Chcąc uniknąć problemów związanych z pokryciem wierzchnim budynku, poddaje się go próbie szczelności przed oddaniem go do użytku. Żeby prawidłowo zdiagnozować nieszczelny dach płaski w domu jednorodzinnym, stosuje się w celach badawczych popularną metodę mokrą lub innowacyjną metodę gazową.
Co to jest dach?
Dach stanowi pokrycie górnej części budynku, to jego nieodzowny element. Podstawowym jego celem jest skuteczna ochrona obiektu przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem. Chroni też przed nadmiarem energii słonecznej i związaną z nią ekstremalną temperaturą. Pokrycia budynków powstają w dowolnych formach. Popularnie spotykane są dachy spadziste, sklepione, czy kopułowe. Często występującą formą w Polsce jest także dach płaski.
Pod pojęciem dachu rozumiemy wszelkie materiały budowlane, elementy oraz konstrukcje, które są niezbędne do pełnienia funkcji wierzchniej pokrycia i do podparcia na ścianach nośnych obiektu, jak też na słupach. Charakterystyka dachu i jego forma wiąże się z przeznaczeniem budowli. Wpływ na jego kształt i wykorzystane surowce mają też lokalne tradycje budowlane, koncepcje projektowe, czy praktyka architektoniczna. Czasami kwestie dopuszczalnych pomysłów na dach regulują obowiązujące lokalnie przepisy budowlane.
Dach płaski czyli stropodach
Dach płaski stanowi chętnie wykorzystywaną konstrukcję, która połączyła cechy zarówno dachu, jak również stropu. Popularną nazwą tego rozwiązania jest więc określenie stropodach. Z powodzeniem stosowano pokrycie w formie dachu płaskiego już w budownictwie przed laty, a teraz często znajdujemy w projektach i wykonaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, skoro stropodach daje inwestorowi możliwość zagospodarowania górnej powierzchni kondygnacji. Jednak dylematem inwestora indywidualnego często jest podjęcie decyzji, czy wykorzystać dach skośny czy stropodach w domu jednorodzinnym.
Dach płaski w porównaniu do dachu spadzistego posiada mniejszą powierzchnię. Jest więc rozwiązaniem, które pozwala zredukować straty ciepła. Dom jednorodzinny ze stropodachem będzie więc lepiej ogrzany, niż rozwiązania pokryć wierzchnich posiadających większą powierzchnię.
Ciekawą zaletą jest to, że na konstrukcji płaskiego dachu z łatwością można umieścić atrakcyjny taras. Przede wszystkim zaś, w pomieszczeniach poddasza nie występują żadne ograniczenia związane ze skosami, a w ten sposób zwiększa się wygoda użytkowania wnętrz.
Nieszczelny dach płaski
Niestety, płaski dach może zostać kompletnie zimą przykryty śniegiem. Stanowi to zagrożenie obciążeniowe konstrukcji, a topniejący śnieg pod postacią wody też może okazać się ogromnym problemem. Należy więc regularnie go odśnieżać.
Bardzo ważne są też metody sprawnego odprowadzania wody deszczowej ze stropodachu. Bo jest to konstrukcja dużo wrażliwsza na agresywne działanie wilgoci od formy dachu skośnego.
Zaskakujące dla inwestora, który zakończył niedawno działanie, jakim jest budowa domu jednorodzinnego, może być charakterystyczne zjawisko pocenia się stropu betonowego, który został pokryty bardzo szczelną membraną, nie przepuszczającą pary wodnej. Dostrzec to można szczególnie w upalne dni. To po prostu wilgoć parująca ze struktury betonu wnika do pomieszczeń, przybierając formę plam, widocznych gołym okiem na suficie. Zdarzenie wcale nie musi dotyczyć tego, że posiadamy w domu jednorodzinnym nieszczelny dach płaski.
Metoda wodna badania szczelności dachu
Przed oddaniem do użytkowania położonego na domu jednorodzinnym dachu płaskiego, poddaje się go próbie szczelności. Popularna jest metoda wodna. Przeprowadza się ją zalewając powierzchnię stropodachu wodą, tworząc warstwę, która posiada od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Prawidłowy dach płaski nie pozostawi, na podstawie oceny wzrokowej, śladu przemakania od strony stropu. Jest to naturalna, prosta i tania metoda przeanalizowania szczelności.
Specjaliści z firmy dekarskiej obserwując ewentualne zacieki lub plamy występujące na stropie otrzymają jednak informację jakościową, która dotyczy wystąpienie braku szczelności. Skomplikowane na podstawie metody wodnej jest niestety precyzyjne zlokalizowanie miejsc, w których przenikania do środka wilgoć.
Przenikanie wody może też bardzo różnie wyglądać ze względu na zastosowaną konstrukcję stropodachu. Czyli zanim woda pojawi się na suficie, zostaje czasami akumulowana strukturą stropu betonowego i ociepleniem. Nieszczelny dach płaski nie zawsze da się więc zdiagnozować stosując metodę mokrą.
Metoda gazowa badania szczelności dachu
Koncepcja metody gazowej analizy szczelności dachu płaskiego opiera się na mechanicznym wtłoczeniu gazu penetrującego pod istniejące warstwy zabezpieczenia, jakim jest hydroizolacja w budownictwie. W przypadku wystąpienia niepożądanych nieszczelności, którymi woda mogłaby się przedostawać do środka, z łatwością można je wtedy wykryć.
Metoda gazowa w zetknięciu z sytuacją, gdy posiadamy nieszczelny dach płaski pozwala niezwykle dokładnie określić miejsce, w którym może nastąpić przeciek.
Stosowany podczas tej metody gaz w żadnym wypadku nie może być toksyczny i szkodliwy dla środowiska naturalnego. Nie stosuje się również substancji, które są łatwopalne lub grożą wybuchem. Powinny jednak charakteryzować się ogromną zdolnością do sprawnego penetrowania nawet najmniejszych nieszczelności. Praktyka budowlana sprowadza się więc do popularnego stosowania w tym celu helu i niepalnych mieszanin wodorowych. Substancje spełniają wszystkie opisane wcześniej wymagania i są relatywnie tanie.
Gaz wnika poprzez niewielkie otworków w hydroizolacji wykonane na czas badań. W ten sposób substancja użyta do analizy równomiernie rozprzestrzenia się po powierzchni dachu. Można też rozprowadzić pod hydroizolacją elastyczne, niewielkie rureczki. W ten sposób wprowadzony gaz też rozejdzie się równomiernie, jednak ta metoda nie potrzebuje dziurawienia membrany. W ciągu ostatnich lat użycie metody gazowej przy określaniu zagadnienia, jakim jest nieszczelny dach płaski, staje się coraz bardziej popularne.
Profesjonalny detektor nieszczelności
Oczywiście, metoda gazowa, jeśli chcemy zbadać nieszczelny dach płaski, wymaga zastosowania nowoczesnych, zaawansowanych urządzeń pomiarowych. Przemysłowy sprzęt nowej generacji charakteryzuje perfekcyjna czułość pomiarowa. Posiada też wiele niezbędnych funkcji, w które nie zostały wyposażone tańsze przyrządy półprofesjonalne. Do prawidłowego przeprowadzenia pomiaru uszkodzeń, jakie może posiadać nieszczelny dach płaski niezbędne jest w dzisiejszych czasach urządzenie, posiadające cyfrowy odczyt nieszczelności, mające funkcje zerowania tła oraz automatyczną kalibrację.
Czy metoda gazowa jest dobrym pomysłem na analizę szczelności dachu?
Można stwierdzić, że ze względu na charakterystykę ich szczelności, nie spotkamy dwóch takich samych stropodachów. Nieszczelny dach płaski zawsze jest nowym, niepowtarzalnym wyzwaniem dla badaczy. Również prawidłowy dobór mieszanki gazowej, punktów wprowadzania i metody analizy wymaga wielu lat praktyki. Nawet najwyższej klasy detektory nieszczelności nie wystarczą, jeśli do pracy nad nimi nie weźmie się profesjonalista.
Poza tym, metoda gazowa nie znajduje zastosowania podczas badania szczelności dowolnych płaskich dachów. Trwale zamontowane pokrycie do stropu całkowicie uniemożliwia wykonanie badania. Niezbędnym warunkiem, żeby je przeprowadzić, jest swobodne rozprowadzenie substancji gazowej pod izolacją.
Pomimo pewnych wad, wymaganego doświadczenia badaczy i stosunkowo wysokich kosztów, zarówno specjalistyczne firmy dekarskie, jak też inwestorzy indywidualni często są zadowoleni z przeprowadzonych metod gazowych, jako sposobów precyzyjnie określających problem, jakim bywa nieszczelny dach płaski.
Poniesienie wyższych opłat wymaganych w związku z przeprowadzeniem badań metodą helową czy też wodorową okazuje się być opłacalne, ze względu na ostateczną efektywność działania. Wyższe nakłady finansowe gwarantują tutaj szybkość, dokładność oraz czystość zastosowanej technologii. Czyli prostego rozwiązania problemu, jakim bywa dla inwestora nieszczelny dach płaski.