Współczesne stawianie domów jednorodzinnych jest stosunkowo szybkim procesem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę systemy służące budowie oparte o jednorodne materiały budowlane. Jednak z różnych powodów prace wykończeniowe mogą się przeciągać tak długo, że trzeba będzie z nimi poczekać do przyszłej wiosny.
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nieprzewidzianym od początku do końca, który potrafi samoistnie się wydłużyć przez problemy z dostarczeniem materiałów budowlanych, czy kłopotów z dyspozycyjnością ekipy wykonawczej.
Budowanie zimą. Instrukcja Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) numer 282/2020
Obowiązujące zasady prac prowadzonych zimą określa instrukcja Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) o numerze 282: Wykonywanie konstrukcji budowlanych w obniżonych temperaturach. Umownie Instrukcja ITB nr 282 przyjmuje za czas prac zimowych okres od 15 października do 15 kwietnia. Budować dom jednorodzinny zimą należy bezwzględnie w oparciu o wytyczne pochodzące z tego dokumentu.
Zmiany pogody nie zawsze okazują się sprzyjające dla wznoszenia domów jednorodzinnych. Jeśli zima zaskoczy naszą inwestycję budowlaną, to najrozsądniej będzie przełożyć prace do nadejścia ciepłej wiosny.
Wykopy i prace ziemne na budowie przed zimą
Przed zakończeniem sezonu budowlanego nie powinno się wykonywać samych wykopów. Okazuje się, że wraz z nadejściem cieplejszych dni i tak trzeba będzie poświęcić dodatkowy czas na usuwanie uszkodzonej struktury gruntu. Gdyby jednak wykopy powstały, to bezwzględnie należy zabezpieczyć je profilaktycznie warstwą styropianu lub słomianymi matami, dokładnie wyłożonymi na dnie.
Fundamenty pozostawione do wiosny
Również pozostawione na zimę ławy fundamentowe należy zabezpieczyć w zależności od faktu, czy dom jednorodzinny planowany jest z podpiwniczeniem, czy bez niego. Bardzo ważna jest ochrona fundamentów przed wilgocią, która zamarza w trakcie mrozów, co może doprowadzić do popękanie całych elementów.
W obiekcie bez piwnicy fundamenty obsypuje się ziemią do wysokości poziomu terenu. Przykrycie fundamentów warstwą styropianu, ktory obsypujemy niewielka warstwą ziemi jest dedykowane budynkom wyposażonym w piwnice. Otwór na schody kierujące do piwnicy należy zasłonić deskami, zaś otwory na okna zakryć deskami. Zawsze warto jest zastosować dedykowane preparaty hydroizolacyjne.
Zadaszony na zimę dom jednorodzinny w stanie surowym
Sezon może się zakończyć również w domu jednorodzinnym wybudowanym w stanie surowym otwartym. Pozostawienie na zimę ułatwia obiektowi wyschnąć. Zadbajmy jednak o bezpieczne warunki zimowania budowy.
Bez względu na to, czy jest położona więźba dachowa czy też jeszcze nie, to bezwzględnie należy obiekt w stanie surowym otwartym zabezpieczyć przed zimą poprzez zastosowanie przykrycia tymczasowym dachem.
Dom jednorodzinny wyposażony w konstrukcję dachową, ale nie posiadający finalnego pokrycia dachowego powinniśmy ochronić drewnianymi deskami lub wodoodpornymi płytami, które w następnej kolejności pokrywa się szczelnie papą albo grubą folią.
Brak więźby wymaga prowizorycznego, ale skutecznego przykrycia całego stropu w podobny sposób. Tego typu zabezpieczenie umożliwi uniknąć nieprzyjemnych skutków intensywnych opadów śniegu i deszczu. Pozostawienie budynku bez górnego przykrycia wywołuje nieodwracalne uszkodzenia w całej konstrukcji przez zamarzającą wodę.
Metoda użycia sztywnego poszycia krytego papą asfaltową jest na pewno skuteczna, ale jednocześnie dość drogą opcją. Sprawdzoną opcją tymczasowego pokrycia dachowego są plandeki z tworzyw sztucznych, wykonane z polietylenu, jak też polipropylenu. To bardzo mocne tworzywo, ale również stosunkowo tanie.
Tak naprawdę, już ułożone warstwy posadzki na gruncie, czy też postawione ściany parteru wymagają bezwzględnie zabezpieczenia w postaci tymczasowego zadaszenia.
Zabezpieczenie na zimę zewnętrznych otworów okiennych i drzwiowych
Dom jednorodzinny wybudowany w stanie otwartym posiada otwory okienne i drzwiowe. Dlatego przeprowadzając prace zabezpieczające, pamiętajmy o dokładnym zasłonięciu istniejących zewnętrznych otworów. Pamiętajmy, że bardzo często chroni to baszą inwestycję nie tylko przed śniegiem i deszczem, ale też przed nieproszonymi gośćmi, którzy poszukują zimą chwilowego dachu nad głową.
Deski, papa, folia lub cegły, bloczki i pustaki poustawiane na sobie to wystarczające zabezpieczenie, które sprawnie izoluje dom jednorodzinny przed niesprzyjającymi zimowymi warunkami atmosferycznymi.
Można też wstawić w otwory okienne i drzwiowe przygotowaną specjalnie osłonę z folii, która została rozpięta na ramach z drewnianych listew. Osłona tego typu nie sprawdzi się w domu jednorodzinnym wznoszonym na otwartej przestrzeni, jak też w górach. Porywisty wiatr zniszczy zabezpieczenie i ułatwi przedostawanie się wilgoci do wnętrza obiektu.
W układanych szczelnie osłonach należy pozostawić jednak liczne, niewielkie szczeliny. W ten sposób umożliwimy na wietrzenie nowo wybudowanego obiektu. Za sprawą szczelin wnętrze domu jednorodzinnego będzie stale wentylowane, a w ten sposób proces usuwania technologicznej wilgoci do otoczenia nie będzie w żaden sposób ograniczony.
Kiedy mamy już zamontowaną kompletnie stolarkę okienną w nieukończonym domu jednorodzinnym, to pamiętajmy, że na okres zimowy powinniśmy je pozostawić w pozycji rozszczelnionej. Zabieg ten ułatwi wentylację budynku.
Zabezpieczenie, nawet pracochłonne i dokładne jest zdecydowanie tańsze niż późniejsze usuwanie wilgoci z elementów konstrukcyjnych budynku. Wiąże się to z faktem, że dokładne schnięcie ściany i stropu, kiedy dom jednorodzinny jest już zamieszkały, wiąże się z dodatkowymi kosztami ogrzewania.
Pielęgnacja budynku pozostawionego w stanie surowym zamkniętym
Również stan surowy zamknięty może wymagać pewnej pielęgnacji, jeśli nie udało nam się wykończyć wnętrz i planujemy to zrobić dopiero po zakończeniu zimy. Etap stanu surowego zamkniętego oznacza, że obiekt posiada konstrukcję nośną, przegrody zewnętrzne, dach, jak też kompletną stolarkę okienną i drzwiową.
Istotne jest w takim wypadku staranne oczyszczenie systemu rynien z ewentualnych zanieczyszczeń, takich jak patyki, śmieci, mech, czy pozostałe elementy, które mogłyby dotyczyć ograniczenia sprawnego odpływu wody z dachu.
Jeśli dom posiada już przyłącza, to pamiętajmy o poprawnym odłączeniu wszystkich poza domowych źródeł wody od systemu instalacji wodno-sanitarnej, czy od centralnego ogrzewania. Jeśli przy domu jednorodzinnym istnieją nieużywane i eksponowane na zimno krany, należy dokładnie zakręcić zawór główny doprowadzający, jak też dokładnie pozbyć się z rur resztek zalegającej w nich wody.
Dom jednorodzinny ukończony w stanie surowym zamkniętym powinniśmy otoczyć ochroną taką samą, jaką wybierzemy dla budynku po zamieszkaniu w nim. Chodzi o alarm, czy ewentualne patrole firmy ochroniarskiej. Na ścianach wewnątrz pomieszczeń znajdują się już kable, kontakty elektryczne, czy rury centralnego ogrzewania. Może już zainstalowaliśmy grzejniki, a w środku schowaliśmy też jakąś chemię budowlaną pod wykończenia.
Nie chcemy na pewno, żeby to wszystko zostało skradzione. Jeśli w monitorowanym domu jednorodzinnym jeszcze nie ma stolarki okiennej i drzwiowej, to otwory powinny zostać osłonięte sztywnymi płytami. Dzięki temu zabłąkane zwierzęta nie przedostaną się do jego wnętrza i przypadkiem nie uruchomią alarmu.
Warto dokładnie wiedzieć, jak zabezpieczyć przed zimą budowę domu jednorodzinnego. Odpowiednia ochrona zawsze jest istotnym element prawidłowo prowadzonych prac. Zyskamy dzięki temu pewność, że elementy konstrukcyjne budynku nie będą uszkodzone przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Kiedy powrócą ciepłe dni bez zbędnych przeszkód będzie można sprawnie rozpocząć prowadzenie prac wykończeniowych.