Prace remontowe w trakcie upału

Remont w upalne, letnie dni

Ekstremalne gorąco, czyli wysoką temperaturę powietrza niektórzy traktują jako doskonały wręcz czas do przeprowadzenia skutecznych prac remontowych i wykończeniowych, zarówno na zewnątrz, jak i w środku domu jednorodzinnego. Warto więc pochylić się nad obowiązującymi regułami budowlanymi, których należy przestrzegać, prowadząc skutecznie prace remontowe w trakcie upału.

Prace elewacyjne. Systemy ociepleń w trakcie upału

Prace elewacyjne prowadzone w oparciu o nowe technologie budowlane pozwalają na bardzo szybkie docieplenie, tynkowanie, jak też pomalowanie ścian budynku. Termoizolacja budynku stanowi bardzo ważną rolę w procesie kompletnej renowacji obiektu budowlanego, powinniśmy jednak niezwykle starannie prowadzić odpowiednie prace podczas gorącego lata.

Wybór odpowiedniej technologii krycia ścian w domu jednorodzinnym jest zdecydowanie bardziej istotny, niż sam dobór koloru zdobiącego konstrukcję. Ktoś zauważył, że to co znajduje się umieszczone na fasadzie, jest dla budynku niczym skóra dla ludzkiego ciała. Elewacja i jej odpowiedni wybór dla budynku jest bardzo ważną kwestią.

Prace latem zacznijmy jak najwcześniej rano. Rozstawiane pod ścianami rusztowania należy dokładnie i odpowiednio zabezpieczyć siatką. Chociaż w pewnym stopniu będzie ona izolować tworzoną przez nas elewację przed bezpośrednią, niebezpieczną dla chemii budowlanej i materiałów, ekspozycją promieni słonecznych. Nie ograniczy ona jednak wpływu na materiały ekstremalnych temperatur.

Prace powinniśmy zaczynać i prowadzić najpierw od strony wschodniej domu jednorodzinnego, jak tylko rozpocznie się wschód słońca. Pracujemy w ten sposób, żeby wykonać odpowiednie działania na określonej ścianie i zdążyć uciec przed zbliżającymi się, coraz dłuższymi promieniami słonecznymi. Obserwujemy ruch słońca na firmamencie i zmieniamy ściany, przenosząc się, jak tylko się uda, przed słońcem zbliżającym się do poszczególnych fragmentów budynku i do świeżo układanej elewacji.

Najlepszym rozwiązaniem prowadząc prace remontowe w trakcie upału, jest zaangażowanie wykonawców już o świcie, ale tylko przez kilka godzin, a później dopiero dwie lub trzy godziny przed zapadnięciem zmierzchu. Prac nie można prowadzić podczas silnych upałów i w trakcie pełnego nasłonecznienia. Klejenia i szpachlowania nie wolno wykonywać w czasie, gdy temperatura powietrza w cieniu osiąga 30°C. Wystarczy jednak, że temperatura powietrza uzyska w cieniu wysokość 25°C, a jakiekolwiek prace tynkarskie nie będą już możliwe do prowadzenia.

Prace remontowe w trakcie upału wymagają, żeby podczas wykonywania docieplenia stosowane kleje i inne masy wymieszać dokładnie z zimną wodą, a nie ciepłą, znajdującą się prawdopodobnie w beczce. Pamiętajmy, żeby podczas prowadzenia prac remontowych, wszystkie zmagazynowane do dyspozycji ekipy budowlanej produkty elewacyjne i materiały skutecznie zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Chociaż nowoczesny tynk elewacyjny powinien być całkowicie odporny na różne cykliczne zmiany pogody, które przecież w Polsce bardzo wyraźnie następują w ciągu całego roku, to jednak w czasie aplikacji wymaga odpowiedniej temperatury, wskazanej zawsze przez producenta na opakowaniu lub karcie technicznej. Tynkowi znajdującemu się na budynku w przyszłości nie tylko grozi oddziaływanie słonecznego promieniowania UV, ale też siarczysty mróz.

Hydroizolacja domu jednorodzinnego latem

Zadaniem, które obecnie stawia sobie za cel hydroizolacja w budownictwie jest trwała oraz skuteczna ochrona całej struktury i konstrukcji obiektów budowlanych, w związku z agresywnie, bezustannie działającą na nie wilgocią.

Latem możemy przeprowadzić prace, którymi jest hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym. Warto ewentualne działania remontowe w czasie upału wykonywać całkowicie zgodnie z zasadami obowiązującej sztuki budowlanej.

Wilgoć znajdująca się w gruncie istnieje cały czas, również latem. Zmianom ulega za to jej nasycenie, czyli dokładna ilość wody, którą znajdziemy w objętości gruntu. Jak się okazuje, obszar oddziaływania wilgoci w gruncie wynosi przeciętnie od kilkunastu lub od kilkudziesięciu centymetrów poniżej powierzchni.

Zaczynając prace hydroizolacyjne latem, do użytych materiałów mineralnych zastosujmy standardowe, zalecane środki pielęgnacji, którymi są osłony, siatki oraz maty nawilżające. Prace remontowe w trakcie upału zawsze wymagają chłodnej wody. Do prawidłowego wymieszania hydroizolacyjnych materiałów mineralnych używajmy tylko i wyłącznie zimnej wody.

Prace remontowe w czasie upału powinniśmy przeprowadzić tak, żeby optymalnie wykorzystać panujące dookoła pory dnia. Materiały hydroizolacyjne w godzinach porannych warto aplikować na stronie zachodniej domu jednorodzinnego, a w późniejszych godzinach popołudniowych umieszczać po stronie wschodniej budynku.

Można, oczywiście, w porze południowej, czyli podczas największego nasłonecznienia, również sprawnie prowadzić różnorodne prace hydroizolacyjne. Należy wtedy jednak wykonywać działania tylko na stronie północnej domu jednorodzinnego. Z kolei planowane prace remontowe w czasie upału na stronie południowej obiektu budowlanego, najlepiej jest przeprowadzić precyzyjnie w jak najwcześniejszych, porannych godzinach, zakładając przy tym jako osłonę siatki.

Prowadząc prace remontowe w czasie upału starajmy się wykorzystywać sprawdzone rozwiązania systemowe do izolacji przeciwwodnej. Eksperymentując z różnorodną technologią od wielu producentów możemy doprowadzić do powstania szkodliwych interakcji pomiędzy produktami hydroizolacyjnymi. Powinniśmy wtedy uważać, bo nie każdy użyty katalizator okaże się kompatybilny z wybraną masą bitumiczną. Oferowaną obecnie na rynku izolację przeciwwodną spotkamy jako elastyczne powłoki polimerowo-cementowe, przeznaczone do zabezpieczenia powierzchni z betonu i żelbetonu.

Podstawowym zadaniem, jakie stawia przed sobą hydroizolacja w budownictwie, jest odpowiednia ochrona konstrukcji domów jednorodzinnych w związku z agresywnym działaniem wilgoci. Woda powoduje groźne problemy, którymi jest osłabienie struktury zastosowanych materiałów budowlanych oraz niebezpieczną korozję metalowych elementów.

Ponadto, bez skutecznej izolacji przeciwwodnej, po pewnym czasie w domu jednorodzinnym mogą wystąpić problemy zdrowotne wśród mieszkańców, związane z rozwojem pleśni oraz grzybów w wilgotnym środowisku. Oczywiście, wszelkie informacje na temat optymalnych temperatur dla stosowanej w hydroizolacji chemii budowlanej, znajdziemy na opakowaniu lub w kartach technicznych produktów.

Podkład, podłoga, posadzka. Systemy podłogowe w upalne dni

Podłogowe prace remontowe w czasie upału nie są wcale takie trudne, a część prac z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Wykonanie renowacji starej podłogi wykonuje się w różny sposób, zależne to jest od jej typu oraz wielkości uszkodzeń. Czasami pod pojęciem remontu kryć się jednak mogą prace, które wykonuje się kładąc podłogę na gruncie.

Przed rozpoczęciem działań materiał podłogowy znajdujący się w workach układamy w całkowicie zacienionym oraz w miarę chłodnym wnętrzu, absolutnie nie na pełnym, otwartym słońcu. Remontowane podłogi lub posadzki wymagają zabezpieczenia całego pomieszczenia. W czasie gorącego lata szczelnie zasłaniamy wszystkie okna, jak też pozostałe otwory grubą, ciemną folią, w ten sposób, żeby promieniowanie słoneczne nie nagrzewało tak silnie naprawianej powierzchni.

Podłogowe prace remontowe w czasie upału zaczynamy jak najwcześniej rano, najlepiej już o godzinie 4:00 lub 5:00, czyli skoro świt. W upalne dni jest jeszcze wtedy chłodno, a naprawiana powierzchnia utrzymuje najniższą w ciągu doby temperaturę. Prace należy przerwać lub skończyć jeszcze przed południem.

Podobnie, jak w przypadku prac hydroizolacyjnych i elewacyjnych, ogromne znaczenie ma zastosowanie bardzo zimnej wody. Do dokładnego wymieszania niezbędnych materiałów podłogowych użyjemy jak najzimniejszą. Chcąc właśnie taką uzyskać, powinniśmy dokładnie zlać znajdującą się w rurach ciepłą wodę, która znajdowała się w nich przez wiele godzin i się zbyt mocno nagrzała. Podczas ekstremalnego gorąca nie zaszkodzi użyć kostek lodu, żeby skutecznie ochłodzić wodę przeznaczoną do mieszania chemii budowlanej.

Co ciekawe, żeby sprawnie wykonać podłogowe prace remontowe w czasie upału wymagana jest większa liczba profesjonalnych wykonawców, niż bywa to w czasie niższej temperatury. Wiąże się to z faktem, że niezbędne prace powinniśmy przeprowadzić szybciej, co wiąże się z potrzebą skróconego czasu obróbki.

Położony podkład samopoziomujący musi odpowiednio wyschnąć, ale nie może to nastąpić zbyt szybko, co latem jest wielce prawdopodobne. Kiedy możemy już po nim swobodnie chodzić, to powierzchnię powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć przed efektem zbyt szybkiego wysychania.

Stosujemy w tym celu powłokowe preparaty pielęgnacyjne. Przy położnych na powierzchni tradycyjnych jastrychach, pielęgnację ich latem powinniśmy rozpocząć niemal tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Podczas niesprzyjających warunków, czyli w trakcie wysokich temperatur, odpowiednio przeprowadzona konserwacja dotyczy powierzchni podłóg już wcześniej ułożonych, ale jeszcze zdecydowanie wcześniej, niż w pełni się zwiążą.

Rekomendowany jest również latem proces polegający na pielęgnacji metodą na mokro, która oparta jest na zraszaniu wodą remontowanej posadzki. Woda aplikowana jest bezpośrednio poprzez ułożoną na nawierzchni geowłókniny lub maty jutowej. Metoda jest często polecana, bo nie trzeba pozbywać się foli, żeby wodą zrosić powierzchnię posadzki.

Folia używana w procesie układania jastrychu powinna być jasna. Świetnie nadaje się do prac wykonawczych folia bąbelkowa, szczególnie na zewnątrz. Folia powinna ściśle przylegać do wylanego jastrychu kompletną powierzchnią, w ten sposób, żeby nie powstały tunele. W tych otwartych przestrzeniach między folią a powierzchnią, powstający ruch powietrza niezwykle szybko przesuszy świeżo ułożony jastrych. Konsekwencją tego może być spękanie posadzki.

Prace remontowe w trakcie upału nie powinny być prowadzone z użyciem czarnej folii. Ona nie jest rekomendowana, bo kiedy nastąpi silne promieniowanie słoneczne UV, tak czarna folia niezwykle szybko i mocno się nagrzeje. W ten sposób nastąpi podniesienie się temperatury jastrychu, a to doprowadzi do niebezpiecznego naprężenia termicznego.

Pamiętajmy, że wszystkie powyższe porady dotyczące działania, jakim są prace remontowe w trakcie upału stanowią bardzo ogólne wytyczne. Ostatecznie, przystępując do działania latem powinniśmy przestrzegać wszystkich wskazówek, które dotyczą aplikacji produktu. Takie informacje możemy znaleźć umieszczone szczegółowo na opakowaniu, czy też w kartach technicznych danego produktu. Poza tym, radzimy stosować też odpowiednie stroje, nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, żeby zapewnić ekipie specjalistów komfort pracy w upalne, letnie dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *