Inwestor indywidualny. O co powinno się pytać geologa i geodetę?

Koparka dom jednorodzinny

Podczas przygotowania się do budowy domu jednorodzinnego niezwykle ważną pełnią specjaliści i eksperci, odpowiedzialni za badania gruntu oraz pomiar terenu. Nie sposób ich pominąć w procesie początkowych działań nad planowanym obiektem budowlanym. Inwestor indywidualny ma obowiązek wiedzieć, o jakich kwestiach powinien rozmawiać z fachowcami, chcą pomyślnie sfinalizować swój projekt

Przed przystąpieniem do prac budowlanych geolog szczegółowo określa jakość gruntu znajdującego się na działce pod przyszłą zabudowę. Z kolei geodeta precyzyjnie określa granice działki i przygotowuje mapę służącą do dalszych celów projektowych. Są to badania pomocne indywidualnemu inwestorowi w procesie, jakim jest budowa domu jednorodzinnego.

Inwestor indywidualny ma obowiązek sprawdzić przed rozpoczęciem współpracy z geodetą i geologiem, czy specjaliści posiadają odpowiednie uprawnienia. Tylko licencjonowani eksperci mają prawo przeprowadzać badania i pomiary, których wyniki i wnioski są akceptowane prawnie, potwierdzone w określonym ośrodku geodezyjno-kartograficznym.

Po co inwestor indywidualny powinien przygotować się do tych spotkań? Pytając i szukając odpowiedzi na temat wszystkich aspektów naszego przyszłego domu jednorodzinnego, jesteśmy zdecydowanie lepiej przygotowani do wyzwań, które na nas czekają na placu budowy.

Geodeta podczas inwestycji budowy domu jednorodzinnego

Współpraca inwestora indywidualnego z geodetą odbywa się w ciągu wszystkich etapów budowy domu jednorodzinnego. Specjalista towarzyszy nam od chwili wyboru działki, aż do ostatecznego zakończenia procesu budowy. Dlatego bardzo istotne jest, żeby wybrać doświadczonego i zaufanego profesjonalistę.

Czy wiesz, że przed II wojną światową w Polsce geodeta zajmował się geodezją, jako teoretyczną dyscypliną naukową? Osoba parająca się miernictwem w praktyce, prowadząca prace geodezyjne i pomiary małych powierzchni była mierniczym przysięgłym, który wykonywał zawód zaufania publicznego.

W dzisiejszych czasach obowiązki geodety skupiają się na precyzyjnym określeniu granic działki budowlanej według informacji, które możemy znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Jest to to uchwała rady miasta lub gminy, regulująca wykorzystania gruntów na obszarze danego miasta i gminy. Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu określa się też mianem planu miejscowego, czy po prostu nazywa planem. To akt prawa miejscowego, dotyczy wyłącznie obszaru miasta i gminy, które go uchwaliły.

Zgodnie z obowiązującym prawem, geodeta wykonuje prace geodezyjne i kartograficzne, które są niezbędne do dokonywania prawidłowych wpisów w księgach wieczystych. Dlatego posiadając zaakceptowane pozwolenie na budowę, wynajmujemy geodetę do procesu, w trakcie którego wytycza on budynek na działce, w zgodzie z projektem jej zagospodarowania.

Później, już na etapie oddawania domu jednorodzinnego do użytkowania geodeta będzie znowu niezbędny. Do jego zadań będzie należało wykonanie części dokumentacji powykonawczej, w tym naniesienie na mapę obiektu budowlanego, jak też powstałych w trakcie prac przyłączy energetycznych, gazowych, wodnych i kanalizacyjnych.

Wszystkie wykonane na działce pomiary geodezyjne powinny zostać wpisane przez geodetę do dziennika budowy. Specjalista przeprowadza też szczegółowe pomiary inwentaryzacyjne. W trakcie pomiarów uwzględnia precyzyjnie to, co zostało wzniesione na terenie budowy.

Jak wygląda szczegółowa współpraca z geodetą?

Konsultacje z geodetą powinny mieć miejsce, kiedy tylko już posiadamy działkę budowlaną. Przed spotkaniem powinniśmy znać numer działki, żeby wskazać specjaliście, na jakim terenie ma opracować mapę. Spotkanie z nim może się też odbyć po zdobyciu wstępnych informacji od architekta, jakie dodatkowe punkty będą potrzebne na przygotowanej przez geodetę mapie do celów projektowych.

Mapa do celów projektowych powinna posiadać istotne detale z punktu widzenia pracy architekta. To w oparciu o ten dokument architekt jest zobowiązany przygotować szczegółowy projekt zagospodarowania działki, który jest inwestorowi indywidualnemu potrzebny do zdobycia pozwolenia na budowę.

Dlatego pomiary geodezyjne bez przeszkód można wykonać na długo przed ostatecznym wyborem projektu, ale dobrze zrobić to już po pierwszej rozmowie z architektem. Kolejne spotkanie, czy raczej wizyta geodety na działce odbywa się już po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Geodeta wytycza wtedy na terenie, jak powinien budynek zostać usytuowany.

Już przy pierwszym spotkaniu z geodetą powinniśmy go szczegółowo wypytać o terminy i koszty przeprowadzanych prac. Dobrze jest wiedzieć, dd czego w naszej sytuacji zależy koszt wykonania mapy przez geodetę? Ile z kolei będziemy czekać na mapę do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych

Do rozpoczęcia prac niezbędna jest mapa do celów projektowych. Geodeta przygotowuje inwestorowi indywidualnemu pomiary w oparciu o mapę sytuacyjno-wysokościową służącą właśnie do określonych celów projektowych. Według prawa budowlanego jest to dokument niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Mapa do celów projektowych powstaje poprzez proces aktualizacji mapy sytuacyjno-wysokościowej na terenie planowanej budowy domu jednorodzinnego. W razie prawnej potrzeby, mapa taka uzupełniana jest o dodatkową treść, zgodnie z aktualnymi wymogami

Składa się na mapę sytuacyjno-wysokościową wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, w którym znajdziemy aktualne i szczegółowe informacje na temat przestrzennego rozmieszczenia określonych obiektów ogólnogeograficznych. Zawiera też wiedzę o elementach ewidencji gruntów i budynków, a także nadziemnych, naziemnych i podziemnych sieci uzbrojenia terenu.

Mapa sytuacyjno-wysokościowa musi zostać dołączona do dokumentacji. Z kolei szczegółowe wytyczenie budynku geodeta wykonuje w tym celu, żeby firma budowlana mogła rozpocząć prace i posiadała precyzyjną wiedzę na temat tego, w którym miejscu dom jednorodzinny ma być usytuowany.

Wygodne dla indywidualnego inwestora jest zatrudnienie profesjonalisty z okolic działki budowlanej. Specjalista działający na lokalnie, który jest na bieżąco z kompletną dokumentacją kartograficzną gruntów. Takie osoby można w tej chwili z łatwością znaleźć w internecie lub poprzez znajomych. Część urzędów samorządowych dysponuje aktualną listą ekspertów ze swojego obszaru i jest ona udostępniana do wglądu.

Geolog w trakcie inwestycji budowy domu jednorodzinnego

Geolodzy w sensie naukowym, to specjaliści badający Ziemię. Istnieją geolodzy środowiskowi, badający wpływ ludzi na ziemski system ziemski oraz geolodzy ekonomiczni, analizujący i rozwijający zasoby naszej planety.

Obecnie obowiązujące w Polsce prawo budowlane nie zobowiązuje do wykonywania badań gruntowych inwestora indywidualnego, który stawia domy jednorodzinny. Projekt budowlany powinien posiadać wyniki badań geologiczno-inżynierskich w zależności od zaistnienia takiej potrzeby. Jednak żaden przepis nie nakazuje rzetelnych badań gruntu.

Brak wymaganych badań wiąże się z faktem, że proste domy jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej. Niezbędne w ich przypadku jest tylko jakościowe określenie właściwości gruntu. Występujące w Polsce tereny pod zabudowę są na tyle nośne, że na ogół bez problemów można na nich postawić dom jednorodzinny.

Spotykamy jednak wszędzie tereny, których właściwości gruntu uniemożliwiają wzniesienie budynku, jak też budowa może okazać się znacząco droższa. Z tego powodu analiza gruntu, pomimo że nie obowiązkowa, często jest wykonywana jeszcze przed ostatecznym zakupem działki budowlanej.

Geolog dzięki swej wiedzy profesjonalnie ocenia istniejące na danym terenie warunki gruntowo-wodne. Szczegółowo ocenia miejsce, gdzie w przyszłości ma wznosić się dom jednorodzinny. Dlatego przed aktem zakupu działki, czy też przed budową domu spora część inwestorów indywidualnych zleca badania podłoża gruntowego.

Za sprawą posiadania precyzyjnej dokumentacji i po zdobyciu wiedzy, na jakich terenach zamierzamy budować, uda nam się uniknąć potencjalnych problemów. W końcu jest tak, że geologiczne analizy ułatwią zapobiec ewentualnym usterkom w trakcie użytkowania obiektu budowlanego. Ekspertyza wykonana przez geologa ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy teren, na którym budujemy dom jednorodzinny posiada znaczący spadek lub jest zlokalizowany u podnóża góry.

Według opracowanej przez geologa ekspertyzy geotechnicznej tworzona jest odpowiednia dokumentacja, jak też przygotowana opinia geologiczno-inżynieryjna. Badania geologiczne służą stworzeniu projektu odpowiednich fundamentów. Praktyka budowlana wskazuje, że istniejące na danym terenie parametry geotechniczne bez wątpienia wpływają na wybór najlepszych dla obiektu budowlanego fundamentów. Hydroizolacja fundamentów w domu jednorodzinnym jest kluczowa dla bezpieczeństwa całej inwestycji.

Powinniśmy zatrudnić geologa, gdy teren w okolicach działki jest podmokły, czy też gdy w niedalekiej odległości znajduje się zbiornik wodny. Geolog może znać odpowiedź na pytanie, czy w przypadku kontaktu fundamentów z agresywnymi wodami gruntowymi powinniśmy wyżej posadowić dom lub czy wymagana jest ciężka izolacja fundamentów. Badania geologiczne mogą być szczególnie przydatne, gdy decydujemy się na wybudowanie piwnicy. Generalnie, odgrywa on ważną rolę przy ustalaniu prawidłowych decyzji w działaniu, jakim jest hydroizolacja w budownictwie.

Przed rozpoczęciem rozmów z geologiem, inwestor indywidualny jest zobowiązany posiadać już wiedzę na temat ostatecznego zlokalizowania domu jednorodzinnego na działce. Dokładnie w tym miejscu specjalista wykona odwiert. Badanie w postaci odwiertu trwa zazwyczaj kilka godzin. Podstawowe badanie geologiczne zajmuje ekspertowi maksymalnie kilka godzin, ale jeśli jest to kwestia domu jednorodzinnego bez piwnicy na niewielkiej działce, to może nie przekroczyć nawet dwóch godzin prac specjalisty.

Dlatego powinniśmy też już przed badaniem wiedzieć, czy planowany budynek będzie wzbogacony o piwnicę, bo od tego uzależniona jest prawidłowa głębokość wykonanych przez geologa odwiertów. Planując budowę piwnicy pamiętaj o zagrożeniu, jakie potencjalnie może nieść ze sobą emisja z gruntu trującej substancji, jaką jest radon.

Pierwszą rzeczą, o jaką spyta nas geolog, jest szczegółowe usytuowanie budynku na działce i jaka ma być jego całkowita powierzchnia. Dlatego inwestor indywidualny na spotkanie z geologiem może udać się z gotowym projektem i po spotkaniu z architektem.

Budowa domu jednorodzinnego jest wieloetapowym projektem, który bez wątpienia wymaga odpowiedniego planowania, jak też współpracy wielu specjalistów z branży budowlanej. Do odniesienia sukcesu w postaci zakończenia inwestycji wymagana jest wiedza na temat ról, które w tym procesie odgrywają poszczególni fachowy, angażowani w pewnych momentach. Rozmowy ze specjalistami pomogą też doprecyzować koszty budowy domu jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *