Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system ogrzewania pomieszczeń wilgotnych i mokrych na pewno jest całkowicie słuszną koncepcją. Jest to zdrowe rozwiązanie, energooszczędne i minimalizujące koszty wydatków na energię. Dowiedz się, dlaczego w ostatnich latach ogrzewanie podłogowe w łazience upowszechniło się.
Już w czasach starożytnego Rzymu popularnie stosowano systemy ogrzewania podłogowego. Narzędzie podpodłogowych kanałów określano mianem hypocaustum. Ocieplano w ten sposób zarówno mieszkalne wille, jak też termy publiczne oraz termy prywatne. Do uzyskania komfortu cieplnego wykorzystywano ogrzane powietrze krążące pod podłogami i rozprowadzane za sprawą centralnego pieca.
Od wyboru odpowiedniego systemu ogrzewania uzależniona jest wysokość ponoszonych przez nas wydatków na energię cieplną. Ponadto, dokonując jako inwestorzy prawidłowego wyboru, zagwarantujemy odpowiedni komfort przebywania we wszystkich pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe jest obecnie standardem w nowo wybudowanych domach oraz mieszkaniach. Wtedy, gdy taki typ ogrzewania jest prawidłowo ułożony, to nie wymaga on już dodatkowo żadnej konserwacji. Wiele rozwiązań podłogowych jest objętych wieloletnią gwarancją.
Wodne ogrzewanie podłogowe w łazience
Decydując się na zakup i instalację ogrzewania podłogowego, powinniśmy być świadomi, że obecnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje takiego systemu rozprowadzania ciepła. Będzie to ogrzewanie wodne, polegające przede wszystkim na tym, że woda o odpowiedniej temperaturze przepływa przez miedziane rurki, czy też rurki z tworzywa sztucznego. Ogrzewanie podłogowe wodne instalowane jest bezpośrednio pod podłogą. Ocieplona ciecz w ramach systemu pochodzi z kotła, pompy ciepła, czy też z innego źródła energii. Rury w tym systemie instaluje się w charakterystyczne pętle, gdzie długość pętli nie może przekraczać 120 m. Zastosowane pętle układa się w kształcie spirali lub formacie meandry. Co istotne, stosując wodne ogrzewanie podłogowe w łazience, rury kładzie się przy sobie gęściej niż w innych wnętrzach, w odległości od 5 do10 cm.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience
Kolejnym popularnym, podstawowym systemem podłogowym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. W tym typie nagrzewanie pomieszczeń odbywa się za sprawą mat grzewczych, folii grzewczych oraz kabli grzewczych, które należy prawidłowo zainstalować pod podłogą. System elektryczny generuje ciepło we wnętrzu po podłączeniu go do prądu. Taki typ ogrzewania podłogowego często spotykamy we współczesnych łazienkach. Jednak nie powinno się go montować w miejscach o stałej zabudowie, czyli pod wanną oraz pod brodzikiem. W typie elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazience pożądana temperatura regulowana jest za pomocą termostatu lub czujników temperatury.
Montaż systemu ogrzewania podłogowego w łazience nie jest zbyt skomplikowany, ale warto zauważyć, że prawidłowo wykonują go wyłącznie doświadczone ekipy budowlane. Pokutująca po dziś dzień zła fama na temat ogrzewania podłogowego bierze się przede wszystkim z faktu, że niektórzy inwestorzy narzekali nie na typ ogrzewania, ale na jego wadliwie wykonaną, a więc źle funkcjonującą instalację.
Według obowiązującego obecnie prawa oraz wszelkiej wiedzy budowniczej, łazienka to pomieszczenie mające charakter sanitarny. Przeznaczeniem tego wnętrza jest zapewnieniem mieszkańcom pełnej higieny osobistej, opartej o zużywanie wody.
Funkcjonalność łazienki wydaje się nam tak oczywista, że często zapominamy właśnie o tym, jak potężną rolę w toalecie odgrywa woda. Bez wątpienia jest to pomieszczenie wymagające zastosowania podczas użytkowania sporej ilości wody. Bo przecież w łazience można umyć ręce i twarz, lub też się wykąpać, albo wziąć prysznic. Wilgoć, potężne, odwieczne zagrożenie całego budownictwa cały czas występuje w łazience. Dlatego określa się ją jako pomieszczenie mokre, wymagające prawidłowej wentylacji grawitacyjnej.
Pomieszczenia mokre i wilgotne wyróżnia stosowanie specjalnych systemów izolacyjnych, które z łatwością i skutecznie zabezpieczą wnętrza przed agresywnym oddziaływaniem wody. Dobór odpowiedniej posadzki i jej wszystkich elementów jest niezwykle ważny i powinno się go konsultować ze specjalistą budowlanym. Dobrze zainstalowane ogrzewanie podłogowe doprowadzi do równomiernego rozkładu temperatury w łazience.
Okazuje się, że używanie do ogrzewania podłogowego w łazience wyłącznie popularnych okładzin ceramicznych może nie umożliwić osiągnięcia wymaganej szczelności, zabezpieczającej pomieszczenie przed wilgotnością. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich uszczelniających preparatów hydroizolacyjnych pod płytkami ceramicznymi. Faktycznie, ceramiczne płytki są często stosowane w różnych systemach odgrzewania podłogowego. Wiąże się to z charakteryzującą je niską barierę termiczną oraz stosunkowo dobrym przewodzeniem ciepła. Jednak w ostatnich latach zyskują popularność inne materiały, takie jak drewno. Pamiętajmy, że niwelowanie zagrożenia wilgocią w łazience jest jednym z elementów wchodzących w skład specjalistycznego zagadnienia, którym jest hydroizolacja w budownictwie.
Ogrzewanie podłogowe w łazience można wykonać przy pomocy betonowej płyty grzewczej. Osadza się się ją w strukturze posadzki z zatopionymi w niej grzejnymi elementami. Pamiętajmy, że cała podłoga wykonana pod ogrzewanie posiada odpowiednią konstrukcję. Będzie do tego należało podłoże, paroizolacja, folia aluminiowa, siatka stalowa, styropian oraz trwałe rurki rozprowadzające ogrzewanie. Na końcu instalacji systemu zalewa się całość posadzki w łazience dedykowanym rozwiązaniem podłogowym, czyli jastrychem.
Zaletą ogrzewania podłogowego jest uzyskany za jego pomocą komfort cieplny, odpowiedni dla organizmu człowieka. Temperatura pod postacią ogrzanego powietrza równomiernie rozkłada się po całym wnętrzu. Ogrzewanie podłogowe zapewnia nam w ten sposób przyjemne uczucie ciepła rozchodzącego się po ciele od stóp do głowy. System podłogowy to oszczędność energii. Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje optymalnie już przy zdecydowanie mniejszej temperaturze generowanej przez system niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników montowanych na ścianach wewnątrz pomieszczeń. Podobno prowadzi do oszczędzania energii rzędu nawet 20%.
Ze względu na dużą ilość wody w obiegu, w na ogół zawsze łazience natrafimy na jakiś system grzewczy. W ostatnich latach coraz bardziej popularnym typem staje się łazienkowe ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio zamontowane pozwoli szybko ogrzać i osuszyć całe pomieszczenie. System zainstalowany w podłodze pozwala na całkowite rezygnowanie z montażu grzejnika lub pozostawienie go tylko w celu dekoracyjnym, do wieszania na nim ręczników.
W sytuacji, kiedy zainstalowany system ogrzewania podłogowego w łazience okazał się niewystarczający dla komfortu mieszkańców, stosuje się dodatkowe rozwiązanie pod postacią ogrzewania ściennego, którego zadaniem jest właściwe nagrzanie wnętrza. Działania tak samo jak ogrzewanie podłogowe i można zastosować w łazience tak samo ogrzewanie elektryczne jak i ogrzewanie wodne.
Instalacja ogrzewania podłogowego w łazience w bywa rzeczywiście droższa niż montaż tradycyjnych grzejników. Tymczasem długofalowo eksploatacja systemu podłogowego ułatwia uzyskanie sporych oszczędności finansowych. Prawdą jest też fakt, że podłogowe programy wymagają znacznie więcej czasu na rozgrzanie pomieszczenia niż bywa to w przypadku tradycyjnych kaloryferów.
Ogrzewanie podłogowe zdecydowania poprawia możliwości wygodnego korzystania z łazienki. Istotnymi zaletami jest brak dostrzegalnych, zabierających powierzchnię elementów grzewczych oraz optymalny dla fizjologii organizmu pionowy rozkład temperatur.