału.

Czerwona ceramika charakteryzuje się niepalnością klasy A1. Doświadczeni budowlańcy podpowiadają jednak, że murowanie ścianek działowych na poddaszu z cegły jest rozwiązaniem w dniu dzisiejszym bardzo rzadko stosowanym, odchodzącym w niepamięć. Jednym z powodów jest fakt, że murowanie powinno się odbyć przed ociepleniem stropu, jak też przed wykonaniem wylewki. Murowane ścianki działowe na poddaszu na ocieplonej wylewce tworzy się rozcinając lub bardzo mocno zbrojąc wylewkę.

Beton komórkowy na ścianki działowe

Lekkie i wytrzymałe okazują się też Ytong Interior, białe bloczki komórkowe do murowania ścian działowych. Za sprawą podwójnej wysokości elementów oraz istniejącym w bloczkach połączeniom na pióro i wpust, prowadzone prace murarskie są znacznie szybsze i sprawniejsze. Ytong Interior ma być alternatywą do systemów suchej zabudowy prz wznoszeniu ścianek działowych.

Jak zapewnia producent Xella Polska, murowanie ścian z bloczków Ytong Interio przez doświadczonego fachowca odbywa się pięć razy szybciej niż postawienie ścian w systemie suchej zabudowy. Beton komórkowy jest stosunkowo odporny na pojawienie się uszkodzeń mechanicznych, jeśli chodzi o działanie ognia ma wymaganą klasę A1. Jeśli w bloczkach powstaną ubytki, to z łatwością wypełni się je fugą elastyczną.

Niestety, znawcy tematu podkreślają, że ścianki działowe na poddaszu wykonane z betonu komórkowego dość łatwo przepuszczają hałas dobiegający z sąsiadujących pomieszczeń. Izolacja akustyczna nie jest mocną stroną tego rozwiązania.

Silikatowe ścianki działowe

Ścianki działowe na poddaszu można zbudować z silikatów. Właściwości wyróżniające to rozwiązanie, to wysoka izolacyjność akustyczna, spora wytrzymałość i gładka, bardzo łatwa do wykończenia powierzchnia. Bloczki silikatowe dedykowane na ścianki działowe i wchodzące w skład Systemu Budowy H+H posiadają niewielką grubość. Silikaty to oczywiście materiały o najwyższej klasie odporności na ogień A1.

Drewno na ścianki działowe

Ścianki działowe na poddaszu na pewno można stworzyć z naturalnego drewna. Należy zwrócić uwagę na to, żeby użyte do budowy drewno było odpowiednio wysuszone, bo wtedy nie ulegną zmianie jego właściwości. Stosuje się deski do konstrukcji wewnętrznych, przy pomocy których idealnie buduje się szkielet drewniany na ścianki działowe na poddaszu. Często technologię drewnianą zabudowy wenętrznej łączy się w praktyce z płytami gipsowo kartonowymi z suchej zabudowy.

Szklane ścianki działowe

Na pewno jest kreatywny pomysł, bo wewnętrzne przeszklenia rozświetlą całą przestrzeń poddasza i dadzę dodatkowy efekt przestronności. Szkło jest nowoczesne, a jednocześnie posiada elegancką klasę tradycyjnych materiałów budowlanych. Jednak ze względu na stosunkowo duży ciężar, nie wszędzie będzie można wykonać z niego ścianki działowe na poddaszu.

Praktycznym rozwiązaniem, zmniejszającym całkowitą wagę elementów jest stosowanie konstrukcji aluminiowej, która jest zdecydowanie lżejsza od stalowej, a równie wytrzymała i przy tym odporna na wilgoć. Taką metodę w swoich szklanych ściankach działowych stosuje marka Woodlight, powstała z fascynacji skandynawskim designem.

Kreatywność podczas tworzenia ścianek działowych

Pomysłowe ścianki działowe stwarzają świetne pole do popisu dla kreatywnych architektów, jak też projektantów wnętrz, jeśli otrzymują do dyspozycji zagospodarowanie dużych i otwartych przestrzeni, jak chociażby użytkowe poddasze.

Murowanie pierwszej warstwy ściany Previous post Murowanie pierwszej warstwy ściany
Usuwanie pęknięć i zarysowań na posadzce z betonu Next post Usuwanie pęknięć i zarysowań na posadzce z betonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *